Bądźcie e-aktywni!
07.05.2021
Praca, nauka, zakupy, udział w wydarzeniach kulturalnych, spotkania z rodziną i przyjaciółmi, a nawet… „wizyty” w urzędzie – co łączy te aktywności? Internet. W Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej przypominamy, dlaczego warto dołączyć do coraz liczniejszego grona e-Polaków!
Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej, który obchodzimy 7 maja, to święto, które ma na celu przypomnienie Europejczykom, m.in. że z instytucjami można i warto kontaktować się drogą elektroniczną. Dlatego przypominamy: e-Polak potrafi!
Korzystaj – jest z czego
Z raportu GUS „Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2020 r.” wynika, że aż 81,4% osób w wieku 16-74 lata regularnie (co najmniej raz w tygodniu) korzysta z internetu. Niezależnie od płci, wieku, miejsca zamieszkania – coraz więcej Polaków już wie, dlaczego bycie „e” się opłaca.
Pandemia przyczyniła się do tego, że z internetu korzystamy jeszcze częściej niż kiedykolwiek wcześniej. To właśnie możliwość aktywności online pozwoliła nam nie rezygnować w tym czasie z wielu elementów naszej codzienności – bez przeszkód pracować, uczyć się, spotykać - choć wirtualnie, robić zakupy, korzystać z dóbr kultury, czy załatwiać sprawy urzędowe.
Choć wszyscy czekamy przede wszystkim na powrót do normalności – jeszcze bardziej doceniliśmy możliwości, jakie daje internet. Można powiedzieć – odkryliśmy je na nowo. To sfera, w której znika wiele barier, takich jak choćby odległość, a zasada „dystansu społecznego” nie obowiązuje.
Chcesz zobaczyć kogoś, kto jest daleko? Zadzwoń na komunikatorze. Marzysz o czymś, co jest sprzedawane tylko zagranicą? Kup online. Chcesz zobaczyć spektakl, który odbywa się na drugim końcu Polski? Sprawdź, czy przypadkiem nie jest transmitowany. Nie musisz wychodzić z domu, aby „być” w wielu miejscach.
Druki i pieczątki - to przeszłość
Internet to niemal nieograniczone okno na świat, ale także… doskonała alternatywa dla urzędowego okienka. Kto chciałby stać w kolejkach, kiedy może załatwić coś nie wstając z fotela? Odpowiedź jest prosta. Przynajmniej dla ponad 10 milionów Polaków, którzy założyli już profil zaufany (PZ), a tym samym – korzystają z usług e-administracji. O co chodzi?
- Profil zaufany umożliwia potwierdzanie swojej tożsamości w internecie. Można go założyć szybko i za darmo – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Online, czyli w sytuacji, w której nie możemy okazać dowodu osobistego, legitymujemy się właśnie PZ. To rozwiązanie, które daje dwustronną pewność – urzędowi, że my to my, a nam - że nikt niepowołany nie załatwi nic za nas – dodaje.
A jak stać się posiadaczem profilu zaufanego? Obejrzyjcie instruktaż i do dzieła!
Wideo
Jeśli macie już profil zaufany, macie też w czym wybierać. Spraw, które dzięki niemu załatwicie jest wiele. Wysyłka pisma ogólnego do urzędu, uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego, zameldowanie lub wymeldowanie się, sprawdzenie liczby punktów karnych czy historii pojazdu, zgłoszenie narodzin dziecka, złożenie wniosku o dowód osobisty (z powodu nowych przepisów unijnych - wyłącznie do 2 sierpnia!) – to tylko kilka przykładów.
Lista dostępnych e-usług jest długa i… stale się wydłuża. Wszystkie znajdziecie na stronie GOV.pl. Warto tam zaglądać – możemy zaryzykować stwierdzenie, że to jeden z najpopularniejszych adresów w Polsce – tylko w kwietniu odwiedziło go niemal 17 milionów osób!
Portfel? Może zostać w domu
Zdarzyło Wam się kiedyś spanikować, bo zapomnieliście zabrać ze sobą portfela, a wraz z nim wszystkich dokumentów? To nie powód do obaw – przynajmniej z naszą aplikacją mObywatel.
Można ją pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play lub App Store – w zależności od telefonu, z jakiego korzystacie. Do zalogowania się niezbędny będzie profil zaufany. To kolejny powód, dla którego warto go założyć.
A po co instalować aplikację mObywatel? Argument mamy jeden, ale mocny. Znajdziecie w niej… swoje najważniejsze dokumenty, a dokładnie – ich cyfrowe wersje. To znaczy:
- mObywatel (mTożsamość) - odwzorowanie danych z dowodu osobistego, z których można skorzystać np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki na poczcie.
- mPrawo Jazdy – odwzorowanie uprawnień do prowadzenia pojazdów.
- mPojazd - odwzorowanie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Co więcej - na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja przypomni Wam o tym.
- eRecepty - wystarczy pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR lub podać numer PESEL osoby, na którą wystawiona jest e-recepta i umieszczony pod nią kod.
- Zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 - jest wystawiane po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia, w postaci kodu QR.
- Rola technologii w naszym życiu nieustannie rośnie, ale także ewoluuje. Komputery nie służą już wyłącznie do pracy, a telefony do rozmów. Jest też coraz więcej okazji i powodów do tego, aby być e-aktywnym. Najważniejsze jednak pozostaje niezmienne – to bezpieczeństwo. Pamiętajmy o nim – mówi minister Marek Zagórski.
Informacje o tym, jak dbać o bezpieczeństwo w internecie znajdują się na naszej stronie GOV.pl/cyfryzacja oraz w dostępnej na GOV.pl bazie wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa.
Seniorów zapraszamy dodatkowo na stronę kampanii „Seniorze – spotkajmy się w sieci” – znajdziecie tam solidną dawkę porad i wskazówek, przygotowanych specjalnie dla Was.
O projekcie
Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez KPRM (wcześniej Ministerstwo Cyfryzacji) we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.