W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

30. urodziny domeny .pl

30.07.2020

Dokładnie 30 lat temu ustanowiono naszą krajową domenę .pl. Obecnie znajdziecie ją obok niemal 2,5 miliona nazw stron internetowych!

Trzy biało-czerwone muffiny, z oznaczeniami logo domeny .pl

Krótka kartka z kalendarza: w 1990 roku IANA (ang. Internet Assigned Numbers Authority), czyli organizacja zarządzająca wówczas domenami najwyższego poziomu, dokonała wpisu oznaczenia „.pl” dla domeny krajowej przypisanej administracyjnie do Polski. Dziś obchodzimy dokładnie 30. rocznicę tego wydarzenia.

Szybki wzrost

Pierwszymi domenami w .pl były domeny związane ze środowiskiem akademickim - edu.pl. Ich obsługa została powierzona Zespołowi Koordynacyjnemu NASK, działającemu w ramach Uniwersytetu Warszawskiego. W 1993 roku utworzony został NASK – jednostka badawczo-rozwojowa, który od tej chwili prowadził rejestr nazw domenie .pl.

W 2008 roku liczba aktywnych nazw w Krajowym Rejestrze Domen (DNS) przekroczyła 1 milion, a ponad 95% z nich obsługiwanych było przez rejestratorów - Partnerów NASK. Trzy lata później liczba nazw w domenie .pl podwoiła się i przekroczyła 2 miliony.

W europejskiej czołówce

Domena .pl jest domeną pierwszego wyboru w Polsce, z największym udziałem w rynku.

7 na 10 domen rejestrowanych w Polsce to właśnie domeny .pl. W rankingu europejskich rejestrów plasuje się na szóstym miejscu. Na koniec 2019 roku w Rejestrze widniało zaledwie osiem nazw z maksymalną liczbą 63 znaków. Średnia liczba znaków w nazwie wyniosła 11,06.

Obecnie w Rejestrze domeny .pl jest prawie 2,5 miliona nazw, które obsługiwane są na rzecz 1,07 miliona abonentów.

Jeśli zastanawiacie się na jaką stronę z domeną .pl teraz zajrzeć, podpowiadamy: wejdźcie na GOV.pl.

- GOV.pl powstał po to, by obywatele mieli łatwiejszy dostęp do informacji o tym, co dzieje się w poszczególnych instytucjach. Wystarczy znać jeden adres – GOV.pl – by znaleźć wszystko, czego potrzebujemy, w tym – co dla nas bardzo ważne – e-usługi - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.  - Nasz portal udostępnia prawie 300 witryn, przeszło 113 tys. artykułów i ponad 192 tys. plików. Znajdziemy tam nie tylko informacje o tym, czym zajmują się poszczególne resorty, ale też informatory, poradniki, itp. – wszystko w jednym miejscu – dodaje szef MC.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}