W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jesteś Samorządowcem lub dziennikarzem? Zapisz się na bezpłatne szkolenie z procesu inwestycyjnego!

19.05.2023

W ostatnim czasie doszło do wielu protestów mieszkańców miast m.in. takich jak Rzeszów, Kielce czy Wadowice a „5G utrudnia oddychanie i kontroluje umysły” czy „5G to fale śmierci” to tylko przykładowe hasła przewodnie protestów. W większości niechęć protestujących do mobilnych sieci komórkowych spowodowana jest lękiem wywołanym niezrozumieniem tematów związanych z procesem inwestycyjnym, ponieważ są to tematy skomplikowane i na tyle trudne, że ciężko jest je wyjaśnić w prosty i krótki sposób.

Jesteś Samorządowcem lub dziennikarzem? Zapisz się na bezpłatne szkolenie z procesu inwestycyjnego!

Data szkolenia: 25.05.2023 r., godz. 10-15. Szkolenie jest bezpłatne. Formuła on-line. Zgłoszenia można przesyłać na adres proces_inwestycyjny@il-pib.pl.

Szkolenie dotyczące procesu inwestycyjnego organizowane jest w ramach projektu „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa”. Celem szkolenia jest poszerzenie wiedzy z procesu inwestycyjnego dotyczącego budowy stacji bazowych telefonii komórkowej, podstawowych zagadnień związanych z polem elektromagnetycznym oraz dezinformacji, która często towarzyszy tym tematom.

Proces inwestycyjny dotyczący budowy stacji bazowych telefonii komórkowej to długotrwałe i skomplikowane przedsięwzięcie. W dodatku nierzadko obarczone ryzykiem protestów mieszkańców, którzy – zupełnie niesłusznie – obawiają się o swoje zdrowie i są przekonani o szkodliwości sąsiedztwa wież telekomunikacyjnych. Dzieje się tak, ponieważ zagadnienia związane zarówno z samym procesem inwestycyjnym, jak i polem elektromagnetycznym (PEM) są skomplikowane.

Do zrozumienia tematu potrzebna jest odpowiednia wiedza oraz umiejętność prostej komunikacji. Zdecydowanie łatwiej i efektywniej jest szerzyć na ten temat dezinformację. Stworzenie fake newsa trwa dosłownie chwilę - wystarczy celowo mylić fakty z opiniami, dodając do tego negatywne emocje, których celem będzie wywołanie niepokoju lub strachu, czy też poczucia zagrożenia i gotowe. Fake newsy w swoim założeniu mają wywołać strach wśród swoich odbiorców i przekonać ich, że mieszkanie w pobliżu stacji bazowej jest szkodliwe dla ich zdrowia.

Eksperci z IŁ-PIB i MC pomagają Samorządowcom

Eksperci z Instytutu Łączności – PIB oraz Ministerstwa Cyfryzacji od ponad dwóch lat zwalczają̨ dezinformację, która narosła wokół tematów dotyczących telekomunikacji mobilnej w tym tej dotyczącej procesu inwestycyjnego. Oprócz działalności online i publikacji artykułów w ramach cyklu #PowiedzSprawdzam, w których obalane są̨ najpowszechniejsze fake newsy, jeżdżą̨ do gmin na spotkania z mieszkańcami.

Na prośbę uczestników szkolenia wystawiamy certyfikaty potwierdzające ich udział w kursie. Za nami już osiem tur szkolenia i w każdym z nich udział wzięło kilkadziesiąt osób. Zachęcamy do uczestnictwa. Chęć udziału należy zgłaszać na adres proces_inwestycyjny@il-pib.pl. Adres ten służy także jako narzędzie do zgłaszania konkretnych przypadków, które zdarzają się w poszczególnych Samorządach. Eksperci Ministerstwa Cyfryzacji oraz Instytutu Łączności chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące napotkanego problemu. Istnieje również możliwość zorganizowania indywidualnego szkolenia dla danego Samorządu.

O projekcie

Projekt „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa" realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa Działanie 3.4. Kampania, ma na celu zwiększenie świadomości Polaków w zakresie działania, wykorzystania, bezpieczeństwa i znaczenia mobilnych sieci telekomunikacyjnych, a tym samym usług (w tym publicznych) opartych o te sieci. W ramach projektu zrealizowane zostaną działania w następujących obszarach: walka z dezinformacją, edukacja, podstawy prawne procesu inwestycyjnego, bezpieczeństwo i jakość życia. Więcej tekstów z cyklu #PowiedzSprawdzam na Facebooku: @Instytut_Lacznosci oraz Twitterze: @Il_PIB.

{"register":{"columns":[]}}