100 dni do CodeWeek – nadchodzi kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania!
01.07.2021
Niesamowity wynik 20 505 zgłoszonych wydarzeń zagwarantował nam w 2020 r. złoto w wyścigu CodeWeek. Choć ciągle jeszcze przeżywamy ubiegłoroczny sukces, czas zacząć przygotowania do tegorocznej edycji. Do Europejskiego Tygodnia Kodowania 2021 zostało równo 100 dni! Bądźcie z nami!
Zapamiętajcie te daty, a najlepiej od razu wpiszcie je do kalendarza: 9 –24 października 2021 r. To termin tegorocznego CodeWeek. Żeby tradycji stało się zadość – także w tym roku Europejski Tydzień Kodowania trwa dwa tygodnie. Ruszamy z przygotowaniami i Was zachęcamy do tego samego!
Święto programowania
Tegoroczna edycja CodeWeek będzie już dziewiątą. Europejski Tydzień Kodowania to oddolna inicjatywa, w trakcie której – wspólnie z innymi krajami Unii Europejskiej (i nie tylko!) – celebrujemy kreatywność, współpracę i udowadniamy, że programowanie jest dla wszystkich.
To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową czy robotyką. Idea jest prosta – każdy, kto chce się włączyć, może zorganizować własne wydarzenie i je zarejestrować lub wziąć udział w wydarzeniach zgłaszanych na mapę przez inne osoby. Kto może zorganizować takie wydarzenie? Wszyscy!
CodeWeek to dziesiątki tysięcy inicjatyw (w 2020 r. – 72 tysiące), w których bierze udział kilka milionów osób z całego świata (w 2020 r. – 3,4 miliona).
To nie wszystko – w Europejskim Tygodniu Kodowania jest też nieco… zdrowej konkurencji. Wszystkie państwa ścigają się ze sobą o to, które z nich zorganizuje najwięcej wydarzeń.
Posłuchaj, co o CodeWeek mają do powiedzenia jego uczestnicy.
Wideo
Sukces 2020
Ponad 20 tysięcy wydarzeń zarejestrowanych przez ponad 5 tysięcy uczestników z Polski #CodeWeek2020 na długo zostanie w naszej pamięci. W ubiegłym roku wydarzenia w naszym kraju zaczynały się co… minutę!
Po raz pierwszy w ośmioletniej historii #CodeWeek Polska nie tylko znalazła się na podium, ale zajęła pierwsze miejsce w tej europejskiej rywalizacji! A to wszystko pomimo ograniczeń związanych z rygorem sanitarnym, zmienionym funkcjonowaniem wielu szkół, placówek edukacyjnych czy instytucji. Programowali mali i duzi, profesjonaliści i amatorzy, uczniowie, pracownicy firm, grupy znajomych, rodzice, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a nawet przedszkolaki!
Choć Polska prześcignęła inne kraje o tysiące inicjatyw, to zwycięstwo na pewno nie przyszłoby nam z taką łatwością, gdyby nie zaangażowanie ogólnopolskiego programu Uczymy Dzieci Programować i jego koordynatorów – Anny Świć i Rafała Mitkowskiego – Przyjaciół CodeWeek 2019 i 2020, trenerów Klubu Młodego Programisty online. Działania promujące CodeWeek, przeprowadzone w ramach programu „Cała Polska Programuje”, przyczyniły się do zgłoszenia ponad połowy wszystkich inicjatyw dodanych w 2020 r. na mapę Europejskiego Tygodnia Kodowania.
Jak wyglądała droga do tego sukcesu? Od kilku lat Polska konsekwentnie zwiększa liczbę zorganizowanych inicjatyw związanych z nauką programowania. W 2014 r. Polacy zrealizowali 283 inicjatywy, w 2015 r. były to już 2062 wydarzenia, edycję 2016 skończyliśmy z wynikiem 4674, w 2017 r. zrealizowaliśmy 2302 inicjatywy, a 2018 r. przyniósł 5088 wydarzeń! Rozpędu nabraliśmy w 2019 r., kiedy to odnotowaliśmy 15 139 zgłoszeń na mapie. Ale ubiegłoroczny wynik przebił nasze najśmielsze prognozy! Zgłoszone ponad 20 tysięcy wydarzeń to ponownie prawie 1/3 wszystkich europejskich inicjatyw zorganizowanych w ramach CodeWeek.
