Już jest – portal sztucznej inteligencji
15.12.2021
Jeśli szukacie aktualnych informacji, dokumentów lub rekomendacji dotyczących sztucznej inteligencji (AI) - od dziś zaglądajcie na nasz portal GOV.pl/AI.
Jesteś przedsiębiorcą lub urzędnikiem, a może po prostu interesujesz się wdrażaniem rozwiązań opartych na nowych technologiach? Nasz portal jest właśnie dla Ciebie.
W jednym miejscu
Droga Polski do AI, AI w Europie, przykłady wdrożeń, poradniki, materiały edukacyjne, informacje o finansowaniu – wszystko to znajdziecie na naszym portalu GOV.pl/AI.
- Naszym celem było zebranie i wytworzenie zbioru dobrych praktyk, które wspomogą i ułatwią administracji centralnej oraz przedsiębiorcom wdrażanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, a także ich popularyzację w tej grupie – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Na portalu podpowiadamy, jak można wykorzystać AI, dbając o zgodność prawną i bezpieczeństwo. Mamy nadzieję, że dzięki temu zmotywujemy kolejne grupy zainteresowanych do realizacji wdrożeń opartych na sztucznej inteligencji – dodaje.
Na GOV.pl/AI znajdziecie m.in. „Politykę dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020”. To dokument, który opisuje działania i cele - jakie Polska powinna wdrożyć i osiągnąć w perspektywie krótkoterminowej (do 2023 r.), średnioterminowej (do 2027 r.) i długoterminowej (po 2027 r.) - mające służyć rozwojowi polskich społeczeństwa, gospodarki i nauki w obszarze sztucznej inteligencji.
To nie wszystko. Na naszym portalu znajdziecie też m.in. opis ekosystemu AI w Polsce, w Europie i na świecie. Warto tam zajrzeć!
Grupa Robocza ds. AI
Na portalu publikujemy też informacje o pracach Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji, która powstała z myślą o wskazaniu działań służących zapewnieniu w Polsce odpowiednich warunków dla rozwoju zastosowań AI - w sektorach prywatnym i publicznym, a także w prowadzeniu badań naukowych.
Działania Grupy Roboczej oparte są o „Politykę dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020”oraz o „Skoordynowany plan dla sztucznej inteligencji” Komisji Europejskiej.
Obecnie grupa działa w następującym zakresie:
- Podgrupa ds. badań, innowacyjności i wdrożeń
- Podgrupa ds. umiejętności cyfrowych
- Podgrupa ds. ram polityki
- Podgrupa ds. etyki i prawa
- Podgrupa ds. globalnego zasięgu
- Podgrupa ds. danych
- Podgrupa ds. bezpieczeństwa
- Podgrupa ds. robotyki
- Podgrupa ds. transportu i mobilności
- Podgrupa ds. zdrowia
- Podgrupa ds. środowiska
- Podgrupa ds. rolnictwa
- Podgrupa ds. sektora finansowego
- Podgrupa ds. energetyki
Grupa pracuje pod kierunkiem Anny Białej, zastępcy dyrektora Departamentu Rozwiązań Innowacyjnych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Koordynatorem grupy jest Halszka Suszek-Borowska - naczelnik Wydziału Projektów Innowacyjnych w Departamencie Rozwiązań Innowacyjnych KPRM.
Zasoby portalu będziemy sukcesywnie uzupełniać, zgodnie z pojawiającymi się nowymi szkoleniami, dofinansowaniami i publikacjami Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami oraz do wysyłania nam swoich sugestii, co do zawartości portalu - na adres grai@mc.gov.pl
Zapraszamy na GOV.pl/AI!