Agenda cyfrowa Polskiej Prezydencji i organów Unii Europejskiej nowej kadencji
Zapraszamy do podzielenia się opiniami odnośnie tematów, które powinny stanowić filary polityki cyfrowej Polskiej Prezydencji oraz organów Unii Europejskiej nowej kadencji.
Agenda cyfrowa Polskiej Prezydencji i organów Unii Europejskiej nowej kadencji - zbieraliśmy Wasze opinie do 12 czerwca 2024 r.
Wybór nowego składu Parlamentu Europejskiego (PE) i Komisji Europejskiej (KE) w połowie tego roku to dla Polski unikalna okazja do kształtowania kierunków polityki cyfrowej Unii Europejskiej (UE) w jej nowym cyklu instytucjonalnym (2024-2029). Początek nowego cyklu instytucjonalnego w UE zbiegnie się w czasie z Przewodnictwem Polski w Radzie UE w I połowie 2025 r. W sposób szczególny zależy nam na zapewnieniu spójności między cyfrowymi priorytetami polskiej prezydencji a programem nowej Komisji w odniesieniu do sektora cyfrowego.
Chcielibyśmy wykorzystać tę szansę, przygotowując, wraz z polskimi obywatelami i przedsiębiorcami listę postulatów w odniesieniu do polityki cyfrowej UE na najbliższe lata. Dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych o wskazanie kluczowych obszarów dla przyszłej polityki cyfrowej Unii spośród poniższej listy (ewentualnie zaproponowanie nowych), wraz z ich postulowanymi kierunkami rozwoju:
- Infrastruktura cyfrowa
- Cyberbezpieczeństwo
- Platformy cyfrowe
- Sztuczna inteligencja
- Dyplomacja cyfrowa
- Technologie kwantowe
- Elektroniczna administracja publiczna
- Chmura obliczeniowa
- Identyfikacja elektroniczna i usługi zaufania
- Dane cyfrowe & zarządzanie danymi
- Finansowanie polityki cyfrowej
- Kompetencje cyfrowe
Liczymy na Państwa propozycje (nie przekraczające objętości jednej strony A4), które mogą realnie kształtować program przyszłego cyklu instytucjonalnego UE.
Autorów propozycji uznanych za mające największe szanse kształtować agendę Unijną zaprosimy do II tury konsultacji w celu doprecyzowania propozycji.
Na Państwa propozycje czekamy do 12 czerwca br. pod adresem: prezydencja@cyfra.gov.pl
II tura konsultacji odbędzie się w II połowie czerwca br.
Link do artykułu: Chcesz mieć wpływ na agendę cyfrową Polskiej Prezydencji i organów Unii Europejskiej nowej kadencji? Weź udział w konsultacjach publicznych
II tura konsultacji publicznych dotyczących Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej
W czwartek, 18 lipca 2024 r., w Ministerstwie Cyfryzacji odbyła się II tura konsultacji społecznych związanych z przygotowaniami do Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Konsultacje poprowadził sekretarz stanu Dariusz Standerski. W konsultacjach wzięli udział przedstawiciele różnych sektorów społecznych i branżowych.
– Na koniec maja ogłosiliśmy konsultacje społeczne, w których zebraliśmy ponad sto propozycji, za przesłanie których bardzo dziękujemy. Dziś kontynuujemy nasze prace w II turze konsultacji, aby skupić się na najlepszych pomysłach, które mają potencjał kształtowania agendy Unii Europejskiej. Spotkaliśmy się w szczególnym dniu bo dziś Ursula von der Leyen zabierze głos w Parlamencie Europejskim, gdzie przedstawi plany przed głosowaniem nad jej wyborem jako przewodniczącej Komisji Europejskiej” – powiedział wiceminister Dariusz Standerski.
Konsultacje dotyczyły szerokiego zakresu tematów związanych z cyfryzacją zgłoszonych przez podmioty, w tym zagadnień takich jak:
- Cyberbezpieczeństwo - omówienie wprowadzania mechanizmu odpowiedzialności odszkodowawczej za incydenty,
- Infrastruktura cyfrowa - dyskusja na temat aktualnych potrzeb i rozwoju infrastruktury cyfrowej,
- Zarządzanie danymi i polityka dotycząca danych cyfrowych,
- Regulacje platform cyfrowych - skuteczne egzekwowanie nowych zasad oraz uproszczenie ram prawnych,
- Sztuczna inteligencja - zagadnienia związane z rozwojem i zastosowaniem AI,
- Strategie i działania w ramach dyplomacji cyfrowej,
- Technologie kwantowe - wprowadzenie i rozwój technologii kwantowych,
- Korzystanie z usług w chmurze,
- Finansowanie polityki cyfrowej - środki na wsparcie inicjatyw cyfrowych,
- Rozwijanie umiejętności cyfrowych w społeczeństwie.
- Wsparcie europejskich startupów - kluczowy element agendy cyfrowej polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej,
- Cyfrowe podejście do unii celnej UE - Nowoczesne podejście do zarządzania unią celną za pomocą technologii cyfrowych.
Każdy z tych tematów jest istotnym elementem strategii cyfrowej i polityki, która ma na celu promowanie innowacji, bezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju w ramach Unii Europejskiej.
Link do artykułu: II tura konsultacji publicznych dotyczących Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej