mObywatel – najważniejsze dokumenty zawsze pod ręką
04.08.2021
Ponad 3 miliony Polaków pobrało już Unijny Certyfikat COVID w naszej aplikacji mObywatel. To niejedyny przydatny dokument, który można w niej znaleźć.
3 024 698 osób - czyli dokładnie 65% wszystkich użytkowników mObywatela - pobrało w naszej aplikacji Unijny Certyfikat COVID (UCC). To dokument, który m.in. ułatwia podróżowanie po Unii Europejskiej.
Certyfikat w telefonie
- UCC w mObywatelu to przede wszystkim wygoda. Dostępny w naszej aplikacji certyfikat działa także w trybie offline. A to oznacza, że jeśli dodamy go do aplikacji, np. przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, aby go pokazać za granicą nie będziemy musieli mieć dostępu do sieci – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.
Unijny Certyfikat COVID umożliwia swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej. Poza naszą aplikacją mObywatel można go też pobrać z aplikacji Ministerstwa Zdrowia mojeIKP oraz z Internetowego Konta Pacjenta.
Certyfikat mogą pobrać osoby:
- w pełni zaszczepione – które otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki lub
- które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godzin) lub
- które wyzdrowiały po COVID-19 (certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).
- Od 21 czerwca, czyli dnia, w którym w naszej aplikacji pojawił się Unijny Certyfikat COVID – pobrało go z niej ponad trzy miliony osób, dokładnie 3 024 698 osób. To 65% wszystkich użytkowników naszej aplikacji – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.
Wystarczy pobrać
UCC w mObywatelu ma wiele zalet. Raz pobrany dokument może nam służyć wielokrotnie. Oto jak wygląda:
- zawiera zdjęcie z dowodu osobistego - zdjęcie ułatwia szybką kontrolę, wyraźnie wskazuje, kto jest właścicielem certyfikatu.
- ma duży, wyraźny kod QR - to minimalizuje błędy podczas skanowania kodu.
- szczegółowe dane zostały ukryte przed wzrokiem osób postronnych - aby wyświetlić szczegóły certyfikatu należy rozwinąć sekcję „Dodatkowe dane”. Dane, które zawierają więcej informacji zostały ukryte przed wzrokiem osoby kontrolującej (w krajach UE certyfikat może być wykorzystywany nie tylko podczas odprawy granicznej).
- pozwala na szybkie okazanie dokumentów - jeśli podczas kontroli wymagane jest okazanie dodatkowego dokumentu, można to zrobić z poziomu aplikacji. W dolnym menu UCC wystarczy wybrać „mObywatel”.
- prezentuje trzy statusy: osoby zaszczepionej; osoby, która powróciła do zdrowia (ozdrowieńca); osoby z negatywnym testem w kierunku COVID-19. W każdym kraju UE mogą obowiązywać inne zasady związane z danym statusem.
- pozwala na międzynarodową weryfikację - certyfikat UCC z mObywatela może być zweryfikowany podczas odprawy aplikacją, którą dysponują służby graniczne danego kraju.
- nie wymaga tłumaczenia - Unijny Certyfikat COVID w mObywatelu jest dostępny w języku polskim i po angielsku. W takiej formie jest akceptowany w całej Unii Europejskiej.
- jest bezpłatny i dobrowolny - aplikacja mObywatel, zawarty w niej certyfikat i pozostałe dostępne w apce dokumenty wydawane są bezpłatnie. Nie ma obowiązku posiadania Unijnego Certyfikatu COVID. Certyfikat można w każdej chwili pobrać lub usunąć.
Wideo
Jedna aplikacja, różne dokumenty
Aplikacja mObywatel, podobnie jak Unijny Certyfikat COVID, jest dobrowolna i bezpłatna. Przygotowuje ją zespół NASK - Państwowy Instytut Badawczy.
Poza Unijnym Certyfikatem COVID można w niej znaleźć m.in.:
- mObywatel (mTożsamość) – odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Dzięki nim mObywatel zastępuje tradycyjny dowód osobisty w wielu życiowych sytuacjach. Aplikacją możemy się wylegitymować m.in. podczas kontroli biletów w pociągu, odbierając list polecony na poczcie, w sklepie, w recepcji, w przychodni, w hotelu, ale i przy korzystaniu z innych usług.
- mPrawo Jazdy - cyfrowy dokument z odwzorowaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów. mPrawo jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w rejestrach państwowych.
- mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.
- Licznik punktów karnych – w naszej aplikacji w kilka chwil sprawdzić aktualną liczbę swoich punktów karnych.
- Bilety kolejowe - W mObywatelu możesz wyświetlić bilety zakupione w systemie PKP Informatyka: www.bilkom.pl lub bilet.wielkopolskiebilety.pl.
- eRecepty - dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR.
- Karta Dużej Rodziny (mKDR) - Karta Dużej Rodziny to popularny system zniżek i uprawnień dla rodzin "3+" - zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej.
- mLegitymacja szkolna/studencka - to tak samo ważne dokumenty jak tradycyjne legitymacje – upoważniają do zniżkowych przejazdów, wejść do kin, czy teatrów.
Sami widzicie, że naprawdę warto mieć mObywatela w swoim telefonie. Przyda się nie tylko w trakcie wakacyjnych podróży. Dlatego pobierzcie aplikację już dziś!
- Jeśli używasz urządzenia z systemem Android – pobierz tutaj.
- Jeśli używasz urządzenia z systemem iOS – pobierz tutaj.
Więcej informacji o naszej aplikacji znajdziecie na gov.pl/mobywatel