W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pani Wiosna, pan Motyl i Ostatni Grosz

19.03.2021

Z pewnością nieraz - zwłaszcza jako dzieci - bawiliście się w skojarzenia. Również dziś spróbujemy wrócić do tego okresu. Być może wywołamy na Waszych twarzach nieco uśmiechu. Przy okazji podsuniemy też kilka pomysłów na wiosenny relaks. Pomoże nam w tym… portal Dane.gov.pl. A więc zaczynamy!

Zdjęcie z góry - stolik, na którym stoi filiżanka kawy, złota łyżeczka, bukiet żonkili oraz telefon komórkowy, na ekranie którego widoczna jest strona dane.gov.pl.

Za górami, za lasami, w malowniczej nadmorskiej krainie mieszkali sobie pani Wiosna i pan Motyl. Brzmi jak początek bajki, prawda? Jednak w naszej historii pań Wiosen jest aż 261. Również pan Motyl nie jest rodzynkiem. I co oznacza tytułowy Ostatni Grosz? Poniżej znajdziecie rozwiązanie tej zagadki.

Cieplejszy wieje wiatr, zakwitły bzy, wiosna w koło…

Jak się może domyślacie mowa o nazwiskach. W Polsce mamy aż 512 osób – 261 pań i 251 panów - noszących nazwisko Wiosna.

Ale to nie wszystko. W naszym kraju znajdziecie również osoby, których nazwiska oznaczają inne pory roku:

  • Lato – 599 kobiet i 582 mężczyzn – razem w Polsce mieszka 1 181 osób o tym nazwisku,
  • Jesień – 154 panie i 125 panów – w sumie 279 osób.

Jednak najwięcej Polaków nosi nazwisko Zima. W sumie jest ich aż 1 701. Co ciekawe – w przeciwieństwie do pozostałych nazwisk związanych z porami roku – więcej jest w tej grupie mężczyzn (855) niż kobiet (846).

Znaleźliśmy również inne nazwiska mogące budzić wiosenne skojarzenia. Oto niektóre z nich:

  • Zielona/Zielony – w Polsce mieszka 359 kobiet i 337 mężczyzn o tym nazwisku,
  • Wesoła/Wesoły – 916 pań i 844 panów,
  • Motyl – odpowiednio 2197 i 2151 osób,
  • Biedronka – 13 kobiet i 12 mężczyzn.

Skąd to wiemy? Z portalu Dane.gov.pl, gdzie znajduje się lista nazwisk występujących w rejestrze PESEL oraz ponad 19 000 innych interesujących baz danych.

Dzięki Dane.gov.pl przekonacie się również jak popularne jest Wasze nazwisko. Przy okazji dowiecie się też, ilu potencjalnych krewnych lub spowinowaconych macie dziś w Polsce.

Chrząszczyrzewoszyce, powiat Łękołody

Wiosna to także dobry czas do wypadu za miasto. Oczywiście przy zachowaniu środków ostrożności.

Co ciekawe, mamy w Polsce dwie wioski o nazwie Wiosna. Jedna leży w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim, w gminie Radoszyce. Natomiast druga w Wielkopolsce, w powiecie redzkim, w gminie Krzykosy.

Nasz kraj jest też bogaty w miejscowości o innych egzotycznych nazwach. Wybierając się w podróż po Polsce możecie odwiedzić niektóre z nich. Poniżej kilka przykładów:

  • Beznazwa – woj. wielkopolskie, powiat turecki,
  • Swornegacie – woj. pomorskie, powiat chojnicki,
  • Twarogi Ruskie – woj. podlaskie, powiat siemiatycki,
  • Tumidaj – woj. łódzkie, powiat kutnowski,
  • Grzeczna Panna – woj. kujawsko-pomorskie, powiat nakielski,
  • … i Ostatni Grosz – woj. mazowieckie, powiat ciechanowski.

Skąd to wiemy? Z wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części dostępnego również na portalu z otwartymi danymi.

Czy w naszej bazie znajdziecie również Chrząszczyrzewoszyce? Niestety, nazwa tej miejscowości powstała na potrzeby filmu „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”. Niemniej możemy sobie wyobrazić, że wioska lub miasto o tak oryginalnej nazwie mogłyby kiedyś powstać. Z pewnością stanowiłyby nie lada atrakcję.

Na Dane.gov.pl znajdziecie też wiele innych informacji przydatnych podczas planowania wiosennej wycieczki po nieodkrytych regionach Polski. Zachęcamy Was np. do zapoznania się z listą certyfikowanych punktów i centrów informacji turystycznej oraz bazą Regionalnych Organizacji Turystycznych.

Polska wśród europejskich liderów

Na Dane.gov.pl znajdziecie zbiory danych od 136 dostawców. Wszystkie są udostępniane za darmo, do ponownego wykorzystania, również do celów komercyjnych.  Niektóre zasoby są otwarte przez API - kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację. A to oznacza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców.

- Polska jest jednym z europejskich liderów otwierania danych – mówi Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – w rankingu Komisji Europejskiej Open Data Maturity od 2017 r. z obserwatorów przeszliśmy do  grupy „fast trackers” (szybko awansujących), a już w grudniu 2020 r. dołączyliśmy do grupy liderów - „trend setters”. To ogromny sukces w otwieraniu danych na potrzeby polskiego społeczeństwa i gospodarki. - dodaje.

W grupie liderów znalazło się siedem państw członkowskich, w tym: Dania (1. miejsce), Hiszpania, Francja, Irlandia, Estonia, Polska (6. miejsce) i Austria. Jednak to Polska z Austrią zanotowały największy skok – w naszym przypadku z grona „fast trackers” na sam szczyt.

Po raz pierwszy przekroczyliśmy próg 90% łącznie w obszarach: polityka otwartych danych, wpływ otwartych danych na gospodarkę i społeczeństwo, jakość danych oraz portal otwartych danych.

Macie już pomysł na wiosenną wyprawę? A może szukacie innych inspiracji? Poznajcie pozostałe zbiory dostępne na Dane.gov.pl.

{"register":{"columns":[]}}