Jedne z pierwszych mobilnych legitymacji studenckich wydane
11.10.2019
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Siedlcach właśnie wydał pierwsze mobilne legitymacje studenckie. Przez rok uczelnia brała udział w pilotażu, a jej studenci pomagali w tworzeniu aplikacji.
- Kończymy etap pilotażu mLegitymacji Studenckiej i przechodzimy do jej normalnego używania – mówił Marek Zagórski, minister cyfryzacji, podczas spotkania w Siedlcach. - Nasi studenci są jednymi z pierwszych w Polsce, którzy mogą posługiwać się mLegitymacja Studencką. To świetne rozwiązanie, które cieszy się sporym zainteresowaniem ze ich strony studentów – dodała dr. hab. Tamara Zacharauk, rektor siedleckiej uczelni.
Uniwersytet w Siedlcach był jedną z dwóch wyższych szkół w Polsce, w których testowana była mobilna wersja legitymacji studenckiej. Drugą uczelnią jest Politechnika Wrocławska.
- Mobilna legitymacja będzie w przyszłości, bardzo nieodległej, bardzo pożądana przez studentów, bowiem już w szkole średniej uczniowie korzystają dziś z mobilnych legitymacji - dodała Tamara Zacharauk. Szef ministerstwa cyfryzacji mówił, że liczba szkół podstawowych i średnich, które przystąpiły do programu mLegitymacji Szkolnej właśnie przekroczyła 2 tysiące. – Dziennie wydawanych jest nawet 500 takich legitymacji – mówił Marek Zagórski. Podkreślał, że to rozwiązanie, które nie wymaga od szkół żadnych dodatkowych inwestycji, a korzystanie z takiej formy legitymacji jest całkowicie darmowe. – Proszę pamiętać, że mLegitymacja to taki sam dokument, jak zwykła legitymacja studencka – w sensie prawnym daje dokładnie takie same możliwości, jak standardowe legitymacje. Użytkownik legitymacji w komórce może więc na normalnych zasadach korzystać ze wszystkich ulg czy innych uprawnień, jakie mają studenci.
- Jest to natomiast rozwiązanie dużo wygodniejsze – stwierdził, - wiadomo bowiem, że studenci praktycznie nie rozstają się ze smartfonami i zawsze mają je przy sobie.
mLegitymacja Studencka zawiera dokładnie te same informacje, które widnieją na „tradycyjnej” legitymacji, potwierdza status studenta, przynależność do uczelni.
Z mobilnej wersji legitymacji studenckiej można korzystać dzięki aplikacji mObywatel. A ta cieszy się coraz większą popularnością. Ma ją w swoich telefonach już ponad pół miliona osób, zaś ponad 360 tysięcy z nich korzysta z niej regularnie. A przypomnijmy, że jak dotąd w aplikacji (wersja dla systemy Android) znajduje się nie tylko moduł mTożsamość, służący do potwierdzania tożsamości, ale także mobilny dowód rejestracyjny i potwierdzenie polisy OC oraz eRecepta.
- Przypominam, że w niedzielnych wyborach będzie można zagłosować, potwierdzając swoją tożsamość za pomocą aplikacji mObywatel – do0dał na koniec Marek Zagórski.