1. Forum Cyberbezpieczeństwa w Krynicy za nami
05.09.2019
Czwartek to ostatni dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy, a tym samym także Forum Cyberbezpieczeństwa, które było tam organizowane po raz pierwszy.
- Bardzo ważne i ciekawe dyskusje. Bardzo wiele spotkań z naszymi partnerami, przyjaciółmi. Zarówno z Unii Europejskiej, ale także ze Stanów Zjednoczonych. Dużo deklaracji współpracy, dużo konkretnych propozycji, które - mam nadzieję - będą zaimplementowane zarówno w Unii Europejskiej, w administracji, ale także w biznesie – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski podsumowując efekty krynickich rozmów.
W gronie ekspertów
Dwudniowe Forum Cyberbezpieczeństwa (4-5 września) było okazją do przedyskutowania, w gronie ekspertów i polityków, najważniejszych kwestii związanych z szeroko rozumianą gospodarką cyfrową i cyberbezpieczeństwem. Jego celem była wymiana doświadczeń administracji z sektorem prywatnym oraz licznymi ekspertami z think-tanków, instytutów badawczych, czy uczelni.
Zaproszeni do dyskusji eksperci dyskutowali m.in. o:
- wpływie nowych technologii na nasze życie,
- gospodarce cyfrowej jako szansie dla Polski i Europy,
- strategiach cyberbezpieczeństwa państw i Stanów Zjednoczonych,
- obronie przed dezinformacją w cyberprzestrzeni,
- cyberrewolucji w kontekście przemysłu 4.0.
- Ciekawa dyskusja dotyczyła biznesu jutra. To biznes, który wymaga stosowania nowoczesnych technologii. Technologii, które na pewno muszą być bezpieczne. Stąd temat Strategii Cyberbezpieczeństwa, która uwzględnia budowę partnerstwa pomiędzy przemysłem a administracją publiczną, wprowadza regulacje, które umożliwiają stosowanie nowoczesnych technologii, takich jak chmury obliczeniowe – mówi Robert Kośla, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji.
Razem możemy więcej
Jak zgodnie podkreślali eksperci – transgraniczny charakter cyberzagrożeń oznacza konieczność nawiązania ścisłej współpracy międzynarodowej, która jest niezbędna do kształtowania narodowego i międzynarodowego bezpieczeństwa w obszarze nowoczesnych technologii, produktów i usług.
- Kwestia międzynarodowej współpracy w zakresie zwalczania cyberzagrożeń jest kluczowa. Pojedyncze państwa nie będą w stanie same się obronić. Równie ważne jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat cyberbezpieczeństwa. Potrzebujemy ponadnarodowego, ogólnoeuropejskiego programu – zaznaczył minister Marek Zagórski.
Jak podkreślał szef MC – wspólnie z innymi państwami tworzymy sojusze wojskowe i polityczne. Dziś mógłby im towarzyszyć sojusz technologiczny.
- Jeśli chcemy, aby przeważył nasz model wartości, musimy wykonać krok naprzód. Potrzebujemy partnerstwa opartego na solidarności i zaangażowaniu. Niezbędne jest współdziałanie zarówno w wymiarze europejskim, jaki i regionalnym. Dlatego Polska przywiązuje ogromną wagę do wszelkich inicjatyw, które konsolidują wysiłki państw, takich jak Grupa Wyszehradzka, czy będąca jeszcze w początkowej fazie rozwoju, inicjatywa Trójmorza – mówił minister cyfryzacji.
W trakcie krynickiego Forum Marek Zagórski spotkał się m.in. ministrem komunikacji i informatyzacji Rumunii - Alexandrem Petrescu, Khalilem Rouhana – zastępcą dyrektora generalnego w Dyrekcji Sieci Komunikacyjnych Treści i Technologii w Komisji Europejskiej (DG Connect), czeskim wiceministrem przemysłu i handlu – Marianem Piechą, litewskim wiceministrem obrony narodowej – Edvinasem Kerzą oraz Danielem Ragsdalem - ekspertem ds. Cyber w Biurze Dyrektora ds. badań nad obronnością i inżynierii USA.
- Cyberbezpieczeństwo to dzisiaj jeden z najważniejszych tematów funkcjonowania gospodarki a nawet całego państwa. Mówimy zarówno o zagrożeniu gospodarek i państw, jak i o zagrożeniu indywidualnych osób, których dane mogą zostać przejęte i wykorzystane – mówił w Krynicy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Powinniśmy mieć świadomość zagrożeń. Celem państwa jest, aby wszystkie systemy, z których korzystają obywatele były bezpieczne – podkreślał szef MC.