Nic nowego - Nowak znowu pierwszy
10.02.2021
Najwięcej, bo aż 203 120 Polek i Polaków ma na nazwisko Nowak. Co ciekawe, jest to również najpopularniejsze nazwisko w Czechach i Słowenii. Jak jeszcze nazywają się mieszkańcy Polski? Możecie to sprawdzić na portalu DANE.gov.pl.
Kilka dni temu sprawdziliśmy, jakie imiona Polacy najczęściej nadawali swoim dzieciom w 2020 r. Przyszła kolej na najpopularniejsze nazwiska. I to nie tylko dzieci, ale wszystkich Polaków. Listę tych najpopularniejszych tworzymy na podstawie danych z rejestru PESEL i publikujemy na portalu DANE.gov.pl.
Bez nowości
Polskie nazwiska zaczęły się kształtować u schyłku średniowiecza i mają bardzo zróżnicowaną genezę. Mogą pochodzić od imion, zawodu, odnosić się do cech fizycznych lub charakteru, a także nawiązywać do nazw pospolitych: zwierząt, roślin, przedmiotów. Niektóre z nazwisk związane są z miejscem urodzenia lub pochodzenia, mogą pochodzić od nazw etnicznych. Zdarzają się również nazwiska równe imionom lub pochodzące od imion, jak np.: Adamus, Marcinek, Michałko czy Roman lub Magda.
Najpopularniejsze polskie nazwisko pochodzi od określenia nowego człowieka, przybysza. Mógł to być również nowicjusz – początkujący w jakimś zawodzie.
Mowa o Nowaku. Takie nazwisko nosi 203 120 Polek i Polaków. Nazwisko Nowak znajduje się na pierwszym miejscu polskich nazwisk od lat. Co ciekawe, jest to również najpopularniejsze nazwisko w Czechach i Słowenii. Tam pisze się je nieco inaczej – Novák.
Sprawdziliśmy też, ile kobiet i mężczyzn nosi najpopularniejsze polskie imiona i najpopularniejsze polskie nazwisko jednocześnie. Najpopularniejsze w Polsce imię żeńskie to Anna. Męskie – to Piotr. I tak 4860 Polek nazywa się Anna Nowak. Piotrów Nowaków jest natomiast 3560.
Top 10 nazwisk w Polsce
Kto poza Nowakiem? Oto 10 najpopularniejszych nazwisk w Polsce. Siedem z nich kończy się na -ski, -ska.
- Nowak – tak na nazwisko ma 102 503 kobiet i 100 617 mężczyzn
- Kowalska/Kowalski – nazywa się tak 69 240 Polek i 68 061 Polaków
- Wiśniewska/Wiśniewski – to nazwisko, które nosi 55 329 kobiet i 54 170 mężczyzn
- Wójcik – 49 892 kobiet i 48 786 mężczyzn o tym nazwisku mieszka w naszym kraju
- Kowalczyk – to nazwisko 49 198 kobiet i 47 992 mężczyzn
- Kamińska/Kamiński – nazywa się tak 47 703 kobiet i 46 735 mężczyzn
- Lewandowska/Lewandowski – tak na nazwisko ma 47 224 Polek i 45 363 Polaków
- Zielińska/Zieliński – nazywa się tak 45 555 kobiet i 44 713 mężczyzn
- Szymańska/Szymański – takie nazwisko ma 44 529 kobiet 43 499 mężczyzn
- Na tym miejscu wśród mężczyzn znajduje się nazwisko Woźniak. Nazywa się tak 43 487 mężczyzn. Wśród kobiet, przed panią Woźniak znajduje się Dąbrowska – 44 204 osób.
Baza nazwisk to tylko jeden z ponad 14 tysięcy zasobów dostępnych na DANE.gov.pl. Na portalu znajdziecie również wiele innych przydatnych i interesujących danych z zakresu gospodarki, turystyki, czy socjologii.
Trend na otwieranie
- W sumie na naszym portalu można znaleźć ponad 19 tysięcy różnych danych od 136 dostawców. To instytucje publiczne, takie jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Biblioteka Narodowa, Centrum e-Zdrowia, urzędy gmin i miast – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Wszystkie dane są udostępniane za darmo, do ponownego – także komercyjnego – wykorzystania - dodaje.
Niektóre, dostępne na naszym portalu, zasoby są otwarte przez API. To kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację. A to oznacza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców.
Polska jest jednym z europejskich liderów otwierana danych. W opublikowanym w połowie grudnia 2020 r. rankingu Komisji Europejskiej Open Data Maturity z grupy „fast trackers” (szybko awansujących) przeszliśmy do grupy liderów - „trend setters”. To duży sukces!
W grupie liderów znalazło się siedem państw członkowskich, w tym: Dania (1. miejsce), Hiszpania, Francja, Irlandia, Estonia, Polska (6. miejsce) i Austria.
Jednak to Polska z Austrią zanotowały największy skok – w naszym przypadku z grona „fast trackers” na szczyt.
Po raz pierwszy przekroczyliśmy próg 90% łącznie w obszarach: polityka otwartych danych, wpływ otwartych danych na gospodarkę i społeczeństwo, jakość danych oraz portal otwartych danych.
- To odzwierciedlenie naszych wysiłków, aby zwiększyć użyteczność i funkcjonalność portalu DANE.gov.pl oraz wpływ otwartych danych na najważniejsze sfery życia. To w tych dwóch częściach badania zanotowaliśmy największe wzrosty – mówi minister Marek Zagórski.
Poznaj pozostałe zbiory danych dostępne na portalu DANE.gov.pl.
Sprawdź - nazwiska występujące w Rejestrze PESEL.