Najnowszy ranking Open Data Maturity – Polska w czołówce
23.12.2024
Komisja Europejska po raz 10. opublikowała ranking Open Data Maturity, w którym Polska utrzymuje 2. miejsce wśród 34 krajów europejskich, biorących udział w badaniu. Polska pozostaje w ścisłej europejskiej czołówce w zakresie udostępniania informacji, obok Francji i Słowacji.
– Polska utrzymująca wysoką pozycję w rankingu Open Data Maturity to dowód na naszą konsekwentną politykę otwartości danych, która wspiera rozwój innowacji i przejrzystości administracji. Będziemy kontynuować prace nad rozwojem i udostępnianiem danych, które służą obywatelom i przedsiębiorcom – powiedział wiceminister Michał Gramatyka.
Ranking Open Data Maturity
Open Data Maturity corocznie ocenia poziom rozwoju krajów i dokumentuje postępy w zakresie udostępniania informacji sektora publicznego i stymulowania ich ponownego wykorzystywania. Raport wskazuje najlepsze europejskie praktyki i zalecenia dotyczące dalszego rozwoju. W tegorocznej ocenie wzięły udział 34 kraje, w tym 27 państw członkowskich UE, 3 kraje Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) (Islandia, Norwegia i Szwajcaria) oraz 4 kraje kandydujące (Bośnia i Hercegowina, Albania, Serbia i Ukraina). Najbardziej dojrzałe spośród krajów UE to Francja (100%), Polska (98%) i Słowacja (96%). Najwyżej ocenionym krajem EFTA jest Norwegia (89%), a krajem kandydującym - Ukraina (97%). Wśród państw, które zrobiły największe postępy znalazły się: Łotwa (+10 pp), Chorwacja (+9 pp), Serbia (+9 pp) i Czechy (+6 pp).
Wyniki Polski
W trzech badanych obszarach dot. polityki otwartości, wpływu otwartych danych i portalu Polska zajęła pierwsze miejsce. Zwrócono uwagę na przyjazny dla użytkownika portal danych, który obchodzi w tym roku swoje 10-lecie. Udostępniono w nim różne rodzaje danych wysokiej wartości (HVD). Portal umożliwia ich filtrowanie, a w specjalnej sekcji tłumaczy, gdzie ich szukać oraz jak z nich korzystać. Polska została określona w raporcie jako kraj wysoce dojrzały pod względem wdrażania regulacji HVD.
W raporcie doceniono polską współpracę międzyresortową oraz lokalną w zakresie udostępniania danych. Przykładem może być tu podjęcie współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, która udostępniła w portalu dane.gov.pl dane na najwyższych poziomach otwartości. Jako przykład dobrej praktyki wskazano zrealizowane ogólnopolskie badanie dotyczące wielkości i cech rynku ponownego wykorzystania danych publicznych w Polsce, które umożliwiło zdefiniowanie kluczowych parametrów oceny wpływu otwartych danych na przedsiębiorczość.
Pełna wersja raportu Open Data Maturity 2024
Szczegółowa punktacja, jaką uzyskała Polska