Po co otwarte dane? Weź udział w badaniu lub zaaplikuj o grant
04.03.2016
Wzrost gospodarczy, sprawniejsza administracja, rozwój innowacji – lista korzyści, jakie przynoszą otwarte dane jest długa. Zespół prowadzący Europejski Portal Otwartych Danych (European Data Portal) postanowił przeprowadzić badanie, w ramach którego zbiera konkretne przykłady wykorzystywania takich danych i pokazuje, jakie mogą płynąć z tego zyski. Do udziału w badaniu zaproszeni są wszyscy zainteresowani: przedsiębiorstwa (od małych, przez średnie, aż po te największe), start-upy czy organizacje non-profit.
Weź udział w badaniu
Celem badania jest zebranie informacji na temat produktów i usług powstałych dzięki wykorzystaniu otwartych danych. Chodzi o przedstawienie konkretnych sytuacji pokazujących, w jaki sposób wykorzystanie otwartych danych wpłynęło na sytuację biznesową przedsiębiorstwa czy organizacji. Wszystkie zebrane w ramach badania informacje zostaną wykorzystane jedynie w celach naukowych i nie będą upubliczniane.
Otwarte dane to dziś jeden z najważniejszych impulsów do gospodarczego rozwoju, dlatego tak ważne jest pokazywanie dobrych praktyk i korzyści, jakie płyną z wykorzystywania tych danych. Według ostatnich badań między 2016 a 2020 rokiem sektor otwartych danych powiększy się o prawie 37 proc. tj. do 75,7 mld euro.
W celu ułatwienia dostępu do publicznych danych w Polsce, Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi portal: DanePubliczne.gov.pl. Portal pomaga w nawigowaniu po zasobach, które mają szczególne znaczenie dla rozwoju innowacyjności i społeczeństwa informacyjnego.
Ubiegaj się o grant
W ramach Europejskiego Inkubatora Otwartych Danych (Open Data Incubator for Europe - ODINE) małe i średnie przedsiębiorstwa mogę ubiegać się o dofinansowanie inicjatyw związanych z wykorzystaniem otwartych danych. Granty mogą wynosić nawet do 100 tys euro. ODINE jest częścią projektu Horyzont 2020. Oprócz dofinansowania ODINE przewiduje też wsparcie m.in. poprzez: mentoring, ułatwienie nawiązywania kontaktów czy preferencyjne kredyty. Wystarczy wypełnić i wysłać aplikację. Aplikować można do sierpnia 2016 roku.
Zachęcamy również do odwiedzania Europejskiego Portalu Otwartych Danych, który umożliwia dostęp do danych gromadzonych przez instytucje i inne organy Unii Europejskiej. Dane można swobodnie wykorzystywać do celów zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych.
- Ostatnia modyfikacja:
- 20.11.2017 10:09 Joanna Marczak-Redecka
- Pierwsza publikacja:
- 22.11.2017 13:18 Joanna Marczak-Redecka