Matematycy mogą mieć wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki
26.03.2019
Jeszcze 60 lat temu większość prowadzonych przez przemysł badań i prac rozwojowych bazowała na eksperymentach i prostych kalkulacjach. Rewolucja komputerowa sprawiła, że dzisiaj trudno wskazać wartościową społecznie lub ekonomicznie działalność, która nie wykorzystywałby osiągnięć matematyki. Zakończona w ubiegłym tygodniu 144 edycja European Study Group with Industry (ESGI144) pokazała, że nie ma problemów biznesowych, których rozwiązania nie można powierzyć matematykom.
22 marca br. zakończył się matematyczny hackathon ESGI, zorganizowany w Warszawie przez Instytut Matematyczna PAN przy współpracy z Ambasadą Brytyjską. Tegoroczna ESGI miała numer 144, tyle bowiem edycji odbyło od pierwszego hackatonu zorganizowanego w Oxfordzie 50 lat temu. Matematycy (od studentów studiów doktoranckich po profesorów) z różnych krajów europejskich przedstawili przygotowane po kilku dniach intensywnej pracy propozycje rozwiązania problemów biznesowych zdefiniowanych przez polskie przedsiębiorstwa.
- Matematyka to uniwersalny sposób opisu świata, a matematycy zastanawiają się, jak są połączone obiekty, jakie mają własności. Dlatego błędem jest myślenie, że matematyka może przydać się biznesowi tylko wtedy, gdy trzeba przetworzyć dane. Każdy problem, który wymaga zastanowienia się co, z czym i jak jest powiązane, co z czego wynika, to potencjalnie zadanie dla matematyka – mówił dr Kamil Kulesza, Chairman ESGI144 w Instytucie Matematycznym PAN.
Funkcja ESGI
Na matematyce w coraz większym stopniu opierają się nauki biologiczne, fizyczne, inżynieryjne, a nawet społeczne. Dodatkowo rosnące zbiory danych, uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja – wszystko to sprawia, że znaczenie matematyki ciągle wzrasta i trend ten nabiera dynamiki. Matematyka staje się dzisiaj jedną z najpotężniejszych technologii. Państwa i firmy, które tego nie dostrzegają, ryzykują, że przestaną się liczyć we współczesnym w coraz większym stopniu cyfrowym świecie.
Dlatego tak duże znaczenia nabierają wspólne działania biznesu, administracji publicznej, uniwersytetów i instytucji nauki na rzecz wspierania matematyki użytkowej, jak po polsku nazywa się często brytyjską industrial mathematics. By planowo przyspieszać innowacje i napędzać gospodarkę, potrzebna jest współpraca i wspomaganie transferu „technologii” z ośrodków akademickich do biznesu.
Gośćmi honorowymi tegorocznego ESGI144 byli naukowcy z Oxfordu, m.in. profesor Artur Ekert - fizyk i matematyk realizujący badania w zakresie mechaniki kwantowej oraz kwantowego przetwarzania informacji, specjalista w dziedzinie komputerów kwantowych oraz profesor John Okendon - popularyzator nauki w dziedzinie matematyki stosowanej, prekursor na polu wykorzystania nauk matematycznych w świecie przemysłu i biznesu. Obaj profesorowie są członkami najstarszego na świecie towarzystwa naukowego – The Royal Society, Towarzystwa Królewskiego w Londynie, założonego w 1660 r.
Pierwsza edycja ESGI miała miejsce w 1968 r. w Oxfordzie. Każdego roku na terenie Europy organizowanych jest kilka tego typu hackathonów. W Polsce jak dotąd odbyły się dwie edycje ESGI – 77 i 144. Ministerstwo Cyfryzacji było jednym z partnerów tegorocznej edycji ESGI144.
- Ostatnia modyfikacja:
- 26.03.2019 11:06 Kinga Graczyk
- Pierwsza publikacja:
- 26.03.2019 11:06 Kinga Graczyk