Czekasz na e-Dowód? Pomyśl nad PIN-em.
06.03.2019
Wniosek o e-dowód złożony. Co robić w czasie oczekiwania na nowy dokument…? Pomyśl nad PIN-em. A nawet dwoma.
1234? Nie. 123456? Nie. Jeśli jesteś jedną z kilkunastu tysięcy osób, które w pierwszym możliwym momencie złożyły wniosek o e-dowód, zacznij już myśleć nad PIN-em. Przy odbiorze dokumentu urzędnik poprosi Cię o ustalenie dwóch takich numerów. Jeśli choć trochę leży Ci na sercu los osób stojących za Tobą w kolejce – przemyśl to już teraz. Będą wdzięczni.
Możesz, ale nie musisz
E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Jeśli nie chcesz z niej korzystać, nie musisz. Jeśli chcesz, musimy Ci zagwarantować pełne bezpieczeństwo. Stąd kilka dodatkowych kroków przy odbiorze dokumentu. Nowe funkcjonalności dokumentu wiążą się z nowymi zabezpieczeniami.
– Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać. Czterocyfrowy PIN pozwoli na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Czym się różnią?
- czterocyfrowy PIN1 do profilu osobistego – będzie potrzebny, by potwierdzić naszą tożsamość w systemie teleinformatycznym, czyli np. logując się do e-usług.
- sześciocyfrowy PIN2 do podpisu osobistego – to kod do złożenia podpisu osobistego (równoznacznego z podpisem odręcznym), zostanie aktywowany w przypadku, gdy podczas składania wniosku o dowód zaznaczyłeś opcję, że chcesz posiadać certyfikat podpisu osobistego.
WAŻNE! Pierwsze ustalanie obu kodów PIN odbywa się w urzędzie podczas odbioru dowodu. Jednak nie musisz tego wtedy robić. Możesz to ustalić później – w dowolnym urzędzie gminy. Warunek – musisz to zrobić osobiście.
Jeśli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z warstwy elektronicznej, możesz zrezygnować z jej aktywacji. W tym wypadku nie ustalasz żadnych kodów.
Możesz też zechcieć aktywować tylko jedną funkcjonalność i tylko dla niej ustalić kod PIN. Funkcjonalność, czyli inaczej – certyfikat. Do wyboru masz certyfikat podpisu osobistego i/lub certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia.
Jeśli zmienisz zdanie, w dowolnym momencie możesz przyjść do urzędu i aktywować drugą, brakującą funkcjonalność/ certyfikat.
PUK puk, czyli odbieram nowy dowód
Niemal każdemu, choć raz w życiu, zdarzyło się zablokować np. telefon komórkowy czy kartę płatniczą. Aby go odblokować potrzeba jeszcze jednego kodu… PUK. Tak samo działa e-dowód. Po trzykrotnym wpisaniu nieprawidłowego kodu PIN1 lub PIN2, funkcjonalność odpowiednio – profilu osobistego lub podpisu osobistego zostanie zablokowana. Wtedy za pomocą kodu PUK będziesz mógł je odblokować i ustalić nowe kody PIN.
WAŻNE! Przy odbiorze nowego dowodu osobistego otrzymasz kopertę z kodem PUK. Jeśli boisz się, że ją zagubisz, możesz zostawić kopertę w urzędzie i odebrać w dogodnym dla Ciebie momencie.
Kontroluj czekanie
Wszyscy, którzy złożyli wnioski o nowy dowód 4 marca i później – otrzymają e-dowód. Na dokument z warstwą elektroniczną trzeba poczekać tyle samo czasu, co na „tradycyjne” dowody. Wnioski o nowy dowód można składać w urzędzie i online. Sprawdź, jak to zrobić.
Przez Internet sprawdzisz też, czy Twój dokument jest już gotowy. Sprawdź.