Lato w mieście – z otwartymi danymi nie będziecie się nudzić!
29.07.2022
Wypoczynek w mieście może być równie ekscytujący, jak wakacje na łonie natury. Polskie miasta mają do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji, a w ich poszukiwaniach może pomóc portal dane.gov.pl.
Spotkania z kulturą
Miasta są głównym centrum spotkań z kulturą. To w nich znajdziemy bogatą ofertę muzeów, teatrów, ale także lokalnych domów kultury. W miesiącach letnich instytucje kultury mogą stać się także idealnym miejscem na chwilę oddechu od wysokich temperatur. Dane na temat instytucji kultury znaleźć można w Rejestrze Instytucji Kultury. Jeśli jednak pogoda nie sprzyja dłuższym wycieczkom, wejdźcie na stronę kronika.gov.pl, by z kulturą i nauką spotkać się wirtualnie.
Wycieczka po stołecznych muzeach
Warszawskie muzea cechuje duża różnorodność pod względem tematycznym, nie ma więc tutaj miejsca na nudę! Jeśli zwiedziliście już te bardziej znane instytucje, jak Muzeum Narodowe czy Zamek Królewski, to możemy Wam polecić wizytę w Muzeum Historii Polski, gdzie zgłębicie wiedzę nie tylko o przeszłości Polski, ale także o aktualnych wydarzeniach. Miłośnicy wynalazków, motoryzacji czy komputerów na pewno znajdą coś dla siebie w Narodowym Muzeum Techniki. Wyjątkowym doświadczeniem będzie także wizyta w Muzeum Fabryki Norblina, w którym dostępne są cztery tematyczne ścieżki zwiedzania, związane z historią Fabryki, architekturą czy maszynami. Muzeum można zwiedzać z aplikacją mobilną, drukowanymi przewodnikami dostępnymi na miejscu lub z aktorami przewodnikami. Wszystkie stołeczne instytucje znajdziecie w wykazie muzeów. Co więcej baza przyda się również w innych polskich miastach.
A może … nad morze?
Miasta nadmorskie kojarzą się przede wszystkim z wypoczynkiem i aktywnościami na plaży, ale w przypadku załamania pogody też znajdziecie tu wiele atrakcji!
Gdańsk zachęca bogatą ofertą zabytków – możecie tu zobaczyć zabytkowe kamienice, dawne koszary lub zjawiskowe wille. Dokładne adresy znajdziecie w rejestrze zabytków nieruchomych, który działa dzięki otwartym danym przekazywanym przez instytucje.
A może wśród czytelników są jacyś miłośnicy nurkowania? Jeśli tak, to pobyt w Gdyni może być idealną okazją do zobaczenia podwodnego świata Bałtyku. Baza współrzędne Geograficzne wraków udostępnionych do płetwonurkowania - Gdynia pozwala na odnalezienie dokładnych współrzędnych takich wraków jak „Wicher”, „Groźny” czy „Delfin”, które zatonęły w pobliżu wybrzeża Gdyni. Będąc w Szczecinie również możecie wcielić się w poszukiwaczy wraków, korzystając z bazy zbierającej dane o współrzędnych wraków udostępnionych do płetwonurkowania - Szczecin. Może w czasie nurkowania natkniecie się na wrak parowca „Anneliese” lub wrak „Planeta”?
W Kołobrzegu dzieci także nie będą się nudzić - czekają na nie place zabaw w różnych częściach miasta, wyposażone w wiele kreatywnych sprzętów do zabawy lub ćwiczeń. Natomiast komunikacja w Kołobrzegu jest dziecinnie prosta za sprawą sieci rowerów miejskich, którymi dojechać można w każdy zakątek miasta. Swoją podróż szybko zaplanujecie dzięki bazie zbierającej dane o stacjach roweru miejskiego miasta Kołobrzeg.
W historycznej stolicy Polski
Miłośnicy archeologii powinni udać się do historycznej stolicy Polski – Krakowa. Znaleźć tam można m.in. osady ze średniowiecza, a nawet epoki kamienia czy brązu. Opisy i adresy wszystkich stanowisk archeologicznych, nie tylko w Krakowie ale w całej Polsce, znajdziecie w ewidencji zabytków archeologicznych. Mówiąc o Krakowie nie sposób nie wspomnieć najstarszego i największego muzeum w Polsce, czyli Muzeum Narodowego w Krakowie. Wiele dzieł w formie cyfrowej muzeum udostępnia w portalu kronika.gov.pl. Można je tam nie tylko przeglądać, ale również wykorzystywać w swoich pracach. Kraków to także miasto jednego z obiektów umieszczonych na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Mowa oczywiście o najstarszej części tego miasta, czyli historycznym centrum Krakowa, które na listę UNESCO zostało wpisane jako jedno z pierwszych dwunastu obiektów na świecie.
Zabytkowy Wrocław
Stolica województwa dolnośląskiego również może pochwalić się niezwykłymi pomnikami historii. W Mieście Krasnali polecamy zobaczyć zespół historycznego centrum, w skład którego wchodzi wiele zabytków, a także zjawiskową Halę Stulecia wraz z otaczającymi ją ogrodami.
Otwarte dane
Dane w portalu zamieszcza ponad 200 dostawców, którzy są odpowiedzialni za jakość udostępnianych zbiorów. Na Dane.gov.pl zajdziecie ponad 27 tysięcy danych do wykorzystania w pracach naukowych, artykułach, kampaniach marketingowych, w tym ponad 400 API do aplikacji i programów. Wśród nich znajdziecie m.in. dane turystyczne z Ministerstwa Sportu i Turystyki, tj. API do Systemu Rejestrów w Turystyce, API do Dziedzinowych Baz Wiedzy Głównego Urzędu Statystycznego, czy dane budżetowe z bazy TREZOR 3.0 Ministerstwa Finansów.
Otwarte Dane w wakacyjnym wydaniu
Portal dane.gov.pl zbiera dane o różnorodnej tematyce – kulturalnej, sportowej, czy turystycznej, które mogą przydać się w wakacje. Portal kronika.gov.pl zapewnia dostęp do kultury i nauki również w deszczowe dni, bez wychodzenia z domu. Niezależnie od tego, gdzie zamierzacie spędzić swój urlop, otwarte dane mogą pomóc Wam zaplanować różne lokalne aktywności, a nawet sprawić, że poczujecie się jak turyści we własnym mieście! Korzystajcie z danych z dane.gov.pl i kronika.gov.pl.
Projekt „Otwarte dane plus” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) na lata 2014-2020.