W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejska Cyfrowa Dekada – kolejne konsultacje

19.05.2021

Chcesz mieć wpływ na wizję europejskiej polityki cyfrowej na najbliższą dekadę? To możliwe! Weź udział w konsultacjach, które potrwają do 2 września.

Biała klawiatura komputerowa - zbliżenie na klawisz "Enter". Na klawiszu flaga Unii Europejskiej.

Zgodnie z zapowiedziami szefowej Komisji Europejskiej (KE) Ursuli von der Leyen - najbliższe lata mają być „Europejską Dekadą Cyfrową”, opartą na jasnych zasadach: prawie do prywatności i łączności, wolności słowa, swobodnym przepływie danych oraz cyberbezpieczeństwie.

Cyfrowa wizja

Przewodnicząca KE zapowiedziała także powstanie planu cyfryzacji Europy do 2030 r.

Także Rada Europejska, w przyjętych w październiku 2020 r. konkluzjach, zobowiązała Komisję do opracowania kompleksowego „cyfrowego kompasu” określającego konkretne cyfrowe ambicje UE na 2030 r.

Zdaniem Rady - taki „kompas” powinien obejmować ustanowienie systemu monitorowania europejskich zdolności i możliwości cyfrowych o znaczeniu strategicznym, a także określenie sposobów i kluczowych etapów realizacji planu.

W marcu zakończyły się konsultacje założeń (roadmap) wizji polityki cyfrowej Unii Europejskiej na najbliższe dziesięć lat - „Cyfrowa Dekada – cele na 2030”. Informowaliśmy o nich.

Teraz ruszają konsultacje w sprawie europejskich zasad cyfrowych. Potrwają do 2 września. Może wziąć w nich udział każdy obywatel Unii Europejskiej.

Wyraź swoje zdanie

Celem obecnych konsultacji jest wypracowanie zestawu zasad promujących i utrwalających wartości Unii Europejskiej w przestrzeni cyfrowej (digital principles).

Takie wartości i zasady to m.in.:

  • bezpieczne i godne zaufania środowisko internetowe
  • powszechna edukacja cyfrowa i umiejętności cyfrowe
  • dostęp do systemów i urządzeń cyfrowych szanujących środowisko
  • dostępność cyfrowych usług publicznych i administracja publiczna ukierunkowana na człowieka
  • zasady etyczne dotyczące algorytmów humanocentrycznych
  • ochrona i wzmocnienie pozycji dzieci w przestrzeni internetowej
  • dostęp do cyfrowych usług zdrowotnych.

Komisja Europejska chce, aby te zasady pomagały UE i jej państwom członkowskim opracowywać optymalne regulacje dla sektora cyfrowego. Zostaną one zawarte we wspólnej międzyinstytucjonalnej deklaracji Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji, której projekt Komisja opracuje po zakończeniu konsultacji, pod koniec 2021 r.

KE liczy na głosy obywateli, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, przedstawicieli administracji publicznej oraz innych zainteresowanych podmiotów.

Konsultacje potrwają do 2 września. Zachęcamy do wzięcia w nich udziału!

Weź udział w konsultacjach.

{"register":{"columns":[]}}