Wszystkim, którzy swoim działaniem wspierali 8. edycję Europejskiego Tygodnia Kodowania jeszcze raz serdecznie dziękujemy i liczymy na Waszą aktywność także w tym roku. Pomożecie?
Obejrzyj krótkie podsumowanie ubiegłorocznej edycji CodeWeek:
Wideo
Zainspiruj się
Jak zaangażować się w #CodeWeek2021? Nie ma tutaj ograniczeń wiekowych, terytorialnych czy jakichkolwiek innych. Wydarzenie może zorganizować każdy! Ty, Twoi znajomi, nauczyciele, samorządowcy, pasjonaci komputerów i książkowe mole, wielbiciele nowych technologii, a także ci, którzy są z nimi na bakier – dosłownie wszyscy.
Do udziału w CodeWeek zachęcamy nauczycieli różnych przedmiotów: z przedszkoli, szkół podstawowych, ale i liceów czy techników. Niezależnie od wieku uczniów zawsze warto pokazać im świat kodowania. Do udziału w tegorocznej edycji zapraszamy też organizacje pozarządowe, firmy IT, wszystkich, którzy być może na co dzień nie mają wiele wspólnego z programowaniem. CodeWeek może być początkiem fantastycznej przygody.
Jak powinno wyglądać takie wydarzenie? Jak tylko chcesz! Ważne, aby poszerzać wiedzę jego uczestników związaną z programowaniem, logicznym myśleniem czy umiejętnościami cyfrowymi. Warsztaty z robotami, prezentacja multimedialna dotycząca cyberbezpieczeństwa, webquest, turniej łamigłówek logicznych czy webinar to tylko kilka pomysłów.
Jeśli pierwszy raz słyszycie o Europejskim Tygodniu Kodowania, koniecznie zajrzyjcie na jego oficjalną stronę codeweek.eu i na naszą koduj.gov.pl. Dowiecie się tam więcej o polskiej edycji i znajdziecie szereg inspiracji. Zawsze możecie też napisać do jednego z Ambasadorów CodeWeek lub do biura CodeWeek: programowanie@mc.gov.pl.
W trakcie wakacji szczególnie polecamy Wam udział w kursach programowania w Scratch na platformie OSE IT Szkoła, w których uczestniczy już ponad 6,5 tys. osób. W tych bezpłatnych kursach trenerzy Klubu Młodego Programisty w ciągu ośmiu spotkań przeprowadzą Was przez najważniejsze funkcjonalności znanego i lubianego wśród początkujących adeptów programowania języka Scratch. To może być początek wspaniałej przygody!
I pamiętajcie – po ukończeniu kursu koniecznie zgłoście swoje wydarzenie na mapę CodeWeek! Co ważne – możecie tam dodać swoją aktywność, nawet jeśli już braliście udział w kursie. Choć CodeWeek świętujemy co roku przez dwa tygodnie, swoje wydarzenia, także te minione, możecie zaznaczać na mapie cały rok.
Do dzieła!
Mimo że Europejski Tydzień Kodowania rusza w październiku – wydarzenia możecie zgłaszać już dziś! Jeśli macie pomysł i datę – zarejestrujcie swoją inicjatywę. Możecie to zrobić na codeweek.eu/add. Pamiętajcie o tym, bo to bardzo ważne. Tylko zarejestrowane wydarzenia biorą udział w europejskim wyścigu o zwycięstwo.
Żeby Was dodatkowo zmotywować już dziś zapowiadamy kolejną edycję naszego corocznego konkursu „1000 pierwszych inicjatyw”. Na nagrody będzie mógł liczyć pierwszy tysiąc organizatorów wydarzeń, którzy po zarejestrowaniu swojego wydarzenia na codeweek.eu, wypełnią formularz zgłoszeniowy do naszego konkursu. Więcej szczegółów przedstawimy już wkrótce.
Kiedy już zarejestrujecie swoje wydarzenie, pojawi się ono na mapie CodeWeek i w rankingu europejskich inicjatyw. Czemu to takie istotne? W tym roku też marzy nam się podium 😉 Bez Was nie będzie to możliwe.
Wszystkich zainteresowanych CodeWeek zapraszamy do kontaktu:
Facebook: Code Week Pl
Instagram: codeweekpl
e-mail: programowanie@mc.gov.pl
Materiały
Zapraszamy na Europejski Tydzień Kodowania - CodeWeek2021!CodeWeek_2021_plakat.png 0.55MB