W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

INTERNET.GOV.PL z nowymi funkcjami

01.06.2023

Już od czerwca strona internet.gov.pl zyska nową funkcjonalność. System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS), umożliwi sprawdzenie, jakie inwestycje szerokopasmowe będą planowane na danym obszarze. „Obywatel, który nie ma możliwości korzystania z usług, powinien chociaż wiedzieć, czy będzie miał taką możliwość w przyszłości. Informacja ta może być pomocna np. dla osób, które planują zakup domu czy mieszkania, a nie mogą pozwolić sobie, by nie korzystać z internetu szerokopasmowego” – powiedział podsekretarz stanu minister Paweł Lewandowski.

INTERNET.GOV.PL z nowymi funkcjami

INTERNET.GOV.PL został uruchomiony 1 grudnia 2022 roku. Można w nim sprawdzić jakie usługi szerokopasmowe są dostępne pod danym adresem oraz kto świadczy tam usługi. Poza tym istnieje możliwość zgłoszenia zapotrzebowania na internet, zweryfikowania danych oraz zgłoszenia pustostanów.

Pełne wdrożenie systemu przewidywało podział prac na dwa etapy. Pierwszy z nich polegał na zasileniu danymi pochodzącymi od Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz aktualizacji i uzupełnienia tych danych przez podmioty zobowiązane do sprawozdawczości do Systemu poprzez stronę INTERNET.GOV.PL. Następnie w grudniu 2022 r. podmioty zobowiązane do sprawozdawczości przekazały po raz pierwszy informacje o adresach budynków, w których mają możliwość świadczenia usług, a od 1 stycznia 2023 r. informacje te aktualizowane są na bieżąco.  Drugi etap, dotyczący planów inwestycyjnych, wdrożony został z dniem 1 czerwca 2023 r. Aktualnie baza na stronie INTERNET.GOV.PL zawiera wszystkie zaplanowane dla niej funkcjonalności.

INTERNET.GOV.PL został zintegrowany z Systemem Informacyjnym ds. Monitorowania, Badań i Analiz (SIMBA) i zapewni informacje o punktach adresowych, które obejmie zasięg sieci telekomunikacyjnych wybudowanych w ramach projektów z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, oraz w przyszłości w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz programu  Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC).

Na głównej mapie systemu planujemy również poinformować o tzw. białych plamach wyznaczonych do objęcia zasięgiem przez projekty, które będą dofinansowane ze środków FERC oraz KPO. Dzięki temu użytkownicy końcowi będą mogli sprawdzić, czy zostali uznani za białą plamę oraz ile wynoszą potencjalne koszty zapewnienia dostępu do bardzo szybkiego internetu.

Nowe dane od operatorów

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni poza dotychczasową sprawozdawczością mają obowiązek przekazywania do 10. dnia każdego miesiąca informacji o planach inwestycyjnych finansowanych ze środków prywatnych w ciągu kolejnych 3 lat, w tym informacji o:

1)     podmiocie planującym lub realizującym inwestycję,

2)     rodzaju usługi, jaka będzie świadczona po ukończeniu realizacji inwestycji – detalicznej lub hurtowej,

3)     maksymalnej przepustowości usług, które będą świadczone,

4)     medium transmisyjnym infrastruktury telekomunikacyjnej planowanej w ramach inwestycji,

5)     danych kontaktowych przedstawiciela podmiotu, o którym mowa w pkt 1,

6)     planowanym terminie rozpoczęcia świadczenia usług, o których mowa w pkt 2 – chyba, że przekażą w tym terminie oświadczenie o aktualności dotychczas przekazanych informacji.

Informacje o podmiocie planującym lub realizującym inwestycję, a także dane kontaktowe jego przedstawiciela stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, jeżeli planowany termin rozpoczęcia świadczenia usług jest dłuższy niż 6 miesięcy. 

Informujemy również, że na stronie https://mc.bip.gov.pl/ogloszenia/sidusis-standardy-technologiczne.html są dostępne aktualne standardy technologiczne systemu.

Przy okazji przypominamy kilka zagadnień dotyczących „starych” funkcjonalności systemu

Jeśli chcesz zgłosić zapotrzebowanie na dostęp do Internetu w Twoim budynku, kliknij na głównej stronie INTERNET.GOV.PL „Zgłoś potrzebę dostępu do Internetu” lub znajdź na mapie konkretny adres, kliknij go (kółeczko pod numerem budynku) a następnie wybierz „Chcę Internet”. Nieco niżej pod ww. przyciskiem jest z kolei opcja „Zweryfikuj dane”, która służy zgłaszaniu ewentualnych nieprawidłowości w danych przekazanych przez operatorów.

Przypominamy też, czym jest zasięg teoretyczny. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni mogą raportować zasięg swojej sieci jako teoretyczny lub rzeczywisty. Zasięg teoretyczny oznacza sytuację, w której przedsiębiorca telekomunikacyjny byłby zobowiązany do pozyskania odrębnych zgód, np. wspólnoty lub spółdzielni, lub przeprowadzenia drogich lub czasochłonnych prac przyłączeniowych do Twojej lokalizacji - np. ze względu na sąsiedztwo (rozdzielone np. ulicą) można założyć, że dana nieruchomość może zostać przyłączona do Internetu szerokopasmowego, podczas gdy w rzeczywistości wymagałoby to szczególnych nakładów formalnych, czasowych lub finansowych.

{"register":{"columns":[]}}