W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

50 dni do CodeWeek - już czas zgłosić wydarzenie!

20.08.2021

Jeśli właśnie wyciągacie kalendarz, żeby sprawdzić czy to możliwe - potwierdzamy, sprawdzaliśmy dwa razy. Zostało dokładnie 50 dni do startu największego programistycznego wydarzenia w Europie! Jeśli jeszcze nie zgłosiliście swojej inicjatywy do tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania – zróbcie to już dziś!

Grafika przedstawia rakietę sterowaną przez robota, która w poprzek grafiki zmierza w stronę napisu „50 dni”. Poniżej logotyp CodeWeek i napis „9-24 października 2021”. Grafika jest kolorowa, czerwona rakieta na morskim tle zostawia za sobą ślad kolorowych kółek charakterystycznych dla CodeWeek. Na kółkach widać roześmiane dzieci – chłopca i dziewczynę, drona i roborta. Logotypy Funduszy Europejskich, KPRM, NASK i Unii Europejskiej na białym pasku w dole grafiki.

Dziewiąta edycja CodeWeek nadchodzi wielkimi krokami. Między 9 a 24 października cała Europa stanie do przyjacielskiej rywalizacji państw. O co zawalczą? O pierwsze miejsce na podium krajów z największą liczbą inicjatyw związanych z promocją programowania. Jesteście gotowi? My tak!

Święto dla każdego

Tym, co wyróżnia CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to fakt, że każdy może wziąć w nim udział i każdy może zgłosić swoją inicjatywę. Nie musisz być programistą, nie musisz znać się na programowaniu. Chodzi o to, żeby zacząć. Codeweek to świetna okazja, by to zrobić.

Europejski Tydzień Kodowania jest dla wszystkich. Nieważne, czy jesteście członkami koła programowania w szkole czy profesorami, nauczycielami języka polskiego, właścicielami firm IT, doświadczonymi programistami, czy po prostu entuzjastami nowych technologii – jeśli tylko macie pomysł, jak w przystępny sposób opowiedzieć innym o programowaniu lub zachęcić ich do zorganizowania własnej inicjatywy – działajcie!

Do 9 października zostało jeszcze dokładnie 50 dni – to dość czasu, żeby zorganizować coś wyjątkowego. Zaproście swoich uczniów, znajomych, współpracowników i rodzinę do wspólnej zabawy. Im nas więcej, tym lepiej.

Liderzy Europy

Mamy nadzieję, że - tak, jak w poprzednich latach - i w tym roku Polska znajdzie się w czołówce krajów najbardziej aktywnych pod względem liczby zorganizowanych wydarzeń. Od kilku lat konsekwentnie zwiększamy liczbę zorganizowanych inicjatyw związanych z nauką programowania. W 2014 r. Polacy zrealizowali 283 inicjatywy, w 2015 r. były to już 2062 wydarzenia, edycję 2016 skończyliśmy z wynikiem 4674, w 2017 r. zrealizowaliśmy 2302 inicjatywy, a w 2018 rok to 5088 wydarzeń! 15 139 zgłoszeń na mapie w 2019 roku było dla nas wielkim sukcesem, ale ubiegłoroczny wynik przebił nasze najśmielsze prognozy!

Ponad 20 tysięcy wydarzeń zarejestrowanych przez ponad 5 tysięcy uczestników z Polski podczas #CodeWeek2020 na długo zostanie w naszej pamięci. To prawie 1/3 wszystkich europejskich inicjatyw w ramach ubiegłorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania.

W 2020 roku wydarzenia w naszym kraju zaczynały się co… minutę! W tym roku też chcemy zaprogramować Polskę i potrzebujemy Waszej pomocy. Wejdźcie na codeweek.eu i zgłoście swoje wydarzenie już dziś.

Wideo

Programuj z nami

Jeśli jednak obawiacie się, że to dla Was za duże wyzwanie – uspokajamy. Forma codeweekowego wydarzenia może być dowolna, a formularz zgłoszenia jest naprawdę prosty.

Warsztaty kodowania na macie lub z robotami, prezentacja multimedialna dotycząca cyberbezpieczeństwa, webquest, turniej łamigłówek logicznych czy webinar - to tylko kilka pomysłów. Do CodeWeek możecie też zgłosić lekcje informatyki, które odbywają się w Waszej szkole.

Jeśli pierwszy raz słyszycie o Europejskim Tygodniu Kodowania, koniecznie zajrzyjcie na oficjalną stronę codeweek.eu oraz na naszą – koduj.gov.pl. Dowiecie się tam więcej o polskiej edycji i znajdziecie szereg inspiracji. Zawsze możecie też napisać do jednego z Ambasadorów CodeWeek lub do biura CodeWeek, na adres programowanie@mc.gov.pl.

Jeśli lubicie infografiki i proste instrukcje zachęcamy do zaglądania na stronę koduj.gov.pl do zakładki „Pomysły na CodeWeek2021” – co tydzień, aż do 9 października znajdziecie tam kolejne inspiracje na wydarzenia, które łatwo przeprowadzić i które pozwolą Wam dołączyć do zaprogramowanej społeczności CodeWeek.

Grafika nt. konkursu plastycznego online

Nie zapomnijcie zgłosić swojego wydarzenia na www.codeweek.eu/add. To bardzo ważne! Tylko zgłoszone oficjalnie inicjatywy będą brane pod uwagę przy liczeniu krajowych aktywności, a to z kolei zadecyduje o tym, które państwo wygra tegoroczny wyścig Europejskiego Tygodnia Kodowania.

Bądźmy w kontakcie

#CodeWeek2020 zakończyliśmy ze świetnym wynikiem 20 505 inicjatyw, który zapewnił nam pierwsze miejsce na podium. Niech #CodeWeek2020 będzie jeszcze lepszy! Podejmujecie wyzwanie?

Jeśli chcecie być na bieżąco, zaglądajcie regularnie na codeweekowy fanpage, na instagramowy profil polskiej edycji CodeWeek na i na www.koduj.gov.pl.

Już niebawem pojawią się tam informacje na temat przygotowanych przez nas webinarów.

Będzie się działo! Pozostajemy w kontakcie!

{"register":{"columns":[]}}