Dzień Bezpiecznego Komputera
12.10.2022
12 października obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera, którego celem jest uwrażliwienie wszystkich użytkowników na zagrożenia, z jakimi możemy się spotkać podczas korzystania z internetu i nowoczesnych technologii, a także podnoszenie świadomości na tematy związane z cyberbezpieczeństwem.
Korzystanie z komputerów, internetu i innych nowoczesnych technologii na stałe wpisało się w nasze codzienne aktywności. Używamy ich zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych. Umożliwiają nam komunikację z naszymi bliskimi, robienie zakupów online, rozrywkę, a także opłacanie rachunków i załatwianie różnych spraw urzędowych.
Pamiętajmy, że to od naszej świadomości i codziennych działań, które wykonujemy online zależy, czy nasze komputery i aktywność w świecie wirtualnym są bezpieczne.
Zachęcamy do przypomnienia sobie kilku najważniejszych zasad, aby nie paść ofiarą różnych ataków podejmowanych przez cyberprzestępców.
Przede wszystkim silne hasła
Jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na bezpieczeństwo naszych danych jest silne i hasło. Hasła, jakie stosujemy do zabezpieczenia naszych sprzętów czy różnych usług online może nas uchronić przed wyciekiem lub kradzieżą naszych danych, a tym samym utratą oszczędności. Pamiętaj, że tylko takie hasła, w których zastosujesz kombinacje różnych znaków, są bezpieczne. Do każdego urządzenia czy usługi online stosuj inne, unikatowe hasło – dzięki temu Twoje dane będą trudniejsze do wykradzenia. Nigdy nie podawaj swoich haseł nikomu. Więcej o tym, jak tworzyć silne hasła dowiesz się tutaj.
Dwuskładnikowe uwierzytelnianie
Pomimo tego, jak długie i skomplikowane utworzymy hasło, może ono zostać złamane lub wykradzione. Aby się przed tym ustrzec, warto stosować uwierzytelnianie wieloskładnikowe. Metoda ta pozwala zweryfikować, czy rzeczywiście osoba, która loguje się na dane konto, jest tą, za którą się podaje. W pierwszym etapie użytkownik wpisuje hasło, następnie zostaje poproszony o podanie drugiego składnika logowania, którym może być np. kod sms na podany wcześniej numer, kod wygenerowany przez token czy zainstalowaną aplikację. Coraz częściej różne serwisy i usługi online, które umożliwiają dwuskładnikową weryfikację wprowadzają dodatkowe zabezpieczenia, np. limit czasu na wprowadzenie kodu, potwierdzenie lokalizacji. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe powinniśmy używać przede wszystkim do ważnych usług, np. poczty email czy bankowości elektronicznej. Więcej o uwierzytelnianiu dwuskładnikowym dowiesz się tutaj.
Oprogramowanie i aktualizacje
Aktualizowanie systemu i programów, z których korzystasz jest niezbędne, aby zapewnić Ci większą ochronę przed różnymi zagrożeniami online. Sprawdź, czy Twoje urządzenie jest zaktualizowane oraz włącz funkcję automatycznego aktualizowania – dzięki temu Twój sprzęt oraz dane na nim przechowywane, są bardziej bezpieczne. Korzystaj tylko z legalnego oprogramowania, zawsze pobieraj je z oficjalnych źródeł.
Programy antywirusowe
Zawsze korzystaj z programu antywirusowego a także zapory firewall, którą oferują Ci producenci sprzętu z którego skorzystasz. Nie bagatelizuj komunikatów, które dostaniesz od nich.
Przenośne dyski, pendrive i inne urządzenia USB
Nigdy nie podłączaj do swojego sprzętu urządzeń, które pochodzą z niezaufanych źródeł. Jeśli podłączasz sprzęty USB do komputera, zawsze pamiętaj, by najpierw je zeskanować. Pamiętaj, aby zaszyfrować dane, które przechowujesz na dyskach zewnętrznych – dzięki temu, jeśli dostaną się w niepowołane ręce, nie będzie można ich odczytać.
Kopie zapasowe
Twórz kopie zapasowych danych, które przechowujesz na swoim komputerze lub innych urządzenia. Może Cię to uchroni, przed utratą danych – zwłaszcza, gdy padniesz ofiarą ataku typu ransomware. Przechowuj je w innym miejscu, niż pamięć Twojego urządzenia.
Zasada ograniczonego zaufania
Pamiętaj, aby podczas korzystania z komputera i innych urządzeń podłączonych do sieci stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nie klikaj w wiadomości od nadawców których nie znasz, nie pobieraj załączników niewiadomego pochodzenia. Zawsze uważnie czytaj wiadomości, zwracaj uwagę na literówki, poprawność językową. Uważaj na wiadomości, w których jesteś pilnie proszony o podjęcie działań, zwłaszcza tych związanych z podaniem danych osobowych. Jeśli napotkasz w sieci na oszustwa internetowe, zgłoś sprawę do CERT Polska.