Czy można się zaprzyjaźnić ze sztuczną inteligencją?
07.06.2023
W obecnych czasach coraz częściej zadajemy sobie pytanie o wyzwania, jakie stawia przed nami rozwój nowych technologii. Odwiedźcie wystawę „Przyszłość jest dziś” w Centrum Nauki Kopernik i przekonajcie się sami, czy musimy się bać sztucznej inteligencji.
Czy czatboty zastąpią człowieka? Czy można zaprzyjaźnić się z robotem? Czy możemy wierzyć maszynom? Kto jest twórcą we współczesnym świecie? To tylko wybrane tematy pierwszego modułu wystawy „Przyszłość jest dziś” – „Cyfrowy mózg?”, którą możecie zobaczyć w warszawskim Centrum Nauki Kopernik (CNK). Na zainteresowanych czekają też scenariusze lekcji i filmy edukacyjne, które pomogą jeszcze lepiej zrozumieć wpływ sztucznej inteligencji na nasze codzienne (i przyszłe) życie. Zapraszamy!
Przyszłość jest dziś, czyli kiedy?
Program „Przyszłość jest dziś” realizują wspólnie Ministerstwo Cyfryzacji, NASK – Państwowy Instytut Badawczy i CNK w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne”. Obejmuje on wystawę i program edukacyjny, w ramach którego przygotowane zostały materiały edukacyjne dla nauczycieli i uczniów z klas 7–8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.
Wszystkie te działania zachęcają nauczycieli i młodzież do zadawania pytań o naszą wspólną przyszłość, nowe technologie, ekologię i rolę człowieka we współczesnym świecie.
„Cyfrowy mózg?”
Wystawa „Przyszłość jest dziś” będzie składać się z trzech modułów. Obecnie zwiedzający mogą obejrzeć pierwsze dwa: „Cyfrowy mózg?” – dotyczący sztucznej inteligencji i „Misja: Ziemia” – poświęcony życiu na naszej planecie. W październiku swoją premierę będzie miał trzeci moduł: „Człowiek 2.0”, którego tematem będzie m.in. medycyna przyszłości.
Moduł „Cyfrowy mózg?” polecamy wszystkim, a zwłaszcza tym, którzy z zainteresowaniem przyglądają się najnowszym rozwiązaniom bazującym na sztucznej inteligencji. Chat GPT znający odpowiedź na wszystkie(?) pytania, nagrania spreparowanych głosów, deepfake – warto poznać stojące za nimi mechanizmy i na własnej skórze przekonać się, czy mamy się czego obawiać.
Eksponaty zebrane na wystawie podzielone są na cztery kategorie: podstawy AI (m.in. model sieci neuronowej), relacje (m.in. robotyczne niemowlę), twórczość (m.in. kubistyczne lustro) i zaufanie (m.in. zaufaniobot).
Zobaczcie wirtualny spacer po pierwszym module wystawy:
Wideo
Scenariusze zajęć i filmy edukacyjne
Na OSE IT Szkole w zakładce Program edukacyjny „Przyszłość jest dziś” możecie znaleźć scenariusze zajęć, które poruszają zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją (AI), cyfryzacją, robotyzacją, kryzysem klimatycznym i zmianami w środowisku naturalnym.
Scenariusze lekcji dla klas 7–8 szkół podstawowych:
- Prawda o klimacie
- Migracje klimatyczne
- Cyfrowy van Gogh
- Czy czatboty zastąpią człowieka?
- Pojazdem autonomicznym w podróż
- Trenerzy maszyn
- Scenariusz metodyczny dla nauczycieli i edukatorów – tematyka: wyzwania, jakie stawia przed nami rozwój nowych technologii, w tym sztuczna inteligencja
Scenariusze lekcji dla szkół ponadpodstawowych:
- Czy można zaprzyjaźnić się z robotem?
- Szkoła przyszłości – sztuczna inteligencja w edukacji
- Internet rzeczy jest wszędzie
- Scenariusz metodyczny dla nauczycieli i edukatorów – tematyka: wyzwania, jakie stawia przed nami rozwój nowych technologii, w tym sztuczna inteligencja
Tematykę omawianą w scenariuszach uzupełniają dostępne na platformie filmy edukacyjne:
Sztuka tworzona przez sztuczną inteligencję:
Wideo
Zainteresowały Was zagadnienia związane z sieciami neuronowymi, robotami czy zastosowaniami sztucznej inteligencji? Sięgnijcie także po kursy e-learningowe na naszej bezpłatnej platformie OSE IT Szkoła.
Więcej informacji o programie „Przyszłość jest dziś”, wystawie oraz materiałach edukacyjnych można znaleźć na stronie kopernik.org.pl.