15 marca dzień domeny internetowej
15.03.2023
15 marca 1985 roku zarejestrowano pierwszą komercyjną domenę internetową – symbolics.com, która jest utrzymywana do dzisiaj. Z tej okazji, co roku 15 marca na całym świecie obchodzimy Dzień Domeny Internetowej.
Czym jest domena internetowa?
Domena internetowa to najprościej mówiąc nazwa, która identyfikuje użytkownika w internecie. W adresie email występuje po znaku @, a w stronach internetowych po ciągu wwww. Pełna nazwa domenowa składa się z ciągu nazw oddzielonych kropkami, a na końcu (po prawej stronie) zawsze znajduje się domena najwyższego rzędu. To właśnie domena internetowa pozwala zaistnieć w sieci (np. jako firma, sklep internetowy), a także stanowi istotny element promocji i wiarygodności.
Polska domena .pl funkcjonuje już ponad 30 lat, a pierwsze działające domeny .pl były związane ze środowiskiem akademickim. W Polsce od początku Rejestrem domeny .pl zajmuje się NASK – Państwowy Instytut Badawczy. Zgodnie z danymi publikowanymi Krajowy Rejestr Domen – DNS na koniec 4 kwartału 2022 r. zarejestrowanych było ponad 2,5 miliona domen, z czego większość należy do organizacji. Najczęściej klienci wykorzystują je do prowadzenia własnego biznesu oraz swojej działalności. Dużym zainteresowaniem cieszy się także możliwość komunikacji za pomocą poczty elektronicznej, która jest utworzona we własnej domenie.
W jaki sposób należy dbać o własną domenę?
Przede wszystkim zadbaj o aktualność Domena internetowa jest wizytówką Twojej firmy, biznesu lub innej działalności, której dotyczy. Dlatego niezwykle ważne jest, aby jej nazwa była nie tylko powiązana tematycznie, ale także chwytliwa i łatwa do zapamiętania.
Wybierając rozszerzenie domeny warto pamiętać, obok najczęściej rejestrowanych końcówek .pl i .com istnieją jeszcze inne – regionalne, np. waw.pl, które dla osób prowadzących lokalny biznes mogą być korzystniejsze. Adres domeny to nie wszystko – o jej popularności i efektywności decydują także publikowane na niej treści, funkcjonalność i kwestie wizualne i estetycznie. Warto zatem rozważyć prowadzenie strony internetowej osobom, które się w tym specjalizują.
Decydując się na prowadzenie domeny, pamiętaj o kilku podstawowych zasad, dzięki którym nie dojdzie do traty domeny.
- danych kontaktowych, które znajdują się w Rejestrze domeny.pl, co w razie jakichkolwiek problemów, ułatwi kontakt.
- Pamiętaj o płatności za swoją domenę, dzięki czemu zapewnisz jej ciągłość działania i powiązanych z nią usług. Jeśli nie uregulujesz płatności, Twoja domena wygaśnie.
- Zapoznaj się z regulaminem rejestratora swojej domeny - zwróć szczególną uwagę na swoje prawa i obowiązki. Jeśli nie jesteś zadowolony z usług, poszukaj innego rozwiązania.
- Zadbaj o bezpieczeństwo swojej domeny – zapoznaj się rozwiązaniami i wybierz te, które spełniają Twoje oczekiwania.
- Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny nie tylko za domenę, ale także za ich użytkowników.
Więcej informacji na temat Rejestru domeny .pl możesz znaleźć tutaj.