W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejskie zarządzanie danymi – spotkanie ministrów UE ds. cyfrowych

07.12.2020

Zwiększenie wymiany danych jako gwarancja dalszego rozwoju społeczeństw i gospodarek Unii Europejskiej – to główny temat nieformalnego spotkania ministrów UE ds. cyfrowych.

Minister Krzysztof Szubert podczas spotkania online - siedzi przed laptopem. Za nim flagi Polski i Unii Europejskiej.

Kluczową częścią posiedzenia, które odbyło się 7 grudnia, była debata orientacyjna dotycząca nowej propozycji legislacyjnej Komisji Europejskiej – projektu rozporządzenia ws. europejskiego zarządzania danymi (aktu o zarządzaniu danymi).

Stanowisko Polski na spotkaniu przedstawił Krzysztof Szubert – nowy Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej.

Pozytywna rekomendacja

Większość państw UE pozytywnie odniosła się do przedstawionej przez KE inicjatywy, podkreślając konieczność zwiększenia wymiany danych dla dalszego rozwijania gospodarki opartej na danych.

Podkreślano, że nowe rozwiązanie powinno:

  • zapewnić jasne ramy wykorzystania danych oraz ich interoperacyjność;
  • opierać się na wysokich, europejskich standardach ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych, a tym samym - gwarantować zaufanie;
  • uwzględniać międzynarodowe uwarunkowania w zakresie przepływów danych. W tym zakresie część państw postulowała zachowanie otwartości UE na państwa trzecie poprzez zapewnienia zasady swobodnego przepływu danych z państwami trzecimi , które są w stanie zagwarantować wysoki poziom ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych dorównujący europejskim standardom.

Podczas dyskusji Polska podkreśliła potrzebę zagwarantowania:

  • wysokiego poziomu ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych, które będą podlegały udostępnianiu na podstawie nowych ram zarządzania danymi;
  • prostych ram prawnych UE, a zwłaszcza- jasnego określenia ról, praw i obowiązków;
  • zaangażowania wszystkich grup interesariuszy w tworzenie ram dzielenia się danymi, w tym uzgadnianie standardów dzielenia się danymi;
  • zapewnienia zaufania i kontroli osób nad należącymi do nich danymi, które podlegają udostępnianiu – podkreślając aspekt skoncentrowania na człowieku (human centricity) i budowaniu suwerenności danych.

Polska nadal będzie aktywnie uczestniczyć w pracach nad projektem aktu o zarządzaniu danymi na forum Rady UE.

Plany na przyszłość

Podczas spotkania Polska, w imieniu 11 państw UE (Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Węgier, Irlandii, Łotwy, Litwy, Słowacji i Słowenii), przedstawiła wspólne stanowisko dotyczące dyrektywy ws. bezpieczeństwa sieci i informacji z 2016 r., w którym podkreśliła konieczność zwiększenia znaczenia tego instrumentu przy zachowaniu jego obecnej formy prawnej (dyrektywy).

Prezydencja niemiecka przedstawiła informacje dotyczące stanu prac nad kluczowymi dokumentami UE dla sektora cyfrowego.

W pierwszym semestrze 2021 r. prace w Radzie UE będą kontynuowane pod przewodnictwem Portugalii, która także zaprezentowała swój plan prac w obszarze cyfrowym. Listę planowanych inicjatyw cyfrowych na 2021 r. przedstawiła też Komisja Europejska.

{"register":{"columns":[]}}