Kup, sprzedaj, zgłoś przez internet
21.03.2022
Kupujesz lub sprzedajesz samochód? Nie musisz jechać do urzędu, aby to zgłosić – pewnie i tak masz sporo na głowie. Skorzystaj z e-usługi – tak będzie szybciej i prościej. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Z możliwości dopełnienia tej formalności przez internet polscy kierowcy skorzystali już 1 767 148 miliona razy. To najlepsza rekomendacja.
Tylko tyle
Według obecnie obowiązujących przepisów, na zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu mamy 60 dni. Za przekroczenie tego terminu grozi kara w wysokości od 200 do 1000 zł. Nie ma na co czekać - zwłaszcza, że załatwienie tej sprawy może zająć tylko chwilę.
Aby skorzystać z e-usługi Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu nie potrzeba wiele. Wystarczy urządzenie z dostępem do internetu i profil zaufany (PZ), dzięki któremu potwierdzimy swoją tożsamość.
- Profil zaufany to nie tylko narzędzie, które ułatwia codzienne życie – bo umożliwia załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. To także gwarancja bezpieczeństwa, dzięki której nikt nie „załatwi” nic w naszym imieniu - mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jeśli jeszcze nie korzystasz z PZ, koniecznie sprawdź, jak go założyć. Zapewniamy - nie ma się nad czym zastanawiać.
Gotowe? Teraz przygotuj niezbędne informacje i dokumenty:
- dane pojazdu, którego nabycie lub zbycie chcesz zgłosić (markę, typ, model, numer VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny),
- dane nabywcy lub zbywcy pojazdu,
- skan lub zdjęcie dokumentu potwierdzającego zbycie lub nabycie pojazdu, np. umowy kupna-sprzedaży lub umowy darowizny.
Masz już wszystko? No to możemy zaczynać.
W jednym miejscu
Zacznijmy od dobrej wiadomości (złej nie będzie) – wszystko możesz załatwić pod jednym adresem. GOV.pl – to tu jest dostępna e-usługa Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu – wiele innych również. A jak z niej skorzystać? Wyjaśniamy.
- Zaloguj się profilem zaufanym do konta Mój GOV (prawy górny róg strony głównej).
- Wybierz sekcję Usługi dla obywatela, a następnie kategorię Kierowcy i pojazdy i kliknij w Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online).
- Wskaż, co chcesz zgłosić – zbycie czy nabycie pojazdu - zostaniesz przekierowany do odpowiedniej e-usługi. Kliknij „Wyślij zgłoszenie”.
- Wpisz dane pojazdu i dołącz skan dokumentu.
- Sprawdź lub uzupełnij swoje dane i podaj dane zbywcy lub nabywcy.
- Zaadresuj formularz zawiadomienia - zgłoszenie powinno trafić do wydziału komunikacji urzędu, w którym zarejestrowany jest pojazd.
- Sprawdź formularz zawiadomienia, podpisz profilem zaufanym i wyślij.
Wyświetli się komunikat, że Twoje zawiadomienie zostało wysłane. Urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP) otrzymasz na swoją skrzynkę na koncie Mój GOV.
Załatwione. Sami widzicie, jakie to proste. Nic tylko korzystać!
To nie wszystko
Jeśli jesteście w gronie osób, które kupują samochód, mamy dla Was jeszcze jedną e-usługę. To Historia pojazdu – powinniście ją znać. Dlaczego? Bo dzięki niej zaoszczędzicie sobie sporo stresu, a być może również przykrych niespodzianek.
W kilka chwil i bezpłatnie sprawdzicie, czy pojazd nie ma przekręconego licznika lub czy nie był złomowany. Co będzie do tego potrzebne? Niewiele:
- Numer rejestracyjny.
- Numer VIN.
- Data pierwszej rejestracji.
A co trzeba zrobić? Też niewiele, bo wystarczy:
- Wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl.
- Wpisać dane w odpowiednich polach.
- Kliknąć: „Sprawdź pojazd”.
W przypadku pojazdów zarejestrowanych zagranicą, konieczne będzie dodatkowo zalogowanie się profilem zaufanym – ale wiecie już, że to także nic trudnego.
Osobom, które decydują się na zakup nowego auta, polecamy też e-usługę Zarejestruj pojazd za pośrednictwem salonu sprzedaży.
A wszystkim – kierowcom i nie tylko – naszą aplikację mObywatel oraz inne e-usługi dostępne na portalu GOV.pl.
Korzystajcie! e-Polakpotrafi!