Komisja Europejska zbada możliwość rozszerzenia listy danych o wysokiej wartości
22.03.2022
Komisja Europejska rozpoczyna badanie, którego celem jest zidentyfikowanie nowych kategorii danych o wysokiej wartości m.in. o dużym potencjale wartości dla społeczeństwa, środowiska i gospodarki, szczególnie przydatnych do tworzenia innowacyjnych usług i rozwiązań.
Komisja Europejska rozpoczyna badanie, którego celem jest wskazanie nowych tematycznych kategorii zbiorów danych o wysokiej wartości. Pojęcie to wprowadziła unijna dyrektywa w sprawie otwartych danych, a za nią przejęła je polska ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Zgodnie z tymi aktami prawnymi, są to dane publiczne, które ponownie wykorzystywane mogą przynieść istotne korzyści dla społeczeństwa, na przykład dzięki ich wykorzystaniu przy tworzeniu nowych produktów lub usług (np. aplikacje na urządzenia mobilne).
W ustawie o otwartych danych ustalono szczególne zasady udostępniania danych o wysokiej wartości. Nie będą one jednak dotyczyć wszystkich takich danych. Udostępnianiu w celu ponownego wykorzystywania (na szczególnych zasadach) podlegać będą tylko dane o wysokiej wartości wymienione w wykazie ustanowionym w aktach wykonawczych Komisji Europejskiej wydanych na podstawie dyrektywy w sprawie otwartych danych.
Załącznik do dyrektywy zawiera listę kategorii danych o wysokiej wartości, na której znalazły się m.in. dane meteorologiczne, statystyczne, środowiskowe czy przestrzenne. Teraz Komisja Europejska zamierza zbadać, o jakie inne kategorie można poszerzyć tę listę oraz zmierzyć, jakie korzyści przyniesie ponowne wykorzystywanie danych do nich należących. Poszerzenie listy tematycznych kategorii zbiorów danych o wysokiej wartości, po zakończeniu badania, nastąpi w wyniku przyjęcia przez Komisję Europejską aktów delegowanych.
Badanie na zlecenie Komisji wykona PwC EU Services Belgium. Będą w nie zaangażowani eksperci z państw członkowskich. Ich zadaniem jest pomoc w oszacowaniu korzyści i kosztów wiążących się z rozszerzeniem list danych wysokiej wartości o nowe zasoby.
Mimo wcześniejszych zapowiedzi Komisja dotychczas nie opublikowała projektu aktu wykonawczego zawierających wykaz zbiorów danych należących do poszczególnych kategorii tematycznych, o których mowa w załączniku do dyrektywy. Na projekt z niecierpliwością czekają państwa członkowskie, bowiem bez dodatkowych regulacji zawartych w akcie wykonawczym, bardzo trudno w praktyce stosować przepisy dyrektywy dotyczące danych o wysokiej wartości.