Minister Streżyńska na konferencji „Perspektywy rozwoju Polski Cyfrowej na lata 2016–2020”
18.02.2016
- W III osi związanej z budową kompetencji cyfrowych w społeczeństwie Program Operacyjny Polska Cyfrowa będzie zdecydowanie przebudowany - powiedziała Anna Streżyńska, szefowa Ministerstwa Cyfryzacji, w trakcie konferencji „Perspektywy rozwoju Polski Cyfrowej na lata 2016–2020”, zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą oraz Business Centre Club.
- W przyszłym tygodniu mija 100 dni funkcjonowania rządu premier Beaty Szydło i w naturalny sposób staramy się podsumować co przez te 100 dni udało się nam dokonać i w jakim stopniu mamy zaplanowane następne miesiące naszej pracy - powiedziała minister Anna Streżyńska. - To, co skupiło większość naszej uwagi związane było z zakończeniem starej perspektywy budżetowej i startem nowej, a zatem procedury rozliczania i podsumowywania poprzedniej perspektywy budżetowej. W przypadku naszego resortu w całości dotyczy ona informatyzacji, telekomunikacji i niestety nie możemy być w pełni zadowoleni z jej efektów. Wysiłek, który niewątpliwie został wykonany ogromny, by zagospodarować środki unijne i w miarę efektywnie, tylko po części został trafnie dedykowany – oceniła szefowa resortu cyfryzacji.
- W tej części, która dotyczy sieci szerokopasmowych, podsumowujemy perspektywę budowy głównych sieci regionalnych oraz lokalnych z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i tutaj zastrzeżeń jest zdecydowanie mniej - zaznaczyła minister Streżyńska. - Sieci regionalne będą naszym problemem na przyszłość, bo trzeba pomyśleć, jak stworzyć przyszłość dla tych sieci, jak pozyskać klientów, co z nimi zrobić, do czego je wykorzystać, i w jaki sposób powinny one współpracować, bo każda jest trochę na innym etapie rozwoju i innej formule prawnej utworzona. To będzie temat dla administracji, który się pojawi, bo wydaliśmy bardzo dużo pieniędzy i nie mogą one być zmarnowane – zastrzegła Streżyńska.
W części związanej z informatyzacją, w podsumowaniu 7 osi priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, gdzie skoncentrowała się informatyzacja administracji publicznej, zawarto dane wszystkich projektów realizowanych przez państwo z osi 7-ej. – Nasze podsumowanie pokazuje trzy projekty niefunkcjonujące i jeden projekt fazowany. Dwa z tych projektów są kluczowe dla społeczeństwa, dla rozwoju innych usług e-administracji: pl.ID, który nie został wykonany w części związanej z dowodem z warstwą elektroniczną i P1, czyli e-zdrowie - wyliczyła Anna Streżyńska.
minister Anna Streżyńska
Wierzę, że e-administracja stanie się rzeczywistym rozwiązaniem umożliwiającym obywatelowi i przedsiębiorcy komfort korzystania z usług państwa.
Dodała, że pomimo zidentyfikowania już 4 awaryjnych, źle wykonanych i za drogich projektów, które będą sprawiały resortowi cyfryzacji kłopoty w następnych latach, ponieważ generują koszty, a nie przynoszą zdecydowanej wartości dodanej dla obywateli i przedsiębiorców, wadliwych projektów jest zdecydowanie więcej, chociażby ePAUP, który jest najbardziej awaryjnym mechanizmem w skali całej administracji, a który ma udźwignąć usługi publiczne, np. z programu 500+.
- Poza zamykaniem starej perspektywy budżetowej, otwieraliśmy nową, starając się nadać jej większą racjonalność i impet – zaznaczyła minister cyfryzacji. - Wiele rzeczy odziedziczyliśmy, pierwsze nabory odbyły się według starych zasad. Nowe zasady są tworzone zarówno w sieciach szerokopasmowych, jak i w e-administracji. W III osi związanej z budową kompetencji cyfrowych w społeczeństwie Program Operacyjny Polska Cyfrowa będzie zdecydowanie przebudowany.
Anna Streżyńska podkreśliła, że powstała (na projekcie poprzedniej ekipy rządowej) ustawa o ponownym wykorzystaniu informacji publicznej. - W toku prac sejmowych udało się do niej wprowadzić otwarcie dla danych meteo, bardzo oczekiwanych przez rynek. To, co się nie udało, a do czego będziemy bardzo szybko wracać, to dane dotyczące informacji przestrzennej.
Szefowa Ministerstwa Cyfryzacji przypomniała też o tzw. megaustawie, czyli ustawie o wspieraniu rozwoju sieci i usług telekomunikacyjnych, która w przyszły wtorek będzie rozpatrywana na posiedzeniu Rady Ministrów. - Po uzgodnieniach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zawiera szereg ułatwień dotyczących barier inwestycyjnych, przepisów administracyjnych prawa budowlanego i zagospodarowania przestrzennego i innych ustaw powiązanych z procesem inwestycyjnym w telekomunikacji - wymieniła Anna Streżyńska.
