W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Obowiązek oceny interoperacyjności usług cyfrowych w UE

09.01.2025

Od 12 stycznia 2025 roku wszystkie urzędy i instytucje publiczne muszą oceniać, jak ich rozwiązania cyfrowe wpłyną na inne kraje Unii Europejskiej. Ten obowiązek wynika z przepisów zawartych w Akcie w sprawie Interoperacyjnej Europy.

interoperacyjna_europa

Czym jest ocena interoperacyjności transgranicznej?

Ocena interoperacyjności transgranicznej polega na sprawdzeniu, jak planowane zmiany w elektronicznej usłudze publicznej mogą wpłynąć na instytucje publiczne w innych krajach Unii Europejskiej. Podczas oceny identyfikuje się osoby lub instytucje, które będą korzystać z tej usługi. Sprawdza się również, jakie rozwiązania stosowane w innych krajach mogą być przydatne. Dzięki temu kraje UE będą mogły łatwiej wymieniać się dobrymi pomysłami na cyfrowe usługi.

Kto musi przeprowadzać ocenę?

Oceny interoperacyjności transgranicznej muszą przeprowadzać wszystkie podmioty publiczne, które planują wdrożenie zmian w usługach elektronicznych lub uruchomienie nowych e-usług przekazujących dane do innych podmiotów publicznych w krajach UE. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem są to: państwo, władze regionalne i lokalne, a także inne podmioty prawa publicznego. Obowiązek dotyczy również związków, które składają się przynajmniej z jednej takiej instytucji lub podmiotu.

Akt o Interoperacyjnej Europie

Celem Aktu w sprawie Interoperacyjnej Europy jest stworzenie wspólnego systemu cyfrowych usług publicznych w całej Unii Europejskiej. Dzięki temu kraje będą mogły lepiej współpracować, wymieniać się dobrymi praktykami i rozwijać jednolity rynek cyfrowy.

W Polsce minister cyfryzacji nadzoruje stosowanie tego aktu i prowadzi punkt kontaktowy, który koordynuje sprawy związane z unijnymi przepisami.

Wszystkie pytania dotyczące Aktu w sprawie Interoperacyjnej Europy oraz ocen interoperacyjności transgranicznej można kierować na adres: iea@cyfra.gov.pl.

{"register":{"columns":[]}}