W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

E-dowód i mDowód – do czego można ich użyć w świecie cyfrowym?

24.01.2024

E-dowód i mDowód to dokumenty, które dają wiele różnych możliwości w świecie cyfrowym. Pozwalają logować się do portali administracyjnych, korzystać z usług dla obywatela w Internecie oraz weryfikować tożsamość podczas istotnych operacji. Co ważne, każdy z dokumentów jest pomocny w nieco inny sposób. Warto przyjrzeć się, co można załatwić w kanałach cyfrowych przy pomocy e-dowodu, a co przy użyciu aplikacji mObywatel z mDowodem.

E-dowód i mDowód – do czego można ich użyć w świecie cyfrowym?

W świecie cyfrowym obywatel potrzebuje pewnych i wygodnych rozwiązań technologicznych do załatwiania swoich spraw. Zarówno e-dowód, jak i aplikacja mObywatel z mDowodem dają wiele możliwości identyfikacji i korzystania z usług internetowych. To duże udogodnienie w wielu życiowych momentach. W przypadku mObywatela to także możliwość korzystania z całej gamy cyfrowych usług bezpośrednio z poziomu telefonu.

E-dowód z profilem osobistym - pewny środek identyfikacji elektronicznej

E-dowód, czyli fizyczny dowód osobisty z warstwą elektroniczną wydany po 4 marca 2019 roku, to dokument, który pozwala załatwić wiele spraw w Internecie. Warunek pierwszy to aktywna warstwa elektroniczna e-dowodu, wgrane certyfikaty i ustalone do nich kody PIN. Drugi – posiadanie czytnika e-dowodu i oprogramowania E-dowód menedżer zainstalowanego na komputerze lub aplikacji eDO App w telefonie z modułem NFC.

E-dowód pozwala między innymi:

  • Założyć profil zaufany – e-dowodem można zatwierdzić wniosek o profil zaufany. Wystarczy przyłożyć dokument do czytnika podłączonego do komputera z oprogramowaniem E-dowód menedżer lub do telefonu z modułem NFC, w którym jest zainstalowana aplikacja eDO App. Wymaga to podania 4-cyfrowego kodu PIN do certyfikatu identyfikacji i uwierzytelniania w e-dowodzie.
  • Podpisać dokument w postaci cyfrowej przy wykorzystaniu certyfikatu podpisu osobistego e-dowodu. W tym wypadku należy użyć 6-cyfrowego kodu PIN (tzw. PIN2) i jak poprzednio skorzystać z czytnika podłączonego do komputera z oprogramowaniem E-dowód podpis elektroniczny lub aplikacji eDO App. Podpis osobisty można wówczas umieścić na dowolnym dokumencie w formacie cyfrowym, jeśli używane jest oprogramowanie E-dowód podpis elektroniczny lub na dokumencie w formacie PDF, jeśli używana jest aplikacja eDO App. Taki podpis ważny jest w kontaktach z administracją publiczną. W przypadku innych podmiotów lub osób prywatnych, obie strony muszą najpierw uzgodnić honorowanie takiego podpisu.

Z kolei jeśli użytkownik ma przy sobie kod PUK otrzymywany w czasie odbioru e-dowodu, może też samodzielnie odblokować lub zmienić kody PIN do certyfikatów w e-dowodzie. Jest to szczególnie pomocne, jeśli trzykrotnie wpisał błędny PIN i zablokował któryś certyfikat lub nie pamięta PIN-u i chce ustawić nowy. Aplikacja eDO App lub czytnik z komputerem i e-dowodem pozwolą zaoszczędzić sobie wycieczki do urzędu.

Węzeł krajowy na wyciągnięcie ręki z e-dowodem i mObywatelem

E-dowód, podobnie jak aplikacja mObywatel z dodanym mDowodem, pozwala też zalogować się do węzła krajowego, czyli do systemu usług państwowych dostępnego pod adresem internetowym login.gov.pl. Warto spojrzeć na podobieństwa i różnice w tym procesie zależnie od użytego dokumentu i przyjrzeć się usługom dostępnym online.

Dla przypomnienia węzeł krajowy to nazwa sieci usług administracyjnych dostępnych w Internecie pod wspólnym adresem login.gov.pl. Jego pełna nazwa to Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej, a połączonych jest z nim kilkadziesiąt usług ogólnopolskich i lokalnych, w tym m.in. ePUAP, PUE ZUS, portal CEIDG, a także Emp@tia i Internetowe Konto Pacjenta. Jeden login umożliwia korzystanie z szerokiego wachlarza usług e-administracji.

Chociaż obydwa dokumenty pozwalają na zalogowanie się do węzła krajowego, warto zwrócić uwagę na różnice w tym procesie i ich wpływ na szybkość operacji oraz komfort użytkownika:

  1. W przypadku e-dowodu trzeba pamiętać o czytniku podłączonym do komputera z oprogramowaniem czytnika lub o aplikacji eDO App w telefonie z NFC. Logowanie będzie wymagało podania 4-cyfrowego kodu PIN certyfikatu identyfikacji i uwierzytelniania w e-dowodzie.
  2. W przypadku użycia aplikacji mObywatel z mDowodem wystarczy zeskanować kod QR pojawiający się na ekranie logowania do węzła krajowego. Po pozytywnej weryfikacji kodu użytkownik zostaje zalogowany i może korzystać z szerokiej gamy usług dla obywatela dostępnych na stronach i w serwisach rządowych.

mObywatel z mDowodem, czyli e-administracja w telefonie

Aplikacja mObywatel jest cyfrowym portfelem na dokumenty. W aplikacji można dodać różne dokumenty tożsamości, jak legitymacja szkolna, studencka lub Diia.pl, ale to właśnie mDowód daje dostęp do pełni możliwości aplikacji. Warto też pamiętać, że aplikacja mObywatel daje dostęp do wielu usług administracyjnych wprost z poziomu smartfona, czyli bez potrzeby logowania się do osobnych serwisów internetowych.  

mObywatel z mDowodem pozwala między innymi na:

  • zastrzeżenie numeru PESEL i cofnięcie jego zastrzeżenia,
  • zgłoszenie niebezpiecznych sytuacji w Internecie przez usługę Bezpiecznie w sieci,
  • sprawdzenie swoich punktów karnych, mandatów oraz danych posiadanych pojazdów,
  • poznanie historii pojazdu przed jego zakupem,
  • złożenie wniosków internetowych, np. o dodatek gazowy,
  • sprawdzenie bezpieczeństwa autokaru przed podróżą,
  • zgłoszenie naruszenia środowiskowego, np. nielegalnego wysypiska śmieci,
  • korzystanie z usług kolejowych lub transportu publicznego w wielu miejscach Polski.

Najważniejszym dokumentem w aplikacji jest właśnie mDowód, który daje wiele możliwości korzystania z mObywatela i jest jednocześnie cyfrowym dokumentem tożsamości ważnym w Polsce. Warto więc mieć go pod ręką i codziennie poznawać korzyści, jakie daje.

Więcej o mDowodzie można przeczytać na stronie mDowód - mObywatel

Strona z informacjami na temat e-dowodu oraz aplikacji do pełnego wykorzystania jego potencjału znajduje się pod linkiem https://www.gov.pl/web/e-dowod

Więcej na temat eDO App można przeczytać na stronie eDO App.

{"register":{"columns":[]}}