O cyfrowej Europie na Radzie Europejskiej
19.10.2017
Jednym z tematów poruszonych podczas ostatniej Rady Europejskiej, odbywającej się 19 października w Brukseli, były sprawy cyfrowe. Przywódcy państw i rządów rozmawiali m.in. na temat postępów w realizacji agendy cyfrowej UE i uzgodnili najważniejsze obszary, w których należy dokonać wymiernych postępów, by zapewnić Europie większą cyfrową spójność i globalną konkurencyjność.
W kilkunastu punktach konkluzji Rady Europejskiej dotyczących spraw cyfrowych unijni przywódcy podkreślili, że Unia potrzebuje m.in.:[1]
- W pełni cyfrowych administracji publicznej i sektora publicznego. Mają one istotne znaczenie dla transformacji społecznej i wspierania rozwoju czterech swobód wolnego rynku. W tym kontekście Rada Europejska wezwała do wdrażania przyjętej w Tallinie ministerialnej deklaracji w sprawie administracji elektronicznej. (link: https://www.gov.pl/cyfryzacja/dwa-spotkania-ministerialne-w-tallinnie-dwie-deklaracje-cyfrowe).
- Ukończenia budowy jednolitego rynku cyfrowego do końca 2018 roku. Mimo dokonanych postępów w tym zakresie, należałoby przyspieszyć prowadzone prace, by dotrzymać powyższego terminu. Ustalenie konkretnych priorytetów w tym zakresie jest jednym z zadań stojących przed ministrami obradującymi podczas zwołanej na 24 października Radzie Ministrów UE ds. TTE.
- Infrastruktury i sieci łączności. By stworzyć sieć 5G obejmującą całą UE niezbędna będzie współpraca na szczeblu unijnym, włączając w to także sprawne negocjacje trójstronne pomiędzy Radą UE, KE i PE w kwestii nowego Kodeksu łączności elektronicznej.
- Skoordynowanego podejścia do cyberbezpieczeństwa. Jest ono niezbędne, by swobodnie poruszać się w cyfrowej rzeczywistości. Uda się je zapewnić, gdy na etapie projektowania różnych inicjatyw cyfrowych zapewniona będzie właściwa certyfikacja bezpieczeństwa dla produktów i usług oraz zwiększona zostanie zdolność zapobiegania cyberatakom i reagowania na nie.
- Działań badawczo-rozwojowych i inwestycyjnych. Będą one stymulatorem dla rozwoju nowych form przedsiębiorczości oraz wesprą cyfrową transformację społeczeństw i gospodarek. Do realizacji tego celu mogą przyczynić się instrumenty, którymi dysponuje UE, takie jak program „Horyzont 2020”, europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne oraz Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych.
[1] Wszystkie konkluzje Rady znajdują się pod linkiem: http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2017/10/19-euco-conclusions-final/
Materiały
Tallinn Declaration on eGovernment v PL.pdf 0.66MB
Informacje o publikacji dokumentu
- Ostatnia modyfikacja:
- 20.11.2017 10:08 Dominika Waligórska
- Pierwsza publikacja:
- 22.11.2017 13:18 Dominika Waligórska