Babciu, Dziadku – spróbujcie!
21.01.2022
To już dziś – Dzień Babci, a jutro – Dzień Dziadka. Jeśli nadal szukacie pomysłu na prezent, podpowiadamy – podarujcie swoim najbliższym coś, co ułatwi im codzienne życie. Smartfon, laptop, czy tablet to świetny pomysł, ale najważniejszy jest wspólny czas. Pokażcie seniorom, jak bezpiecznie i dlaczego warto korzystać z sieci. e-Polak potrafi!
To od Was zależy, jaki sposób wybierzecie, jednak mamy dla Was kilka podpowiedzi. Oto one.
W każdym wieku
„To dla młodych…”, „Już nie te lata…”, „Zbyt skomplikowane…” – znacie takie argumenty? Możecie się z nimi zetknąć, ale… nie poddawajcie się! Od czego zacząć wprowadzanie seniora w cyfrowy świat?
Wytłumaczcie babci, czy dziadkowi (a najlepiej obojgu), jak wiele zalet ma internet – niezależnie od wieku. To możliwość robienia zakupów bez konieczności dźwigania ciężkich toreb, kontakt z bliskimi w dowolnym momencie – nawet, jeśli są na drugim końcu świata, dostęp do ulubionych filmów, interesujących artykułów, a nawet załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu.
Trzymamy kciuki, żeby udało Wam się przekonać seniorów do tego, że warto spróbować – i korzystać z sieci. Ale na tym Wasza rola się nie kończy. Podobnie, jak kiedyś dziadkowie uczyli nas odkrywać świat, tak teraz my powinniśmy pomóc im odnaleźć się w tym nowym świecie online.
Prezent w postaci urządzenia cyfrowego to niejedyny pretekst do tego, aby pokazać babci, czy dziadkowi, jak zostać e-Polakiem. Może mają już smartfona, albo komputer, tylko nie do końca potrafią z niego korzystać? Działajcie! Udowodnijcie, że internet jest prosty i jest dla każdego.
Z profilem
Jednym z realnych ułatwień, które daje sieć, jest możliwość korzystania z e-administracji. Czy można załatwiać sprawy urzędowe inaczej niż stojąc w kolejce do „okienka”? Oczywiście – online. Zachęcajcie do tego babcie i dziadków. Wytłumaczcie, że to łatwe i bezpieczne. Pomóżcie też przejść pierwszy, najważniejszy krok – założenie profilu zaufanego (PZ).
Jak wyjaśnić seniorowi, czym jest PZ? Najprościej będzie porównać go do tradycyjnego dokumentu tożsamości, który okazujemy urzędnikowi, żeby potwierdzić, że My to My. Celem PZ jest dokładnie to samo – tylko w internecie.
– Profil zaufany to cyfrowy zbiór informacji o danym użytkowniku. Zawiera takie dane osobowe jak: imię, drugie imię, nazwisko oraz numer PESEL. Dzięki niemu można załatwiać wiele spraw urzędowych bez wychodzenia z domu – wygodnie i bezpiecznie – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Sprawdźcie, jak założyć profil zaufany. Podpowiemy, że najszybciej będzie to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Jeśli Wasi seniorzy z niej korzystają – cały proces zajmie tylko kilka chwil.
– PZ to klucz do rozległej i stale poszerzanej oferty e-usług, dostępnych na portalu GOV.pl, ale także – do bezpłatnej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty – dodaje minister Adam Andruszkiewicz.
Czy Wasi dziadkowie wiedzą o tym, że jeśli korzystają ze smartfona, mogą w nim mieć między innymi cyfrowe odzwierciedlenie swojego dowodu osobistego, czy mogą mieć dostęp do swoich erecept? Koniecznie im o tym powiedzcie i – pomóżcie zainstalować aplikację mObywatel. Na urządzenia z systemem Android – pobierz tutaj, na urządzenia z systemem iOS – pobierz tutaj.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Jest jeszcze jeden wątek, który obowiązkowo musi się pojawić przy wprowadzaniu seniorów w cyfrowy świat. To bezpieczeństwo. Nie jest tajemnicą, że w świecie rzeczywistym funkcjonują rozmaite formy oszustw i wyłudzeń – np. popularna metoda „na wnuczka”. Podobnie jest w internecie. Choć sposoby ataków online, różnią się od tych offline, ich konsekwencje mogą być tak samo dotkliwe – to np. utrata danych, czy pieniędzy.
Dlatego zwróćcie uwagę na podstawowe zasady ochrony przed cyberzagrożeniami, oto kilka wskazówek:
- Nie otwieramy wiadomości od nieznanych nadawców,
- Nie klikamy w linki, ani w załączniki, których zawartości nie jesteśmy pewni,
- Nie udostępniamy swoich danych osobowych przez internet, nawet jeśli prosi o to ktoś „bliski” – jego konto mogło zostać przejęte.
No i generalna reguła – W sieci zawsze zachowujmy czujność i stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.
Seniorom polecamy także stronę https://www.gov.pl/web/seniorze-spotkajmy-sie-w-sieci – można tam znaleźć wiele cennych porad, jak bezpiecznie korzystać z możliwości, jakie daje internet.
Wszystkim babciom i dziadkom składamy najlepsze życzenia!