Internet Rzeczy kluczem do rozwoju samorządów przyszłości
03.06.2020
Blisko 150 uczestników wzięło udział w środowej wideokonferencji „Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości” zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Wydarzenie stanowiło kontynuację debat rozpoczętych w październiku ubiegłego roku. Tym razem – ze względów bezpieczeństwa - przyjęło formę wirtualnego pomostu pomiędzy Warszawą a samorządowcami i przedsiębiorcami z województw kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.
Uczestników wydarzenia powitała minister Halina Szymańska – szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Podkreśliła, że program konferencji jest ułożony w taki sposób, by z jednej strony oswoić nowe technologie, z drugiej wskazać wymierne korzyści z ich wdrażania oraz pokazać źródła finansowania takich inwestycji.
Szansa dla samorządów i przedsiębiorców
– Czas pandemii pokazał jak bardzo potrzebujemy nowoczesnych rozwiązań IT – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Internet Rzeczy to szansa dla rozwoju miast i regionów. Chcemy dostarczyć inspirację dla samorządów, ale też zastanowić się wspólnie, które projekty i w jaki sposób powinniśmy wspierać – dodał.
W dalszej części Wojciech Karol Iwaszkiewicz - burmistrz Giżycka, przedstawił formy wsparcia osób starszych poprzez rozwój usług teleopiekuńczych i system telemetrii w ciepłownictwie wdrożony w regionie.
Z kolei formy wsparcia na badania i rozwój dostępnych dla przedsiębiorców przybliżył Łukasz Kurek z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zaprosił też do skorzystania z aplikacji pomocnych we wstępnej samoocenie projektu pod kątem jego kwalifikowalności do ubiegania się o środki dostępne w poszczególnych konkursach - Asystent Innowacji oraz w tworzeniu budżetu projektu - Asystent Budżetowy.
O roli Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w upowszechnianiu innowacji w sektorze rolniczym mówił zastępca dyrektora generalny KOWR, Wojciech Kędzia.
Innowacyjny potencjał start-upów i przemysłu
Zygmunt Krasiński - dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych, poświęcił swoje wystąpienie programowi Horyzont 2020 i nowej perspektywie finansowej „Horyzont Europa” oraz programom na wsparcie działalności innowacyjnej start-upów i MŚP. Zachęcił do korzystania z programu mentoringowego Innovation Coach.
Odpowiedzi na pytanie jak sprawić, aby sektor publiczny został klientem start-upów podjął się Antoni Rytel z GovTech
Paweł Grzegorczyk kierownik projektu PFR dla Miast przybliżył ofertę Polskiego Funduszu Rozwoju dedykowaną samorządom zainteresowanym wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań.
W dalszej części Andrzej Sołdaty – prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości przedstawił plan utworzenia w pełni interaktywnej Platformy wspierającej transformację cyfrową polskiego przemysłu. Natomiast z sukcesem wdrożone przykłady innowacyjnych rozwiązań zaprezentowali: Michał Kierul, prezes biznesuSoftBlue SA GlobeOMS – Integrator Industry 4.0, Jakub Mikulak - dyrektor NetLand Sp. z o.o. oraz Maciej Szafran z T-mobile Polska S.A.
Polska centrum innowacji
Podsumowując wydarzenie wiceminister cyfryzacji wiceprzewodniczący KRMC Adam Andruszkiewicz podkreślił, że IoT jest bardzo wysoko w agendzie polskiego rządu. Dodał, że podejmowane działania zmierzają do tego, aby Polska stała się centrum innowacji w Europie. Podkreślił wagę dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, wskazując na model partnerstwa publiczno-prywatnego jako preferowany w realizacji zaawansowanych technologicznie projektów usprawniających funkcjonowanie administracji publicznej.
- Tylko regularna komunikacja i ścisła współpraca sektora prywatnego i publicznego pozwoli na dynamiczny rozwój w tym obszarze – dodał na koniec swojej wypowiedzi.
Materiały
BROSZURA Perspektywy finansowania i wsparcia rozwiązań Internetu Rzeczy w PolsceBROSZURaPerspektywy_finansowania_i_wsparcia_rozwiązań_Internetu_Rzeczy_w_Polsce.pdf 6.77MB Prezentacja z wideokonferencji „Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości” (03.06.2020)
Prezentacje_wideonferencji_„Perspektywy_dla_rozwoju_Internetu_Rzeczy_–_Samorząd_Przyszłości”_03062020.pdf 18.65MB