W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O Internecie dla szkół i nowoczesnych technologiach w edukacji – ruszyło OSEregio

20.09.2019

- Chcemy zacząć mówić o polskiej szkole jako na wskroś nowoczesnej. W każdym aspekcie – ze względu na szybki Internet, nowoczesne wyposażenie, ale także dlatego, że i nauczyciele są nowocześni. Program OSE to początek – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski w Ostrołęce. Właśnie tam odbyła się pierwsza z cyklu OSEregio konferencja.

Minister Marek Zagórski trzyma mikrofon w rękach stojąc na tle ekranu, na którym wyświetla się nazwa i data wydarzenia oraz roll-upu z logotypem NASK.

W piątkowej dyskusji wzięli udział dyrektorzy szkół, szkolni dydaktycy, przedstawiciele samorządów i eksperci. Głównym tematem spotkań jest rozwój programu OSE, czyli Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, która zapewni szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego Internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s.

Forum OSEregio to wsparcie dla szkół, które chcą przystąpić do programu. Uczestnicy mogą skorzystać z porad specjalistów, a także wymieniać się doświadczeniami.

- Ten program przyczynia się do rozwoju nowych form kształcenia oraz podnoszenia kompetencji i umiejętności cyfrowych, zarówno uczniów, jak i nauczycieli – powiedział podczas inauguracji Marek Zagórski.

Coraz szerszy zasięg

Już 6300 szkół jest już w OSE.  

- Chcemy do końca tego roku zapewnić ten Internet mniej więcej w 10-11 tysiącach szkół na ogólną liczbę 25 tysięcy. I do końca przyszłego roku zrobimy to wszędzie - powiedział szef MC.

Co jeszcze na Forum

Podczas spotkania odbył się też panel dyskusyjny "Ogólnopolska Sieć Edukacyjna – uczeń w cyfrowym świecie" z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji i NASK. W trakcie konferencji przeprowadzono też warsztaty dotyczące wykorzystania technologii cyfrowych podczas lekcji szkolnych - m.in. takiej, jak smartfon.

W piątek w Ostrołęce poznaliśmy też pierwszych laureatów konkursu #OSEWyzwanie. To 125 szkół z Mazowsza, które otrzymają multimedialne pracownie, składające się z 16 laptopów. Udział w konkursie mogły wziąć szkoły z całej Polski (z miejscowości do 50 tysięcy mieszkańców). Z tej okazji skorzystało ponad 1600 placówek. Warunkiem było zgłoszenie się do projektu OSE i programu mLegitymacja szkolna. Dodatkowo szkoła mogła przysłać przygotowaną specjalnie pracę plastyczną pt. „Smart szkoła”. Szansę na wygraną zwiększała również deklaracja zgłoszenia się szkoły do programów OSE Hero oraz CodeWeek.

Szczegóły na stronie ose.gov.pl.

Kolejne wydarzenia w ramach OSEregio odbędą się w Policach, Białej Podlaskiej i Białymstoku.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}