W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

E-usługowe podsumowanie października

09.11.2020

Pismo ogólne, wnioski online o dowód osobisty i odpisy aktów stanu cywilnego – to jedne z najpopularniejszych e-usług października.

Grafika wektorowa - sześć osób (kobiety i mężczyźni) w przestrzeni biurowej, część siedzi przy komputerach, część stoi obok i analizuje dane na ekranach komputerów.

Portal GOV.pl odwiedziło ponad 18 milionów osób, a profil zaufany założyło wtedy niemal ćwierć miliona Polaków.

Stabilna tendencja wzrostowa

- Październik był kolejnym miesiącem, w którym Polacy chętnie korzystali z e-administracji. W porównaniu z październikiem ubiegłego roku niektóre e-usługi zanotowały kilkusetprocentowe wzrosty – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zawsze to powtarzamy: najlepszym wyznacznikiem popularności e-usług - czyli spraw urzędowych, które można załatwić przez internet - jest liczba Polaków z profilem zaufanym. To dzięki niemu możemy potwierdzić w internecie swoją tożsamość i zalogować się do poszczególnych e-usług.

W październiku tego roku profil zaufany założyło 244 570 osób. Dla porównania - w październiku 2019 roku profil zaufany założyło 155 419 Polaków, czyli niemal 90 tysięcy mniej.

Wideo

Mając profil zaufany e-administracja staje przed nami otworem. Wszystkie e-usługi można znaleźć w jednym miejscu, na portalu GOV.pl. W październiku odwiedziło go 18 288 600 osób (unikalni użytkownicy), którzy wygenerowali ponad 147 milionów odsłon.

A z jakich, dostępnych na GOV.pl, e-usług Polacy korzystają najczęściej?

Od miesięcy liderem jest… pismo ogólne, dzięki któremu załatwimy lub zainicjujemy załatwienie niemal każdej sprawy urzędowej.

- W październiku do urzędów trafiło niemal 133 tysiące takich elektronicznych pism, a to oznacza, że Polacy każdego dnia wysyłali ich ponad 4 tysiące – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM.

Dla porównania – w październiku ubiegłego roku Polacy wysłali do urzędów 48 475 elektronicznych pism ogólnych. A to oznacza, że porównując rok do roku, ta e-usługa odnotowała wzrost na poziomie 138%. A to wcale nie jest rekord…

Wideo

Rekordowe maluchy

Rekordzistką jest bowiem e-usługa „Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego”. W październiku ubiegłego roku skorzystało z niej 5387 osób, a w tym… 21 255! To wzrost o niemal 300%.

Coraz popularniejsza jest także e-usługa „Zgłoś urodzenie dziecka”. Dzięki niej, w październiku tego roku, rodzice zgłosili przez internet narodziny 14 221 dzieci. Rok temu z tej możliwości skorzystali rodzice 4062 maluchów. Krótki rachunek – i już wiemy, że odnotowaliśmy wzrost o 250%.

Wideo

Świetnie radzi też sobie elektroniczny wniosek o dowód osobisty. W październiku tego roku tą drogą o nowy dokument zawnioskowało 28 780 osób. Rok temu – 12 682.

Co ciekawe, Polacy coraz chętniej przez internet nie tylko wnioskują o nowe dowody osobiste, ale i zgłaszają utratę swoich dokumentów tożsamości. W październiku tego roku takie elektroniczne zgłoszenie wysłało 3915 osób (rok temu – 2577).

Przez internet, można też się zameldować lub wymeldować. W październiku 2020 r. z tej możliwości skorzystało 17 524 Polaków, w ubiegłym – 7540.

W październiku 2020 r. 28 563 Polaków wysłało przez internet wnioski o dofinansowanie w programie „Mój prąd”. Dzięki profilowi zaufanemu bez wychodzenia z domu zgłoszono też zbycie/nabycie 59 300 pojazdów.

************

Materiał został przygotowany w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”, współfinansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014–2020. Projekt jest realizowany we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}