MIT 1- Dostępność cyfrowa dotyczy tylko osób z niepełnosprawnościami
13.07.2022
Dostępność cyfrowa jest traktowana jako „specjalne rozwiązanie dla specjalnych odbiorców”.
Tymczasem, bez względu na swoją sprawność, mamy takie same potrzeby. Choć czasem realizujemy je w nieco inny sposób, to w wielu sytuacjach rozwiązania teoretycznie dedykowane dla osób z niepełnosprawnościami, są przydatne czy nawet niezbędne dla osób bez niepełnosprawności. Dlatego dostępność cyfrowa bazuje w dużej mierze na uniwersalności.
FAKTY
- Z napisów do filmów korzystają osoby słabosłyszące ale także te, które nie posługują się płynnie danym językiem. Gdy oglądasz na smartfonie film umieszczony w mediach społecznościowych to w większości przypadków uruchomia się on automatycznie z wyciszonym dźwiękiem i z włączonymi napisami. Dzięki temu jeśli jesteś w miejscu publicznym dźwięk filmu nie będzie przeszkadzał innym osobom.
- Odpowiedniego kontrastu koloru tekstu do koloru tła potrzebują osoby słabowidzące, ale docenią go także seniorzy. Pozytywnie wpływa on także na czytelność stron internetowych i aplikacji, zwłaszcza gdy korzystasz z nich na smartfonie np. w ruchu czy przy mocnym świetle słonecznym.
- Możliwość obsłużenia strony czy aplikacji za pomocą głosu jest niezbędną dla części osób z niepełnosprawnością ruchową, które np. nie są w stanie wykorzystać do tego myszki, klawiatury czy ekranu dotykowego. Tę samą możliwość doceni jednak także każdy kierowca, który bez odrywania rąk od kierownicy chce włączyć ulubioną muzykę czy wyszukać trasę dojazdu w aplikacji nawigacyjnej.
Pamiętaj! Dostępność cyfrowa dotyczy każdego z nas!
Chcesz dowiedzieć się z więcej? Sprawdź stronę rządową poświęconą dostępności cyfrowej.