W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prawo Komunikacji Elektronicznej z podpisem prezydenta

12.08.2024

Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE) to ustawa, która wprowadza zmiany mające na celu poprawę działania rynku telekomunikacyjnego i lepszą ochronę konsumentów. Zawiera zasady, które dotyczą różnych aspektów rynku telekomunikacyjnego i wprowadza do polskiego prawa dwie europejskie dyrektywy. Oto główne obszary, które reguluje.

Prawo komunikacji elektronicznej z podpisem prezydenta

W piątek 9 sierpnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę – Prawo komunikacji elektornicznej. Ustawa została opublikowana w tym samym dniu w Dzienniku Ustaw (poz. 1221 i 1222). PKE przynosi kluczowe korzyści, takie jak wzmocnienie ochrony konsumentów, poprawę jakości usług telekomunikacyjnych oraz dostosowanie polskiego prawa do unijnych standardów.

Kluczowe zmiany

  • Usługa AML: Dzięki tej usłudze, gdy ktoś zadzwoni na numer alarmowy, jego dokładna lokalizacja zostanie przekazana służbom ratunkowym.
  • Wspólne ładowarki: Od teraz ładowarki do telefonów będą uniwersalne, co oznacza mniej odpadów elektronicznych. W sklepach będą informować, czy urządzenie sprzedawane jest z ładowarką, czy nie.
  • Prosto o umowach: Operatorzy będą musieli jasno informować o warunkach umowy, co pozwoli konsumentom świadomie wyborować oferty.
  • Eliminacja wątpliwych opłat: Nowe przepisy wprowadzą klarowne zasady dotyczące opłat, co zmniejszy ryzyko ukrytych kosztów.
  • Zwrot pieniędzy: Osoby korzystające z usług prepaid będą mogły odzyskać pozostałe środki po ich zakończeniu.
  • Bezpieczeństwo konsumentów: Użytkownicy usług dostaną więcej ochrony przed nieuczciwymi ofertami, szczególnie tymi składanymi w domach bez wcześniejszego umówienia.

Kiedy odczujemy zmiany

Termin wejścia w życie ustawy to 3 miesiące od dnia publikacji. Większość regulacji wejdzie więc w życie listopadzie br. Krócej poczekamy na ograniczenie maksymalnego terminu umów na czas oznaczony (zarówno tych pierwszych jak i kolejnych z danym dostawcą) – tutaj ustawa wchodzi w życie w terminie 7 dni od publikacji.

Więcej o założeniach ustawy 

{"register":{"columns":[]}}