W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Panel Obywatelski Dzieci i Młodzieży – już w marcu!

04.02.2025

Młodzi ludzie zabiorą głos w ważnej dyskusji o wzmocnieniu ochrony małoletnich przed szkodliwymi treściami. Po raz pierwszy w Polsce uczniowie szkół średnich z całego kraju przygotują rekomendacje dotyczące ich własnego bezpieczeństwa i dobrobytu psychicznego w internecie.

Panel Obywatelski Dzieci i Młodzieży

Pierwszy taki projekt

W marcu 2025 roku odbędzie się pierwszy w Polsce Panel Obywatelski Dzieci i Młodzieży (PODiM). Założeniem projektu, realizowanego przez Fundację Pole Dialogu pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, jest uwzględnienie perspektywy młodych ludzi w pracach nad przepisami, które wpłyną na ich życie. Rekomendacje Panelu będą cennym wkładem w dyskusję o bezpieczeństwie w sieci w kontekście prac Ministerstwa Cyfryzacji nad regulacjami dotyczącymi ochrony małoletnich w internecie.

– Zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie to sprawa priorytetowa. W Ministerstwie Cyfryzacji pracujemy nad projektem ustawy, która ma stworzyć skuteczne mechanizmy ograniczające dostęp do szkodliwych treści. Cieszę się, że w dyskusję na ten temat włączą się także młodzi ludzie  – powiedział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

Różnorodna grupa uczestników

Głos młodzieży będzie reprezentowany przez 32 losowo wybranych uczestników z całej Polski. Zaproszenie do udziału w Panelu otrzymają osoby w wieku od 15 do 18 lat, zróżnicowane pod względem płci, miejsca zamieszkania czy typu szkoły, do której chodzą.

Wybór panelistów jest podzielony na kilka etapów:

  • losowanie 32 szkół średnich (po 2 z każdego województwa) – ten etap już się odbył,
  • losowanie 20 osób z każdej szkoły, które zostaną zaproszone do rejestracji,
  • losowanie 1 osoby z każdej szkoły, która otrzyma zaproszenie do Warszawy! 

Poprzez losowy dobór uczestników organizatorzy chcą zachęcić do udziału w Panelu nie tylko osoby najbardziej aktywne i zaangażowane społecznie, ale również takie, które mogłyby nawet nie rozważać wysłania zgłoszenia w zwykłej rekrutacji. Dzięki temu wyłoniona zostanie różnorodna, reprezentatywna grupa młodzieży z całego kraju.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w centrum uwagi

Celem inicjatywy jest wypracowanie rekomendacji młodzieży dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Trwający kilka tygodni projekt będzie podzielony na część edukacyjną i dyskusyjną, podczas której uczestnicy wspólnie odpowiedzą na pytanie:

Jak zadbać o to, żeby internet był miejscem, gdzie każdy może się rozwijać i czuć się bezpiecznie?  Gdybyś był/była odpowiedzialny/odpowiedzialna za uczynienie internetu bezpieczniejszym dla młodych ludzi, co zrobiłbyś/zrobiłabyś, aby chronić siebie i swoich przyjaciół przed szkodliwymi treściami?

Rekomendacje Panelu trafią nie tylko do Ministerstwa Cyfryzacji, lecz także do organizacji działających w interesie młodzieży, które mają szansę stać się rzecznikami postulatów wypracowanych podczas PODiM.

Czym jest PODiM?

Panel Obywatelski Dzieci i Młodzieży wzoruje się na metodzie paneli obywatelskich, która jest z powodzeniem wykorzystywana w wielu krajach. Podobne panele z udziałem młodzieży odbyły się już między innymi w Irlandii i Szwajcarii. To forma poznania opinii oraz zaangażowania młodych osób w tworzenie prawa, które ich bezpośrednio dotyczy.

Tę metodę prowadzenia konsultacji społecznych wyróżnia: 

  • udział reprezentatywnej grupy losowo wybranych osób – skład Panelu stanowi miniaturę danej społeczności. Grupa jest różnorodna pod względem płci, wieku czy miejsca zamieszkania (miejscowość, województwo); 
  • część edukacyjna poprzedzająca rozmowy o konkretnych rozwiązaniach. Dzięki temu uczestnicy mogą spojrzeć na omawiany problem z różnych perspektyw i wyrobić sobie własną opinię; 
  • część dialogowa, która daje możliwość wymiany poglądów i wspólnego wypracowania rekomendacji przez grupę; 
  • konsensualny charakter wypracowanych rozwiązań – rekomendacje Panelu muszą zostać poparte przez 80% uczestników, aby zostały przyjęte.
{"register":{"columns":[]}}