Cyfryzacja administracji – ułatwienia dla obywateli i szybsza praca urzędów
10.07.2023
E-płatności, pełnomocnictwa elektroniczne i jeszcze większe zabezpieczenie przed kradzieżą cudzej tożsamości to tylko niektóre zmiany w przyjętej przez rząd nowelizacji ustawy dotyczącej e-administracji. „Cyfryzacja urzędów ma optymalizować koszty, poprawić jakość i bezpieczeństwo usług publicznych, a także ułatwić życie obywatelom. Sprawy urzędowe powinniśmy załatwiać szybko i sprawnie” – podkreśla minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
e-pełnomocnictwa i e-płatności
Ile razy nie odebraliście listu poleconego, bo poczta była już zamknięta, a nikt z bliskich nie mógł tego zrobić w waszym imieniu? Dzięki nowym przepisom będziesz mógł udzielić elektronicznego pełnomocnictwa do załatwiania szeregu spraw urzędowych, np. odbioru korespondencji na poczcie. e-Pełnomocnictwa będą gromadzone w nowym Rejestrze Pełnomocnictw Elektronicznych, do którego dostęp będą mogły uzyskać podmioty publiczne.
e-Płatności pozwolą nam zapłacić online np. podatek od nieruchomości czy inne zobowiązania administracyjne. Będziesz wykorzystaniem różnych metod płatności. Będzie szybko i łatwo – nie już musiał szukać danych do przelewu – urząd sam przypomni o kwocie do zapłaty.
Ograniczamy też negatywne skutki kradzieży tożsamości – oprócz zastrzeżenia numeru PESEL, które będzie mógł już wkrótce zgłosić w aplikacji mObywatel, w ustawie o e-administracji wprowadzono zapis, który umożliwi podmiotom świadczącym np. usług bankowe lub telekomunikacyjne zweryfikowanie zgodności fotografii w dowodzie osobistym z tą przechowywaną w Rejestrze Dowodów Osobistych.
Nowe przepisy w ustawie:
- dają samorządom możliwość zniesienia opłat za zdjęcia do dowodu osobistego,
- usprawniają pracę urzędów – wprowadzają obowiązek posiadania systemu do elektronicznego zarządzania dokumentacją,
- regulują funkcjonowanie doręczeń elektronicznych,
- blokują możliwość nieuprawnionego ingerowania w treść akt oraz utraty akt dzięki konieczności przekazywania cyfrowych akt do Państwowej Agencji Nadzoru Audytowego.
Online załatwisz także:
- oświadczenie o braku okoliczności uniemożliwiających zawarcie związku małżeńskiego,
- wniosek o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego dla dziecka, które nie ukończyło do 12 lat.
Znowelizowane przepisy wejdą w życie w ciągu najbliższych miesięcy.