W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nie zagub dziecka w sieci – Rodzicu, pomożemy!

28.12.2020

W tym roku jeszcze więcej czasu niż dotychczas dzieci spędzają w internecie. Przerwa świąteczna, ferie – w związku z obostrzeniami wielu spędzi je online. Podpowiadamy, co może zrobić rodzic, by uchronić swoje dziecko przed internetowymi zagrożeniami.

Uśmiechnięci rodzice siedzą na kanapie, oglądają coś na laptopie. Za nimi, wokół kanapy, biegają dzieci (chłopiec i dziewczyna).

Powtarzamy to od dawna, powtórzymy jeszcze raz – internet to morze możliwości. - Nie powinniśmy jednak zapominać, że – jak wszędzie – tam także może być niebezpiecznie. Podobnie jak w „normalnym” życiu - także online dzieci potrzebują przewodnika. Rodziców – przypomina minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Wstąp do Akademii Cyfrowego Rodzica

Nie każdy rodzic musi jednak wiedzieć jak mądrze i skutecznie towarzyszyć dziecku w sieci. Przychodzimy z pomocą!

Sharenting, sexting, FOMO, wpływ mediów społecznościowych i gier na dzieci – to tematy webinarów i filmów, które przygotowaliśmy w ramach naszego cyklu „Akademia Cyfrowego Rodzica”. Jeśli jeszcze ich nie widzieliście - to świetny moment, by nadrobić zaległości!

„Akademia Cyfrowego Rodzica” to cykl webinarów i filmów poświęconych popularnym (i często niebezpiecznym) zjawiskom dotyczącym bezpieczeństwa w sieci, z którymi dzieci, młodzież oraz rodzice i opiekunowie mogą się zetknąć korzystając z internetu.

Spotkania online odbywały się na profilach Facebook i Youtube kanału „Nauka. To Lubię”, prowadzonym przez popularnego dziennikarza i ambasadora naszej kampanii „Nie zagub dziecka w sieci” - Tomasza Rożka.

Do rozmowy zapraszaliśmy ekspertów, którzy tłumaczyli, czym są internetowe zagrożenia, ale i jak się przed nimi chronić lub radzić sobie z ich konsekwencjami.

I teraz najważniejsze: wszystkie materiały są na wyciągnięcie ręki. Znajdziecie je w internecie, a dostęp do nich jest w pełni bezpłatny.

Uważaj, co pokazujesz

Jednym z tematów, którym się zajęliśmy był sharenting. Aż 40% rodziców dzieli się w internecie zdjęciami i filmami, na których są ich dzieci. Rocznie, statystyczny rodzic, wrzuca do sieci średnio 72 zdjęcia i 24 filmy ze swoimi pociechami. Większość z nas myśli, że widzą je tylko nasi znajomi. A jak jest naprawdę?

Tomasz Rożek wraz z ekspertką NASK Martą Witkowską i dr Martą Majorczyk zastanawiali się jak mądrze dzielić się zdjęciami swoich dzieci w internecie, jakie zdjęcia są nieodpowiednie, aby udostępniać je w sieci oraz jakie konsekwencje mogą nas spotkać kiedy do sieci wrzucimy za dużo?

Jesteście ciekawi? Obejrzyjcie webinar i dowiedzcie się więcej o sharentingu.

Wideo

Wyznacz granicę

42% polskich nastolatków w wieku 15-18 lat otrzymało kiedyś od innej osoby intymne materiały, a 13% wysłało swoje nagie zdjęcia lub filmy innym – to wyniki badań NASK. Zastanawialiście się kiedyś, czy Waszych dzieci na pewno nie ma w tej grupie?

O przyczynach i konsekwencjach sextingu, czyli dzielenia się intymnymi materiałami w sieci - Tomasz Rożek rozmawiał z prof. Małgorzatą Janas-Kozik oraz Anną Kwaśnik z Dyżurnet.pl.

Obejrzyj webinar i dowiedz się więcej o sextingu.

Wideo

Odłącz się

Dwa miesiące – tyle czasu w skali roku spędzają w sieci typowe nastolatki. Rekordziści są w niej nawet cztery miesiące. FOMO, czyli lęk przed odłączeniem, może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Jak sprawdzić, czy moje dziecko ma FOMO? A jeśli tak, to jak mu pomóc, by to zwalczyć? Tomasz Rożek zaprosił do rozmowy o tym zjawisku Justynę Jasiewicz z KPRM (wcześniej Ministerstwa Cyfryzacji) oraz ekspertkę Akademii NASK - Annę Borkowską.

Obejrzyj webinar i dowiedz się więcej o FOMO.

Wideo

Cyfrowy kontakt

Czy tego chcemy, czy nie media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Dorosłym zastępują prasę i telewizję, dla nastolatków są platformą kontaktu z rówieśnikami i źródłem rozrywki.

Czy zastanawialiście się jak media społecznościowe wpływają na samopoczucie i zachowanie dziecka? Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić? Jak rozmawiać z dzieckiem o korzystaniu z social mediów? A może ich całkowicie zabronić? O tym Tomasz Rożek rozmawiał z ekspertką Akademii NASK Martą Witkowską oraz dr Maciejem Dębskim.

Obejrzyj webinar i dowiedz się więcej o wpływie mediów społecznościowych na dzieci i młodzież.

Wideo

Czy to jeszcze rozrywka?

Dostęp do gier komputerowych jest coraz łatwiejszy. Wystarczy smartfon lub komputer i w miarę dobre łącze internetowe.

Czy rodzice powinni kontrolować, w co, z kim i jak długo grają ich dzieci? Jak rozmawiać z dziećmi o bezpiecznym graniu? Jakie gry mogą negatywnie wpłynąć na zachowanie i rozwój naszych pociech? Jakie sygnały powinny zaniepokoić rodziców? I co zrobić, kiedy nie wiemy, co robić? Jak reagować, a czego unikać?

Na te i inne pytania Tomasz Rożek szukał odpowiedzi wraz z ekspertką Akademii NASK Martą Witkowską i dr Magdaleną Śniegulską.

Obejrzyj webinar i dowiedz się więcej o wpływie gier komputerowych na dzieci i młodzież.

Wideo

Zacznij od siebie

Akademia Cyfrowego Rodzica to jeden z elementów działań, które realizujemy w ramach szerokiej kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”. Wyszliśmy z założenia, że im więcej wiemy o zagrożeniach cyfrowych, tym lepiej możemy chronić przed nimi nasze dzieci.

- Sam jestem ojcem dzieci, które korzystając z internetu mogą być narażone na obecne w sieci niebezpieczeństwa. Podobnie jak inni rodzice potrzebuję wskazówek w jaki sposób im towarzyszyć i jak nie zagubić ich w sieci – mówi Tomasz Rożek, ambasador naszej kampanii.

Rodzice i opiekunowie powinni zatem zacząć od siebie, aby potem wiedzieć, jak rozmawiać z dziećmi i jak reagować na kryzysowe sytuacje.

Mamy dla Was nie tylko webinary i filmy edukacyjne.

Przygotowaliśmy także serię poradników oraz wywiady z ekspertami.

A wszystko w przystępnej dla każdego rodzica formie.

Warto zajrzeć na stronę www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci i dowiedzieć się więcej.

Zapraszamy!

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

{"register":{"columns":[]}}