W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie Funduszu Sztucznej Inteligencji

15.11.2024

15 listopada 2024 r. w Warszawie podpisano list intencyjny na rzecz utworzenia Funduszu Sztucznej Inteligencji. W inicjatywie uczestniczą Ministerstwo Cyfryzacji, Obrony Narodowej oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego a także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Polski Fundusz Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. W imieniu swoich resortów, list intencyjny podpisali wicepremierzy Krzysztof Gawkowski oraz Władysław Kosiniak-Kamysz. Rada Funduszu ma koordynować wydatki i działania w obszarze inwestycji w sztuczną inteligencję w Polsce.

list intencyjne 1511

– Dzięki współpracy kluczowych instytucji możemy lepiej koordynować działania i inwestycje w sztuczną inteligencję. Naszym celem jest wspieranie rozwoju AI w sposób odpowiedzialny i z poszanowaniem zasad etyki w najważniejszych sektorach gospodarki oraz funkcjonowania Państwa. Tylko wspólnie, w sposób skoordynowany, możemy zrealizować ambitny plan zarysowany w ogłoszonej niedawno Strategii Cyfryzacji Polski, a naszym celem jest to, aby nasz kraj stał się w ciągu najbliższych 10 lat jednym z liderów europejskiej rewolucji AI  – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Podpisanie listu intencyjnego jako pierwszy krok do utworzenia Rady

List intencyjny stanowi pierwszy formalny krok w kierunku utworzenia Funduszu Sztucznej Inteligencji. Celem będzie wspieranie rozwoju AI poprzez opracowanie kierunków wsparcia, monitorowanie rynku oraz opiniowanie projektów i inicjatyw związanych z polityką AI w Polsce. Współpraca instytucji pozwoli na efektywne wykorzystanie środków publicznych oraz wprowadzenie spójnych i innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

– Sztuczna inteligencja jest dzisiaj nieodzowna, zarówno w kontekście gospodarczym, jak i bezpieczeństwa. Kluczowe jest jednak, aby AI była wykorzystywana w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Fundusz na Rzecz Sztucznej Inteligencji oraz Rada Funduszu mają na celu wybór najlepszych projektów, które stanowią przyszłość Polski – powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przedstawiciele instytucji, które podpisały dziś list intencyjny stworzą Radę Funduszu Sztucznej Inteligencji, która ma pełnić rolę doradczą, aby wspierać rozwój AI zgodny z zasadami bezpieczeństwa i etyki. Wśród zadań Rady będzie monitorowanie wydatków oraz inicjowanie projektów na rzecz odpowiedzialnego wdrażania AI w Polsce.

Kto podpisał porozumienie

List intencyjny podpisali przedstawiciele kluczowych resortów i instytucji publicznych. Ministerstwo Cyfryzacji reprezentowali wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz sekretarz stanu Dariusz Standerski. Ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej podpis złożył wicepremier i minister MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego reprezentował podsekretarz stanu Andrzej Szeptycki, Polski Fundusz Rozwoju – wiceprezes Mariusz Jaszczyk, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – dyrektor prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, Narodowe Centrum Nauki – dr Agnieszka Dobrowolska, a Bank Gospodarstwa Krajowego reprezentowała prof. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu.

Cele i zakres przyszłej współpracy

Podpisanie porozumienia o współpracy zaplanowano na 31 marca 2025 roku. Dokument określi szczegółowe zasady współpracy oraz umożliwi lepszą koordynację działań między instytucjami w obszarze planowania i realizacji inwestycji związanych z AI. Dzięki temu będzie można efektywniej zarządzać środkami i wspierać innowacje technologiczne, które przyczynią się do rozwoju polskiej gospodarki i poprawy jakości życia obywateli.

– Chcemy, wspólnie decydować o inwestowaniu w konkretne rozwiązania. Rada Funduszy będzie wyrażała opinie w kwestiach kierunku polityki sztucznej inteligencji w Polsce, w tym o rozwoju badań. Zależy nam na tym, aby wspierać rozwój technologii, która będzie wdrażana w najistotniejszych dla Państwa sektorach i pozwalała budować rozwiązania skalowalne także poza granicami naszego kraju – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Dariusz Standerski.

{"register":{"columns":[]}}