W toku są również prace nad strategią unijną współpracy ministra cyfryzacji z Komisją Europejską. - Ten rok i następny będą przebiegały pod bardzo silnym naciskiem prawodawstwa europejskiego związanego z Jednolitym Rynkiem Cyfrowym, z dyrektywną NIS o cyberbezpieczeństwie, z innymi przepisami i stanowiskami Komisji Europejskiej, które ona wydaje próbując się odnosić do zmian w rynku telekomunikacyjnym – zaznaczyła minister Streżyńska. - Uznaliśmy, że niezbędne jest zakreślenie pewnych kierunków, aby pokazać rynkowi, w jaki sposób będziemy podchodzić do tych spraw i jak widzimy naszą rolę w rozmowach z Komisją Europejską oraz w jaki sposób chcemy wzmocnić siłę merytoryczną Ministerstwa Cyfryzacji w negocjacjach. Ze strony Komisji Europejskiej jest mocno wyrażana nadzieja, że uzyskają poważnego partnera do różnych przedsięwzięć i prac legislacyjnych - podkreśliła szefowa resortu cyfryzacji.
Wspomniała również, że wkrótce zostanie opublikowany kolejny dokument „Strategiczne kierunki w zakresie cyberbezpieczeństwa”. - To zagadnienie przyznane w 2012 roku ówczesnemu Ministerstwu Administracji i Cyfryzacji, od tamtego czasu w żaden sposób nie zostało rozwinięte – stwierdziła minister Streżyńska. - Dokument, który powstał nie jest jeszcze dokumentem strategicznym, ostatecznym, bo chcemy go dopracować wraz z innymi resortami. Pokazujemy w nim strukturę organów, które będą się zajmować tym zagadnieniem. Proszę jednak pamiętać, że Ministerstwo Cyfryzacji, choć koordynuje cały obszar cyberbezpieczeństwa, to nie znaczy, że wykonuje we wszystkich obszarach z tym samym nasileniem i tymi samymi kompetencjami – wyjaśniała Anna Streżyńska. - Wyspecjalizowane organy dbają o swoje odcinki, natomiast my koncentrujemy się na cyberbezpieczeństwie w sektorze cywilnym, czyli finansach, giełdzie, bankowości, sieciach elektroenergetycznych – całym obszarze życia cywilnego kraju. Pokazujemy, w jaki sposób chcemy zbudować struktury, które będą o to cyberbezpieczeństwo dbały i współpracowały z analogicznymi organami poza granicami kraju.
Minister Streżyńska wspomniała też o udziale Ministerstwa Cyfryzacji w różnym gremiach np. Radzie Innowacyjności, który to udział stwarza resortowi szansę koordynowania i nadawania standardów oraz dyskutowania o kształcie informatyzacji przestrzeni całej administracji publicznej uznając strategiczną i transformacyjną rolę cyfryzacji. - W ogłoszonym w tym tygodniu planie ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego cyfryzacja została potraktowana, jako główny impuls innowacyjności - w związku z tym cyfryzacja kraju jest postrzegana, jako bardzo ważny element prac całego rządu, nie tylko, jako sprawa techniczna, informatyzacja procedur państwowych, ale jako mechanizm transformacji – podkreśliła szefowa Ministerstwa Cyfryzacji. - Na tym tle chcemy zbudować taką pozycję ministra cyfryzacji, która będzie decydowała o dalszej informatyzacji państwa poprzez opracowanie zasad i standardów informatyzacji administracji państwowej, jak i wykorzystania doświadczeń biznesowych przy wdrażaniu usług e-państwa.
Minister Streżyńska zaprosiła do aktywnego udziału w konsultacjach planów Ministerstwa Cyfryzacji wszystkich zainteresowanych jak najszybszym i skutecznym zinformatyzowaniem administracji. - Wierzę, że e-administracja stanie się rzeczywistym rozwiązaniem umożliwiającym obywatelowi i przedsiębiorcy komfort korzystania z usług państwa – podkreśliła szefowa resortu cyfryzacji.
W debacie uczestniczył również Krzysztof Szubert, minister ds. cyfryzacji Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC i doradca strategiczny Ministra Cyfryzacji, który przedstawił uczestnikom konferencji założenia dokumentu „Kierunki Działań Strategicznych Ministra Cyfryzacji w obszarze informatyzacji usług publicznych”. - Chcieliśmy by ten dokument w prosty i krótki sposób pokazał w którą stronę będziemy chcieli pójść – wyjaśnił Krzysztof Szubert. – Dokument zawiera 5 filarów i 17 poddziałań. W trakcie konsultacji spotkał się z dużym zainteresowaniem: przeczytało go blisko 5 tysięcy osób, a w ramach nadsyłanych stanowisk wpłynęło prawie 300 stron materiału do przeanalizowania – zaznaczył Szubert.
Konferencja, którą zorganizowano w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej skierowana była do przedsiębiorców, instytucji gospodarczych oraz pracowników administracji publicznej.
- Ostatnia modyfikacja:
- 20.11.2017 10:10 Joanna Marczak-Redecka
- Pierwsza publikacja:
- 22.11.2017 13:18 Joanna Marczak-Redecka