W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie

20.09.2019

Czym jest cyberbullying? Jak uchronić swoje dziecko, aby nie stało się ofiarą cyberprzemocy? A co zrobić, gdy odkryjesz, że Twój syn lub córka są sprawcami przemocy w sieci? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym poradniku. To lektura obowiązkowa dla każdego rodzica.

Płaczące dziecko

Autorką poradnika „Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie” jest Anna Borkowska, psycholog z Akademii NASK. Publikacja powstała w ramach kampanii Ministerstwa Cyfryzacji i NASK – „Nie zagub dziecka w dzieci”. W premierowej prezentacji poradnika wziął udział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Interesuj się

– Współczesne dzieci i młodzież wychowały się i wyrosły w świecie z internetem. Nie znają innego. Dla nich funkcjonowanie online i offline niczym się nie różnią. Jako rodzice po pierwsze – musimy to zrozumieć, a po drugie – powinniśmy umieć się w tej rzeczywistości odnaleźć i odpowiednio reagować – powiedział szef MC. – Chcąc zapewnić im bezpieczeństwo, musimy o nie zadbać po obu stronach komputera czy smartfona. W obu tych światach podchodzić do tego z taką sama uwagą i zaangażowaniem – dodał Marek Zagórski.

Jak pokazują badania NASK od 7 do 11% polskich nastolatków jest ofiarą cyberbullyingu. To nie jest mała liczba. Te dane jednoznacznie wskazują, że niemal co dziesiąte dziecko jest dręczone w sieci. Ich rodzice często nawet o tym nie wiedzą. To także potwierdzają badania. Opublikowany w czwartek poradnik to świetna pomoc dla każdego opiekuna. W jednym miejscu znajdzie nie tylko wyjaśnienie kluczowych pojęć, ale i wiele porad.

– Cyberprzemoc to termin, który pojawia się w wielu kontekstach. Nie wszyscy rodzice mają tego świadomość, że to nie tylko obraźliwe wpisy, czy prześmiewcze zdjęcia. Jedną z jej form jest też wykluczanie i ignorowanie dziecka w np. mediach społecznościowych – powiedziała autorka publikacji – Anna Borkowska z Akademii NASK. Jak przypomniała ekspertka, cyberprzemoc nie jest zjawiskiem wyizolowanym, nie dzieje się tylko w cyberprzestrzeni. Rzadko kiedy dziecko dręczone w internecie nie jest dręczone np. w szkole.

– Bardzo często cyberprzemoc idzie w parze z tradycyjną przemocą – offline. To dlatego tak ważna jest uważność rodziców, ich zainteresowanie i reakcja – powiedziała psycholog.

Co zrobić?

Cyberprzemoc to zjawisko, które często dzieje się poza wzrokiem rodziców, w miejscach, gdzie ich nie ma. Może dotknąć każdego – i dobrego ucznia, i tego, który na lekcjach radzi sobie nieco gorzej. I popularnego w szkole, i tego, który ma gorsze kontakty z rówieśnikami.

Co więc powinni zrobić rodzice, aby uchronić swoje dziecko? – Żeby pomóc, musimy wiedzieć, co się dzieje. Zaprzyjaźniajmy się z naszymi dziećmi w mediach społecznościowych, na tyle na ile na to pozwalają – radzi Anna Borkowska, ekspertka Akademii NASK.

Kluczowa jest także odpowiednia reakcja rodziców. Rodzice dzielą świat na ten realny i wirtualny, korzystając często z argumentu: „nie przejmuj się, to tylko internet”. To błąd. Przemoc w internecie boli tak samo. Nasze dzieci są w pełni świadome tego, jak szybko zdjęcia, czy informacje rozchodzą się w sieci.

Dzieciaki – ofiary cyberprzemocy często są przekonane, że będzie się z nich śmiał cały świat. Jedną z najgorszych reakcji rodziców jest umniejszanie temu, co dzieje się ich dziecku – powiedziała Anna Borkowska.

Nasze dzieci są jednak nie tylko ofiarami, ale czasem i sprawcami cyberprzemocy. – Wzorowy, grzeczny uczeń w internecie potrafi być kimś zupełnie innym. Rodzicom często trudno w to uwierzyć. Powinni być jednak gotowi i na takie sytuacje – przypomniał minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Rozwiązanie? Bądźmy z dzieckiem razem, także w internecie.

I to dlatego hasło naszej kampanii, w ramach której powstał zaprezentowany poradnik, to „Nie zagub dziecka w sieci”.

Nie daj im się zagubić

Celem naszej kampanii jest zachęcanie rodziców do towarzyszeniu dzieciom w ich życiu online. Tak jak pytamy, jak było w szkole, na zajęciach pozalekcyjnych, czy na wycieczce – tak pytajmy, co słychać u nich w internecie – radzi minister Marek Zagórski.  – To oczywiste, że nawet w świecie realnym nie jesteśmy w stanie dostrzec wszystkiego. Jednak będąc razem z dziećmi jesteśmy w stanie zauważyć więcej – dodał szef MC.  

To niejedyna rada dla rodziców dzieci – ofiar i sprawców cyberprzemocy. Więcej informacji można znaleźć w poradniku „Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie” oraz na stronie www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

Materiały

Cyberprzemoc - włącz blokadę na nękanie. Poradnik dla rodziców.
Cyberprzemoc​_-​_włącz​_blokadę​_na​_nękanie​_Poradnik​_dla​_rodziców.pdf 3.82MB

Wideo

{"register":{"columns":[]}}