W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Już ponad dwa miliony razy Polacy sprawdzili swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców za pomocą aplikacji mObywatel

09.10.2023

Chcesz sprawdzić, do którego lokalu wyborczego jesteś przypisany lub zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić szybko i wygodnie bez wychodzenia z domu! Zachęcamy wszystkich do przygotowania się do głosowania w nadchodzących wyborach.

Już ponad dwa miliony razy Polacy sprawdzili swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców za pomocą aplikacji mObywatel

Uruchomienie Centralnego Rejestru Wyborców pozwoliło na korzystanie z nowych e-usług dla obywateli. W ostatnich dniach to jedne z najpopularniejszych cyfrowych usług publicznych.

  • Dane w Centralnym Rejestrze Wyborców były 2 miliony razy wyświetlone w aplikacji mObywatel,
  • Prawie 900 tys. osób zgłosiło jednorazową zmianę miejsca głosowania,
  • Ponad 260 tys. osób pobrało zaświadczenie o prawie do glosowania,
  • Prawie 4 tys. osób złożyło wniosek o głosowanie korespondencyjne,
  • Ponad 2 tys. osób złożyło wniosek o głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika,
  • Ponad 37 tys. osób zmieniło stały obwód głosowania.

Dane w CRW sprawdza ponad 100 tys. osób dziennie, co potwierdza, że zbudowanie prostego i użytecznego systemu związanego z przygotowaniem się do głosowania w wyborach było dobrą odpowiedzią na oczekiwania społeczne. Poniżej przestawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące CRW.

1. Jak sprawdzić, do którego lokalu wyborczego jestem obecnie zapisany/zapisana?

Najprościej sprawdzić to w aplikacji mObywatel w usłudze "Wybory". Można także skorzystać z usługi elektronicznej dostępnej na stronie GOV.


2. Jakie kryteria decydują o przypisaniu mnie do obwodu głosowania gdzie mogę stale głosować?

Wyborca zameldowany na pobyt stały w danej gminie automatycznie przypisany jest do obwodu głosowania w tej gminie.

Centralny Rejestr Wyborców został także zasilony przekazanymi przez gminy danymi dotyczącymi dopisania się na stałe do rejestru wyborców w związku ze zmianą adresu zamieszkania, co oznacza, że osoby, które zostały ujęte w stałym obwodzie głosowania po ostatniej zmianie adresu zamieszkania  będą mogły głosować w wybranym uprzednio obwodzie.

Ważne: zameldowanie się w innej gminie powoduje, że domyślnym adresem głosowania na stałe staje się ta nowa gmina. Jeśli nadal wskazany wcześniej adres zamieszkania ma być adresem głosowania to należy ponownie dopisać się do obwodu głosowania.

 

3. Jak zagłosować w innym miejscu niż adres zameldowania?

Dzięki wprowadzeniu Centralnego Rejestru Wyborców istnieje możliwość złożenia wniosku o zmianę miejsca głosowania, który jest rozpatrywany automatycznie, tj. nie trzeba czekać na decyzję wójta/burmistrza/prezydenta o ujęcie w stałym obwodzie głosowania, na której wydanie samorząd ma do 5 dni. Szczegółowe informacje oraz wniosek elektroniczny znajdziecie TUTAJ.


4. Czy w dniu wyborów mogę online zmienić lokal, w którym zagłosuję?

Wniosek o zmianę miejsca głosowania składa się w okresie od 44 do 3 dnia przed dniem wyborów. Dlatego w dniu wyborów nie można dokonać już zmiany miejsca głosowania.


5. Gdzie i do kiedy mogę pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnej gminie?

Wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania składa się do dowolnej gminy w okresie od 44 do 3 dnia przed dniem wyborów. Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ.


6. Jak głosować za granicą?

Żeby głosować za granicą należy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców prowadzonego przez konsula. Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ.


7. Czy za granicą mogę przy głosowaniu wylegitymować się mDowodem?

Nie. Aby głosować za granicą, trzeba posiadać ważny polski paszport lub dowód osobisty w postaci tradycyjnej. Dowód osobisty obowiązuje na obszarze państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw, na terytorium których można wjechać na podstawie dowodu.


8. Czy mogę wylegitymować się mDowodem, głosując na terenie Polski?

Tak.

 

9. Czy moje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców są bezpieczne?

Tak. Do zapewnienia bezpieczeństwa danych osobowych przetwarzanych w Centralnym Rejestrze Wyborców, Kodeks Wyborców zobowiązuje ministra właściwego do spraw informatyzacji. Wszystkie wymagania, które w tym zakresie zostały sformułowane w przepisach Kodeksu, są zrealizowane i wdrożone. Centralny Ośrodek Informatyki zlecił także zewnętrzne testy bezpieczeństwa systemu, które nie wykazały zagrażających bezpieczeństwu systemu podatności.

{"register":{"columns":[]}}