„Cyfrowa Gmina” na Mazowszu
22.10.2021
- Takiego programu cyfrowego wsparcia dla gmin jeszcze nie było. W naszym programie „Cyfrowa Gmina” każdy samorząd ma zagwarantowane dofinansowanie – przypomniał minister Janusz Cieszyński na piątkowym spotkaniu z mazowieckimi samorządowcami.
„Cyfrowa Gmina” to finansowany z Funduszy Europejskich program adresowany do wszystkich gmin w Polsce. Minimalna wysokość dofinansowania dla jednej gminy to 100 000 zł, maksymalna - 2 000 000 zł. Trwa pierwszy nabór wniosków. Prowadzi go Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Budżet całego programu to miliard złotych.
Pieniądze na cyfryzację
W piątek w Otwocku minister Janusz Cieszyński spotkał się z przedstawicielami 38 mazowieckich gmin, które mogą wziąć udział w pierwszym naborze. W spotkaniu wziął też udział m.in. II wicewojewoda mazowiecki - Artur Standowicz.
- Tylko w pierwszym naborze mamy dla mazowieckich samorządów niemal 4 miliony złotych. W sumie na całe województwo, we wszystkich naborach – niemal 60 milionów – mówił sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – To pieniądze na dalszą cyfryzację urzędów, zakup sprzętu komputerowego dla jednostek podległych, przygotowanie urzędników do pracy z nowoczesnymi technologiami, ale i na cyberbezpieczeństwo – dodał Janusz Cieszyński.
W pierwszym naborze, który ruszył 18 października, mogą wziąć udział 733 gminy z całej Polski. Kwota przeznaczonego dla nich wsparcia to ponad 178 milionów złotych. Wysokość dofinansowania zależy od wielkości - liczby mieszkańców - i zamożności gminy, czyli tzw. wskaźnika podatkowego G. Dzięki takiemu podejściu wyrównujemy szanse mniej zamożnych gmin.
„Cyfrowa Gmina” to pełna swoboda w wydawaniu środków. Jest tylko jeden wyjątek – aby skorzystać ze wsparcia samorząd będzie musiał sfinansować audyt cyberbezpieczeństwa. Jego wyniki trafią do NASK, który odpowiada za codzienne wsparcie samorządów w przypadku cyberataku.
- Mam nadzieję, że dzięki temu działaniu w ciągu roku będziemy dysponować pełnym obrazem sytuacji w każdej, nawet najmniejszej, gminie. To będzie milowy krok w celu zapewnienia cyberbezpieczeństwa samorządom, które na co dzień zapewniają usługi publiczne Polakom – powiedział minister Janusz Cieszyński.
Cyfrowy wniosek, realna pomoc
Zasady rozliczania projektu są przejrzyste i proste. To 100% finansowania, bez wkładu własnego, łatwe rozliczenie, a także możliwość refinansowania wydatków poniesionych od lutego 2020 r.
Chcemy, aby pieniądze możliwie jak najszybciej trafiały na konta gmin – dlatego wniosek, jak i cała procedura są proste i w pełni elektroniczne.
Udzielone w ramach projektu wsparcie powinno być przeznaczone na cztery obszary:
1. Cyfryzację biur/jednostek publicznych/jednostek podległych i nadzorowanych (z wyłączeniem placówek ochrony zdrowia) - zakup sprzętu IT i oprogramowania.
2. Zakup sprzętu IT dla szkół i placówek specjalnych, domów pomocy społecznej.
3. Szkolenia dla pracowników urzędu z obszaru cyberbezpieczeństwa, a także zaawansowanych usług cyfrowych.
4. Zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.
Więcej na temat programu „Cyfrowa Gmina” - w tym wzory dokumentacji, numer infolinii, która jest do dyspozycji samorządowców – można znaleźć na stronie gov.pl/cppc.
Cyfrowe Mazowsze
Program „Cyfrowa Gmina” to niejedyna inicjatywa, która wspiera cyfrowy rozwój gmin na terenie województwa mazowieckiego. Inny to m.in. Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC). W jego ramach realizujemy na Mazowszu inwestycje szerokopasmowe. Łączna wartość projektów to prawie 434 miliony złotych, wartość dofinansowania – niemal 800 milionów, a łączna liczba gospodarstw domowych, które w wyniku tych działań będą miały (wiele już ma) dostęp do szybkiego internetu to 268 401.
I tak, na koniec 2020 roku mieszkańcy ok. 49 % adresów Otwocka mieli dostęp do szybkiego internetu. Po zakończeniu inwestycji POPC wskaźnik ten wzrośnie do ponad 54%.
Nie tylko podłączamy internet, ale pomagamy też szkołom w zakupie sprzętu komputerowego.
W ramach programu Zdalna Szkoła, czyli programu wsparcia samorządów w zakupie sprzętu do zdalnej edukacji dofinansowanie dostało 313 mazowieckich gminy, na łączną kwotę 20 141 500,52 złotych. Dzięki temu wsparcie trafiło do 1243 szkół - 7939 uczniów i 1562 nauczycieli, a dzięki tym środkom w województwie mazowieckim kupiono łącznie 7880 komputerów i 1407 tabletów.
W ramach programu Zdalna Szkoła+ dofinansowanie dostało także 313 gmin, na łączną kwotę 22 676 365,16 złotych. Dzięki temu wsparcie trafiło do 1183 szkół – 7737 uczniów (w tym 5097 uczniów z rodzin wielodzietnych) i 1574 nauczycieli, a dzięki tym środkom w woj. mazowieckim kupiono łącznie 241 komputerów stacjonarnych, 8454 laptopów i 761 tabletów.