W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gotowe scenariusze lekcji dla nauczycieli - program edukacyjny „Przyszłość jest dziś"

12.05.2022

Gotowe scenariusze lekcji dla szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych - „Przyszłość jest dziś” Maj nie jest łatwym miesiącem dla uczniów szkół ponadpodstawowych – za tegorocznych maturzystów trzymamy kciuki! A dla tych, dla których egzamin dojrzałości dopiero przed nimi, zachęcamy do spróbowania ciekawego i filozoficznego scenariusza lekcji: Czy można zaprzyjaźnić się z robotem?

Program edukacyjny przyszłość jest dziś

W zeszłym roku w Centrum Nauki Kopernik, wspólnie z NASK i KPRM, rozpoczęto program edukacyjny „Przyszłość jest dziś!”. Jest to cykl warsztatów, seminariów oraz materiałów edukacyjnych dla nauczycieli oraz uczniów z klas 7–8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Podstawą projektu jest rozmowa. Chcemy włączyć nauczycieli i młodzież do aktywnego uczestnictwa w dyskusji o naszej wspólnej przyszłości. Na stronie https://it-szkola.edu.pl/articles,read,2 znajdą Państwo gotowe scenariusze lekcji- urozmaicone o filmy nagrane we współpracy z naukowcami i youtuberami. Dzięki temu przeprowadzone zajęcia stają się dla ucznia atrakcyjniejsze i bardziej angażujące. Poniżej jeden z nich!

 

W tym tygodniu chcielibyśmy przybliżyć jeden ze scenariuszy skierowanych do uczniów szkół ponadpodstawowych. „Czy można zaprzyjaźnić się z robotem?” to pytanie, które staje coraz popularniejsze ze względu na takie filmy jak zeszłoroczny „Finch” z Tomem Hanksem, zwycięzca Oscara „Her” czy już klasyczne „A.I.: Sztuczna Inteligencja” Spielberga.

Scenariusz „Czy można zaprzyjaźnić się z robotem?”

To temat, który niewątpliwie może się przydać dla osób, które planują pisać maturę z etyki lub z rozszerzonego języka polskiego. Celem scenariusza jest zwiększenie wiedzy uczniów na temat sztucznej inteligencji (SI) i zastosowania robotów w służbie społecznej (m.in. pozyskanie wiedzy na temat tego, czym są roboty społeczne, w jakich obszarach wspierają ludzi, jak kształtują się relacje między ludźmi a robotami itp.).

Przez długi czas przyjaciel-robot kojarzył się przede wszystkim z droidami z „Gwiezdnych wojen”. O posiadaniu własnego R2D2 i 3PO marzyło wielu nastolatków. Później, wraz z rozwojem możliwości animacji, na ekranie pojawił się WALL-E, Tranformersi i cała rzesza mechanicznych przyjaciół ze świata science fiction. Równolegle rozwijała się także technologiczna rzeczywistość.

Obecnie prawdziwe roboty społeczne mogą nas wspierać w wielu dziedzinach życia - dbać o nasze zdrowie, pomagać w nauce, dotrzymywać towarzystwa. Wkroczyły w sferę naszych uczuć i relacji. Sztuczna inteligencja nie tylko uczy się odczytywać i odpowiednio reagować na nasze emocje, ale coraz lepiej umie je naśladować i „okazywać”. Czy w świecie naszych emocji jest dla niej miejsce?

Dzięki tej lekcji uczniowie będą mogli wymienić się poglądami na temat tego czym jest przyjaźń, jak rozumieją sztuczną inteligencję oraz spróbują odpowiedzieć na kluczowe pytanie – czy rzeczywiście jest możliwa przyjaźń ze sztuczną inteligencją?

 

Więcej informacji o programie „Przyszłość jest dziś” oraz dostępne do pobrania scenariusze można znaleźć pod adresem: https://it-szkola.edu.pl/articles,read,2

 

Tymczasem - poznajcie Zaufaniobota! Możecie go zobaczyć w Centrum Nauki Kopernik na wystawie towarzyszącej programowi edukacyjnemu „Przyszłość jest dziś”.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}