Odśwież swój certyfikat COVID, korzystając z mObywatela
12.01.2022
W najnowszej wersji aplikacji mObywatel udostępniliśmy dodatkowe kody QR uzupełniające Unijny Certyfikat COVID. Mogą się przydać podczas podróży. Podpowiadamy, jak je pobrać.
Do sklepów App Store i Google Play trafiła właśnie najnowsza odsłona aplikacji mObywatel - wersja oznaczona numerem 3.1.1 (18.119) dla Androida oraz numerem 2.4.1 (588) dla iOS-a. Dzięki niej o dodatkowe kody QR można uzupełnić Unijny Certyfikat COVID. Kody odpowiadają każdej z przyjętych dawek szczepienia przeciwko COVID-19.
Zaktualizuj przed podróżą!
To zmiana szczególnie ważna dla podróżujących.
– Zależnie od systemu informatycznego służącego w danym kraju do weryfikacji unijnych certyfikatów, okazujemy ostatni lub przedostatni kod QR. Dlatego bardzo ważne jest, by przed podróżą wykonać trzy proste zadania: zaktualizować aplikację mObywatel, odświeżyć certyfikat korzystając z najnowszej wersji aplikacji mObywatel oraz zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym kraju – wyjaśnia Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Informacje o aktualnie stosowanych procedurach związanych z COVID-19 w Europie dostępne są:
• u organizatora wyjazdu (np. biuro podróży),
• na stronach przewoźników i linii lotniczych,
• na stronach MSZ,
• na stronach Unii Europejskiej.
Jak pobrać?
Jak pobrać dodatkowe kody do aplikacji mObywatel?
Krok 1: Zaktualizuj aplikację mObywatel – korzystając wyłącznie z oficjalnych sklepów App Store i Google Play – do wersji:
• Android – 3.1.1 (18.119);
• iOS – 2.4.1 (588).
Krok 2: Uruchom zaktualizowaną aplikację mObywatel.
Krok 3: Wybierz Unijny Certyfikat COVID (wyświetl ostatni pobrany kod QR).
Krok 4: W dolnym menu Unijnego Certyfikatu COVID wybierz „Odśwież”.
Krok 5: Do aplikacji pobrane zostaną wszystkie aktualnie dostępne kody QR.
WAŻNE! Jeśli z UCC korzystają Twoi rodzice lub dziadkowie – pomóż im zaktualizować aplikację i odświeżyć certyfikat.
Jak pobrać wszystkie kody Unijnego Certyfikatu Covid do aplikacji mObywatel? – obejrzyj instruktaż.
Pamiętaj!
1. Nie odkładaj aktualizacji aplikacji i odświeżenia/pobrania certyfikatów na ostatnią chwilę. Zrób to kilka dni przed podróżą, najpóźniej dzień przed wyjazdem.
2. Sprawdź, który z kodów będzie wymagany w danym kraju i/lub podczas odprawy granicznej. Zazwyczaj jest to ostatni lub przedostatni kod.
Jakie kody QR znajdziesz w mObywatelu?
W UCC (po zaktualizowaniu aplikacji mObywatel i samodzielnym pobraniu kodów – funkcja „Odśwież”) dostępne są wszystkie kody QR otrzymane w ramach szczepienia podstawowego przeciwko COVID-19 oraz kody otrzymane w ramach dawki dodatkowej. Kody można pobrać pod warunkiem prawidłowego zarejestrowania szczepienia przez punkt szczepień.
Informacja o trzeciej dawce jest dostępna zazwyczaj kilkanaście minut po wprowadzeniu informacji do systemu przez punkt szczepień (w uzasadnionych przypadkach termin ten może być przedłużony).
Warto pamiętać, że kraje Unii Europejskiej same decydują, czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki; w Polsce wymagane jest pełne szczepienie, a certyfikat jest ważny dopiero od 14 do dnia po podaniu ostatniej dawki.
W aplikacji znajdziesz również kody związane z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godz.) oraz kody związane z przebytą chorobą COVID-19 (w tym przypadku UCC będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).
Skąd pobrać aplikację lub aktualizację?
Korzystaj wyłącznie z oficjalnych sklepów App Store i Google Play:
• Android – wersja 3.1.1 (18.119);
• iOS – wersja 2.4.1 (588).
Google Play – pobierz.
App Store – pobierz.
Ważne telefony
• Informacja o szczepieniach: Narodowy Program Szczepień: tel. 989 (z zagranicy: +48226262989)
• Pomoc techniczna aplikacji mObywatel: tel. +48 22 182 22 53, mail: mobywatel-pomoc@nask.pl
• Działanie Unijnego Certyfikatu Covid oraz Internetowego Konta Pacjenta: ikp-pomoc@cez.gov.pl, tel. 19 239 (z zagranicy: +482219239)
Zostań mObywatelem
Wydawcą aplikacji mObywatel jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, deweloperem i twórcą rozwiązania jest zespół NASK – Państwowego Instytutu Badawczego.
Aplikacja mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty, jest bezpieczna i bezpłatna. Znajdziecie w niej m.in. odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, mPrawo Jazdy, mPojazd, Unijny Certyfikat COVID, a także m.in. swoje e-recepty i Kartę Dużej Rodziny.
Więcej informacji o naszej aplikacji znajdziecie na gov.pl/mobywatel