2 miliardy euro dla cyfryzacji
26.04.2021
Ruszają konsultacje programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 (FERC), następcy programu Polska Cyfrowa (POPC). Potrwają do 25 maja.
O tym, jakie będą priorytety programu i na co zostaną przeznaczone te środki, na poniedziałkowej konferencji mówili Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Ultraszybki internet
FERC stawia na większy dostęp do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego, rozwój usług cyfrowych, gospodarki opartej na danych, cyberbezpieczeństwa oraz zaawansowanych kompetencji cyfrowych. Budżet programu to 2 miliardy euro.
- W obecnej sytuacji - wynikającej z pandemii - jeszcze bardziej doceniliśmy, jak ważny jest łatwy dostęp do szybkiego internetu. To dzięki niemu możliwa jest zdalna praca i edukacja, korzystanie z e-usług czy robienie zakupów bez wychodzenia z domu. Zapoczątkowane podczas pandemii procesy będziemy kontynuować. Z pomocą Funduszy Europejskich wejdziemy w kolejny etap cyfrowej transformacji kraju – mówił wiceminister Waldemar Buda.
Program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy będzie wspierał inwestycje z zakresu budowy, rozbudowy lub przebudowy infrastruktury telekomunikacyjnej. Szybki internet będzie doprowadzany nie tylko do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, ale także do urzędów, szkół, szpitali czy instytucji kultury.
Kolejnym priorytetem programu będzie zwiększenie jakości i dostępności e-usług publicznych, w tym zdrowotnych. Fundusze unijne pomogą udostępnić nowoczesne usługi cyfrowe, które pozwolą na załatwianie spraw obywateli i przedsiębiorców w formie elektronicznej. Działania FERC będą m.in. nakierowane na rozwój i wdrożenie nowych e-usług z obszaru zdrowia, finansów czy sprawiedliwości. Ważnym obszarem wsparcia będzie także cyfryzacja procesów administracyjnych, dzięki czemu poszerzy się zakres spraw możliwych do załatwienia online.
Dane i cyberbezpieczeństwo
Jednym z filarów FERC będzie rozwój gospodarki opartej na danych, wykorzystującej najnowsze technologie cyfrowe.
- W dobie transformacji cyfrowej duża waga w wykorzystaniu środków UE będzie przywiązywana do cyberbezpieczeństwa, zarówno w kontekście wymiany danych, jak i elektronicznego załatwiania spraw – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
FERC postawił sobie również za cel tworzenie cyfrowych rozwiązań dla problemów społeczno-gospodarczych, do czego wykorzystane zostaną współpracujące podmioty z sektorów gospodarki, nauki i biznesu. Kolejnym obszarem wspieranym przy wykorzystaniu środków z FERC będzie rozwój wysokich kompetencji cyfrowych, w tym z zakresu cyberbezpieczeństwa dla jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorców.
Dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy będzie udzielane w formie dotacji. Skorzystają z nich zarówno przedsiębiorcy, administracja publiczna, podmioty lecznicze oraz instytucje kultury i systemu szkolnictwa wyższego i nauki, a także organizacje pozarządowe.
Cyfrowa kontynuacja
Nadal trwa realizacja programu Polska Cyfrowa 2014-2020, który wspiera cyfrowy rozwój Polski. Jego wartość wynosi 9,7 mld złotych.
- POPC to największy program rozwoju sieci szerokopasmowych w Polsce. Przeznaczamy na ten cel rekordowe środki – niemal 4 miliardy złotych. Dzięki już dofinansowanym przedsięwzięciom do 2023 r. w zasięgu szybkiego internetu znajdzie się ponad 2 miliony gospodarstw domowych. Powstanie prawie 120 tysięcy kilometrów nowych sieci. Wspieramy przede wszystkim projekty na obszarach, na których – bez wsparcia publicznego – takie inwestycje nie miałyby szansy realizacji – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - W ramach POPC nie tylko budujemy sieć szerokopasmową, ale także podnosimy kompetencje cyfrowe obywateli oraz rozwijamy e-administrację – dodaje.
Weź udział w konsultacjach
Więcej informacji o konsultacjach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy, trwających do 25 maja, można znaleźć na stronie www.polskacyfrowa.gov.pl. Jest na niej dostępny również formularz do zgłaszania uwag.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej organizuje konsultacje społeczne wszystkich programów, które będą realizowane w nowej perspektywie budżetowej.
Więcej informacji na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl