W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministerstwo Cyfryzacji opowiada o polskim wkładzie w cyfrowy rozwój

11.12.2024

Resort cyfryzacji wraz z dr. Tomaszem Rożkiem przygotował wideo przybliżające sylwetki polskich inżynierów i naukowców, którzy zapisali się na kartach historii cyberświata. Ich dorobek w znaczącym stopniu przyczynił się do rozwoju cyfrowych rozwiązań w kształcie, który dziś znany jest powszechnie.

Ministerstwo Cyfryzacji opowiada o polskim wkładzie w cyfrowy rozwój

W materiale Ministerstwa Cyfryzacji dr Tomasz Rożek, dziennikarz popularnonaukowy i założyciel kanału oraz fundacji „Nauka. To Lubię”, opowiada o bardziej i mniej znanych polskich dokonaniach, które miały istotny wpływ na rozwój cyfrowego świata. W wideo przybliżone są sylwetki naukowców i inżynierów, których dorobek i wizja przyczyniły się do opracowania wielu powszechnie dziś znanych technologicznych rozwiązań.

Pierwszym i chyba najbardziej rozpowszechnionym polskim dokonaniem jest złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Marian Rejewski, Jerzy Różycki, Henryk Zygalski, czyli pionierzy współczesnej kryptologii, na siedem lat przed wybuchem II wojny światowej podjęli się tego niełatwego zadania. Ich upór i nieszablonowe myślenie pozwoliło rozszyfrować zasady działania Enigmy oraz przyczyniło się do wygrania wojny przez aliantów. Obecnie kryptologia oparta na matematyce ma fundamentalne znaczenie. Używa się jej w internetowym handlu, bankowości, podczas wymiany wiadomości poprzez sieć. Choć mało osób zdaje sobie z tego sprawę, to dziś kryptologia stanowi podstawę współczesnej bezpiecznej komunikacji elektronicznej.

Kolejną sylwetką, jaką w swoim wideo przybliżają Ministerstwo Cyfryzacji oraz Tomasz Rożek, jest naukowiec Jan Czochralski. Jego prace zrewolucjonizowały branżę elektroniczną, a jego badania pozwoliły na zbudowanie w latach 50. XX wieku radia oraz komputera opartych o półprzewodniki. To właśnie dzięki odkryciom Jana Czochralskiego powstały tranzystory, a potem procesory i cała gama zaawansowanych technologicznie urządzeń używanych w dzisiejszym świecie. Prace polskiego uczonego zostały wykorzystane między innymi przy budowie prototypu współczesnego komputera, a prof. Jan Czochralski pozostaje najczęściej cytowanym naukowcem z Polski.

Niemal każdy miłośnik elektronicznej rozrywki zna Commodore C64, prawdopodobnie najpopularniejszy komputer osobisty XX wieku. Ale zapewne nie każdy wie, że jego twórcą był uzdolniony polski inżynier i technologiczny wizjoner Jacek Trzmiel. Początkowo zajmował się on konserwacją i naprawą sprzętu biurowego, by wkrótce założyć swoją pierwszą firmę Commodore Portable Typewriter, która potem zmieni nazwę na Commodore Business Machines. Największym osiągnięciem Jacka Trzmiela stał się debiutujący w 1982 r. komputer Commodore 64: technologiczny hit wyposażony w 8-bitowy mikroprocesor, 64kB RAM oraz 20kB ROM. To właśnie polski inżynier ukształtował branżę komputerów osobistych w jej kluczowym etapie rozwoju.

Ostatnią sylwetką przedstawioną w wideo jest urodzony w Polsce informatyk Paul Baran, który stał za pomysłem stworzenia sieci pozwalającej na szybką wymianę danych. To on opracował metody będące podstawą działania współczesnego Internetu oraz opracował technologiczne koncepcje, które przyczyniły się do powstania modemów DSL, bankomatów czy zdalnego odczytu liczników energii. O tym jak bardzo nowatorskie były jego pomysły, świadczy chociażby prezentacja z 1967 roku, gdzie polski naukowiec przedstawił m.in. ideę zakupów online. To dzięki swoim koncepcjom Paul Baran nazywany jest dziś „ojcem Internetu”.

Całe wideo z pobytu dr. Tomasza Rożna jest do obejrzenia na kanale YouTube Ministerstwa Cyfryzacji. 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}