W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie VI edycji Forum Cyberbezpieczeństwa

12.09.2024

Tegoroczna – szósta edycja Forum Cyberbezpieczeństwa, zorganizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK odbyła się 3-5 września, w ramach XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

VI edycja Forum Cyberbezpieczeństwa - podsumowanie

Goście Forum Cyberbezpieczeństwa mieli okazję wysłuchać dyskusji krajowych i międzynarodowych ekspertów z obszaru cyberbezpieczeństwa podczas 3-dniowej sesji paneli tematycznych. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się kwestie związane z certyfikacją produktów, dezinformacją, stanem cyberbezpieczeństwa w jednostkach samorządu terytorialnego, pozycją kobiet w świecie cyber i najnowszych technologii czy kwestią finansowania cyberbezpieczeństwa.

Oprócz eksperckich sesji panelowych — goście mieli bezpośrednią możliwość zadania pytań wicepremierowi, ministrowi cyfryzacji — Krzysztofowi Gawkowskiemu, podczas otwartej sesji Q&A, odbywającej się drugiego dnia Forum Cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy pytali o plany Ministerstwa Cyfryzacji, Fundusz Cyberbezpieczeństwa czy dezinformację. Premier podkreślił, jak istotne jest wspieranie kobiet w branży cyberbezpieczeństwa i najnowszych technologii i zapowiedział programy wspierające karierę kobiet w cyberbezpieczeństwie.

Bardzo ważnym punktem Forum Cyberbezpieczeństwa był ekspercki warsztat dotyczący przeglądu Blueprint w sprawie skoordynowanego reagowania na cyberincydenty na dużą skalę. W warsztacie udział wzięli przedstawiciele Komisji Europejskiej, ENISA oraz przedstawiciele państw członkowskich UE. Było to istotne wydarzenie przygotowawcze do polskiej Prezydencji w UE. Karpacz posłużył potwierdzeniu, że cele w prezydencji dobrze wpisują się w kalendarz i potrzeby cyber w UE. W warsztacie wybrzmiała potrzeba większego zaangażowania i wzmocnienia roli ENISy oraz zapewnienie odpowiednich funduszy na jej działanie.

Istotnym punktem było również podpisanie listu intencyjnego o współpracy Ministerstwa Cyfryzacji pomiędzy Miastem Kraków oraz Akademią Górniczo-Hutniczą w ramach zbliżającej się polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej i organizowanego w Krakowie Cyberweeku w maju 2025 roku.

Trzeciego dnia Forum Cyberbezpieczeństwa — Krajowe Centrum Kompetencji Cyberbezpieczeństwa (NCC-PL) rozstrzygnęło konkurs na najlepsze rozwiązania szkoleniowe w zakresie cyberbezpieczeństwa w dwóch kategoriach: dla ekspertów i nieprofesjonalistów „Let’s be more cyber”. Po prezentacji podmiotów oraz sesji pytań od jury – ogłoszono finalistów konkursu. Laureatem za najlepsze rozwiązanie dedykowane ekspertom z branży cyberbezpieczeństwa – została firma ICsec S.A, która zdobyła pakiet medialny w wysokości 25 tys. zł. Natomiast — laureatem za najlepsze rozwiązanie dedykowane pozostałym osobom chcącym podnosić swoje kompetencje w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz nagrodę publiczności otrzymała firma DAGMA Szkolenia IT.
 

{"register":{"columns":[]}}