W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkretnie o otwieraniu danych

17.05.2023

Zaczynamy doceniać dzielenie się danymi. Coraz więcej urzędów, czy instytucji kultury udostępnia swoje zbiory w portalach publicznych z otwartymi zasobami. Ministerstwo Cyfryzacji wspiera i edukuje dostawców danych, tworzy ramy prawne i prowadzi badania, by zapewnić możliwie najwyższą jakość danych do pobrania i ponownego wykorzystywania. Nowy podręcznik „Otwieranie danych. Praktyczny poradnik” to najistotniejsze informacje o danych oraz prosta instrukcja, jak otwierać je z sukcesem.

Konkretnie o otwieraniu danych

Praktycznie o danych

„Otwieranie danych. Praktyczny poradnik” to druga edycja podręcznika, która jest jednocześnie odpowiedzią na potrzeby informacyjne i edukacyjne wielu urzędów. Pomaga ugruntować wiedzę i rozwinąć kompetencje w zakresie otwierania danych. W tym wydaniu zaprezentowaliśmy najnowsze kategorie danych, zastosowanie przepisów w tworzeniu polityk otwartości danych oraz gotowe rozwiązania dla udostępnienia danych tj. serwisy dane.gov.pl i kronika.gov.pl. Podręcznik napisaliśmy z myślą o administracji, biznesie, trzecim sektorze - wszystkich, którzy planują otwierać dane. Został zaktualizowany tak, aby również ci, którzy już otwierają dane, znaleźli pomysły na usprawnienie podejmowanych działań.

Otwieranie danych w opinii urzędów

Po roku od wejścia w życie ustawy o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego  poprosiliśmy  przedstawicieli urzędów i organizacji pozarządowych o jej ocenę. Wyniki  badania „Ustawa o otwartych danych w opinii sektora publicznego” pokazują jak urzędy realizują politykę otwartości danych i jak faktycznie wygląda udostępnianie przez nie danych. Ponad połowa spośród 1317 respondentów przyznała, że nie udostępnia danych. Jednocześnie zdecydowana większość – blisko trzy czwarte – badanych jednostek ma świadomość, że podmioty zobowiązane muszą udostępniać informacje sektora publicznego w portalu danych. Zachęcamy urzędy do udostępniania danych w portalu dane.gov.pl. Drugie badanie miało na celu ocenę ustawowych rozwiązań przez organizacje pozarządowe. Respondenci pozytywnie ocenili ustawę, ale też wskazali potrzebę prowadzenia działań edukacyjnych, które mogłyby przekonać urzędy do udostępniania danych.

Podręcznik „Otwieranie danych. Praktyczny poradnik”  to odpowiedź na potrzeby wskazane w obu badaniach. Przeprowadza urzędy krok po kroku przez ten proces i na  konkretnych przykładach pokazuje jak z sukcesem otwierać dane.

Publiczne portale danych i zasobów

Otwarte dane to dane udostępnione w postaci elektronicznej, które  każdy może wykorzystać do dowolnego celu, również komercyjnego. W publicznym portalu danych Dane.gov.pl  znajdziecie  ponad 30 tys. zasobów, od ponad 300 dostawców. Z danych korzystamy na co dzień w innowacyjnych usługach, aplikacjach, które wpływają na poprawę jakości naszego życia. Mowa tu np. o aplikacjach dotyczących połączeń transportu publicznego, wyszukujących najbliższy wolny termin leczenia, czy zbierających informacje na temat przedszkoli i punktów przedszkolnych. W portalu kronika.gov.pl znajdziecie natomiast ponad 16 mln różnorodnych zasobów cyfrowych z polskich muzeów, archiwów, bibliotek czy ośrodków naukowych, w tym np. grafiki, fotografie, książki, czy eksponaty muzealne, do wykorzystania w swoich pracach. Jeśli chcecie poznać je bliżej i być na bieżąco z danymi odwiedzajcie Otwarte dane na Facebooku.

{"register":{"columns":[]}}