W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bądź gotowy dziś do drogi

12.07.2019

Smartfony, tablety, laptopy towarzyszą nam praktycznie na każdym kroku, także w podróży. Dlatego przed wakacyjnym wyjazdem warto zadbać o ich bezpieczeństwo, a szczególnie o bezpieczeństwo danych, które w nich przechowujemy.

Terminal na lotnisku. Podróżni się odprawiają - grafika

Kradzież telefonu, czy laptopa to jeden z najczarniejszych wakacyjnych scenariuszy. Nie chcemy Was straszyć, ale są też inne. Jeśli przeczytacie nasze rady, nic jednak nie powinno zakłócić Wam wypoczynku.

Wszystko w jednym miejscu

Telefon już od dawna nie służy nam tylko do dzwonienia. Smartfony, podobnie jak laptopy czy tablety, to prawdziwa skarbnica danych o nas samych i nie tylko. Trzymamy w nich listy kontaktów, zdjęcia, filmy, historię lokalizacji, dane finansowe, a nawet medyczne. To dlatego nawet w wakacje nie możemy zrobić sobie wolnego od dbania o ich bezpieczeństwo.

Jeszcze przed wyjazdem – znajdź czas, by sprawdzić, co masz w telefonie/laptopie/tablecie, które zamierzasz zabrać w podróż. Usuń lub przenieś te informacje/pliki, które nie będą Ci potrzebne na wyjeździe. Dzięki temu prostemu zabiegowi, w przypadku np. kradzieży, utrata danych będzie mniej bolesna.

– Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z aplikacji, które umożliwiają śledzenie, gdzie aktualnie znajduje się nasze urządzenie, a nawet wyczyszczenie go z danych w przypadku zgubienia lub kradzieży – mówi Michał Strzelczyk z CERT NASK. – Wiele urządzeń mobilnych ma wbudowaną taką funkcję. Wystarczy ją włączyć – dodaje ekspert.

W kontakcie

Będąc na miejscu – zwracajmy uwagę na sieci, z którymi się łączymy. Chcąc uniknąć kosztów często szukamy otwartych wi-fi. Jeśli nie będziemy ostrożni, możemy za to sporo zapłacić.

Sieci w domu, czy pracy zazwyczaj są dobrze zabezpieczone. Jednak będąc w podróży każdą sieć, z którą się łączymy, powinniśmy traktować jako potencjalnie niebezpieczną.

Nie wiemy, kto jest do niej podłączony, ani czy nie ma wrogich zamiarów. Dlatego, kiedy musimy z niej korzystać, bo nie mamy innej możliwości, nie logujmy się do ważnych serwisów, takich jak bankowość internetowa, konto e-mail, czy media społecznościowe.

– Jeśli koniecznie chcemy skorzystać z Internetu, zadbajmy o ochronę naszego połączenia, np. korzystając ze sprawdzonego rozwiązania VPN. Dzięki niemu, przesyłane w sieci dane zostaną objęte szyfrowaniem. Możemy też użyć własnego modemu komórkowego, co jednak może wiązać się z dodatkowymi opłatami, wynikającymi z transferu danych – mówi Michał Strzelczyk z CERT NASK.

Jeśli jesteśmy przy wydatkach - przed wyruszeniem w podróż, sprawdź stawki roamingu u Twojego operatora, zwłaszcza te dotyczące przesyłu danych. Mogą być całkiem wysokie. Dlatego, jeśli nie chcesz, aby Twój rachunek telefoniczny wyniósł Cię tyle, co wyjazd – wyłączaj przesył danych, kiedy go nie potrzebujesz.

Jeśli ruszasz w nieznane, sprawdź też jaki typ gniazdka elektrycznego jest używany w kraju, do którego się udajesz. Jeśli jest taka potrzeba – odpowiednio wcześniej zaopatrz się w odpowiedni adapter.

Poradnik last minute

Wyjazd już za moment? Oto kilka rad last minute.

Jeśli jesteś dzień lub dwa przed podróżą:

  • Uaktualnij swoje urządzenia, aplikacje i program antywirusowy.
  • Uaktualnij zabezpieczenia w swoich telefonach/tabletach/laptopach, np. zaporę sieciową.
  • Zadbaj o to, aby nie instalować na swoim urządzeniu aplikacji pochodzących z niezaufanych źródeł.
  • Zabezpiecz sprzęt silnymi hasłami (to – w przypadku jego utraty – znacząco utrudni dostęp niepowołanych osób do danych, które tam przechowujesz).
  • Zaszyfruj urządzenia (to także uniemożliwia postronnym dostęp do Twoich danych).
  • Zrób pełną kopię zapasową danych (jeśli to zrobisz, nawet jeśli coś się stanie Twoim urządzeniom dane pozostaną bezpieczne i możliwe do odzyskania).

Nie tylko w wakacje, ale zawsze, warto dbać o fizyczne bezpieczeństwo naszego sprzętu. Nie zostawiajmy go w widocznych i łatwo dostępnych miejscach. Okazja czyni złodzieja.

A po powrocie? Jeśli przed wyjazdem zainstalowaliście aplikacje, z których korzystaliście tylko w trakcie wyjazdu i nie planujecie korzystać z nich w Polsce, odinstalujcie je. To na pewno poprawi bezpieczeństwo Waszego urządzenia. Porządek przede wszystkim! :)


O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.07.2019 15:57 Kinga Graczyk
Pierwsza publikacja:
12.07.2019 15:57 Kinga Graczyk
{"register":{"columns":[]}}