W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak pokonać wykluczenie cyfrowe seniorów – okrągły stół w KPRM

22.07.2024

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbył się okrągły stół, na którym przedstawiciele różnych organizacji i instytucji omawiali wyzwania, potrzeby i problemy seniorów związane z korzystaniem z nowych technologii. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz oraz wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski. Głównym celem spotkania było zwiększenie udziału seniorów w cyfrowym świecie w sposób bezpieczny i satysfakcjonujący.

slajder okrągły stół 2

- Wnioski z dzisiejszego spotkania mają pomóc w realizacji celów Programu Rozwoju Kompetencji Cyfrowych skierowanego do seniorów. Rozwój tych kompetencji jest kluczowy, aby pomóc im w korzystaniu z technologii i ułatwieniu codziennego życia. Brak umiejętności cyfrowych zwiększa podatność na cyberzagrożenia i wykluczenie społeczne, a także ogranicza zdolność do zdobywania nowej wiedzy i dalszego rozwoju  powiedział podczas spotkania wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Połowa osób bez podstawowych umiejętności cyfrowych w Polsce to seniorzy

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w 2022 roku udział osób starszych w populacji Polski wyniósł 25,9 proc., podczas gdy w 2005 roku było to 17,2 proc. Mimo że jedynie 18 proc. seniorów posiada co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe, aż 64 proc. osób w wieku 55-74 lata regularnie korzysta z Internetu (przynajmniej raz w tygodniu).

Dane Eurostat z 2023 roku wskazują, że blisko 56 proc. osób w Polsce, czyli około 14,5 miliona ludzi, nie posiada podstawowych umiejętności cyfrowych. W grupie wiekowej 55-74 lata taki niski poziom kompetencji cyfrowych dotyczy niemal 82 proc. osób, co stanowi około 7,2 miliona seniorów, podczas gdy średnia w krajach Unii Europejskiej wynosi około 63 proc. Oznacza to, że około połowę osób bez podstawowych umiejętności cyfrowych w Polsce stanowią seniorzy. Wśród osób, które nigdy nie korzystały z Internetu, największą grupę w 2023 roku stanowiły osoby w wieku 60-74 lata – niemal 2 miliony osób (1 991 700), co stanowi ponad 75 proc. wszystkich osób w Polsce, które nie potrafią obsługiwać Internetu.

 Dzisiejsze spotkanie podkreśliło znaczenie działań na rzecz włączenia cyfrowego seniorów. W dobie cyfryzacji, umiejętności te nie są luksusem, a koniecznością. Musimy zapewnić osobom starszym dostęp do wiedzy i narzędzi, które umożliwią im pełne uczestnictwo w społeczeństwie. Przełamanie barier cyfrowych to nie tylko kwestia technologii, ale także poprawy jakości życia, samodzielności i bezpieczeństwa seniorów. Edukacja cyfrowa to inwestycja w przyszłość nas wszystkich  podkreśliła minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Korzyści wynikające z korzystania z technologii przez seniorów

Korzystanie z technologii przez seniorów przynosi liczne korzyści, zarówno indywidualne, jak i społeczne. Technologia ułatwia utrzymywanie kontaktu z bliskimi, zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, a także zwiększa świadomość zagrożeń. Umiejętność posługiwania się cyfrowymi usługami publicznymi, takimi jak mObywatel czy Internetowe Konto Pacjenta (IKP), znacząco ułatwia codzienne funkcjonowanie seniorów i zwiększa ich samodzielność.

 Zależy nam na zaangażowaniu jak najszerszej grupy organizacji i środowisk, które prowadzą aktywne działania edukacyjne skierowane do osób starszych. Tylko wspólnie możemy zaprojektować programy i konkretne działania, które z jednej strony otworzą tej grupie bezpieczny dostęp do technologii, ale także zbudują wśród nich przekonanie jak duże korzyści im to może przynieść w codziennym życiu  dodał Paweł Olszewski, wiceminister cyfryzacji.

Umiejętności cyfrowe seniorów – niezbędna edukacja

Spotkania okrągłego stołu to inicjatywa mająca na celu zwiększenie udziału seniorów w sferze cyfrowej w bezpieczny i satysfakcjonujący dla nich sposób poprzez edukację, szkolenia oraz inne formy wsparcia, które umożliwią seniorom aktywne uczestnictwo w cyfrowym świecie, a także korzystanie z jego korzyści w codziennym życiu oraz w pracy zawodowej.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}